Մարտի 12-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կներկայացվի Ջուզեպպե Վերդիի «Տրավիատա» օպերան: Համերգը կկայանա հայտնի ռուս դիրիժոր Էդուարդ Դյադյուրայի ղեկավարությամբ
Էդուարդ Դյադյուրան 21-րդ դարի դիրիժորների երիտասարդ սերնդի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկն է: Ռուսական դիրիժորական դպրոցի ավանդույթների լավագույն ժառանգն է: Նրա համերգները մեծ հաջողությամբ տեղի են ունենում Ռուսաստանում, ԱՄՆ-ում, Գերմանիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Չինաստանում, Իսպանիայում, Չեխիայում: Ժամանակակից իրականության ականավոր դիրիժոր Յուրի Սիմոնովի աշակերտն է: Դյադյուրան ծնվել է Դնեպրոպետրովսկում (Ուկրաինա): Պրոֆեսոր Ստանիսլավ Գուսեւի մոտ ավարտել է Գնեսինների անվան Երաժշտության ռուսական ակադեմիան` երգչախմբային դիրիժորություն մասնագիտացմամբ: Հետագայում աշխատել է որպես խմբավար (1992-1996) եւ գլխավոր խմբավար (2003-2004) Ռուսաստանի Ալեքսանդր Յուրլովի անցան Պետական ակադեմիական երգչախմբային կապելլայում, ղեկավարել Մոսկվայի Մշակույթի պետական համալսարանում ղեկավարել ակադեմիական երգչախումբը (1996-2000): Ներկայումս Կալինինգրադի սիմֆոնիկ նվագախմբի հրավիրված դիրիժորն է, Դնեպրոպետրովսկի օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի գլխավոր հրավիրված դիրիժորը:

12 марта в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна будет представлена опера Джузеппе Верди "Травиата". Концерт пройдет под управлением известного российского дирижера Эдуарда Дядюры.
Эдуард Дядюра – один из ярких представителей молодого поколения дирижеров 21 века. Продолжатель лучших традиций русской дирижерской школы. Его концерты с большим успехом проходят в России, США, Германии, Великобритании, Китае, Испании, Чехии. Ученик выдающегося дирижера современности Юрия Симонова. Дядюра родился в Днепропетровске (Украина). Окончил Российскую академию музыки имени Гнесиных по специальности хоровое дирижирование у профессора Станислава Гусева. В дальнейшем работал хормейстером (1992-1996) и главным хормейстером (2003-2004) в Государственной академической хоровой капелле России имени Александра Юрлова, руководил академическим хором Московского Государственного университета культуры (1996-2000). В настоящее время приглашенный дирижер Калининградского симфонического оркестра, главный приглашенный дирижер Днепропетровского академического театра оперы и балета.