10 Մարտ 2010 - 13:13 AMT
«Ոսկե դիմակ» փառատոնի ոչ մրցութային «Դիմակ պլյուս» ծրագիրը, որի շրջանակներում ներկայացված են ԱՊՀ երկրների թատրոնների լավագույն ներկայացումները, բացվելու է մարտի 11-ին Ռիգայի Նոր թատրոնի «Նուրբ ազնվազարմ գազեր» (Լատվիա) ներկայացմամբ:
Ստեղծման օրվանից (2009թ.) «Դիմակ պլյուս» ծրագրին աջակցում է ԱՊՀ անդամ-երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը (ՀՀՄՀ):
«Տաղանդների աջակցությունը թատերական ոլորտում հիմնադրամի գործունեության կարեւոր ուղղություններից է: Օրեցօր ԱՊՀ թատրոններն աչքի են ընկնում, եւ մեր հարեւանների թատերական արվեստի հետ ծանոթությունը հանդիսատեսի մոտ մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում, այդ թվում նաեւ խստապահանջ մոսկովյան հանդիսատեսի մոտ: Դրա համար ԱՊՀ երկրների թատերախմբերի ժամանումը Մոսկվա նշանակալի իրադարձություն է դառնում Ռուսաստանի մայրաքաղաքի թատերական կյանքում»,- ասել է ՀՀՄՀ տնօրեն Արմեն Սմբատյանը:
Այս տարի ոչ մրցութային ծրագրի շրջանակներում ներկայացված են Հ. Թումանյանի անվան Պետական տիկնիկային թատրոնը (Հայաստան, «Ամպից պոկված հեքիաթ» ներկայացում), «D.O.Z.S.K.I.» Ժամանակակից պարարվեստի պարը (Բելառուս, «Հասունություն/Թուղթ, քար, մկրատ/Բախտի հովտում/Ձմեռ»), «Կարակուլի» Պարի թատրոնը (Բելառուս «Հարսանիք»), Լատվիական ազգային օպերան («Ավազե մարդ»), Ռիգայի Նոր թատրոնը (Լատվիա, «Նուրբ ազնվազարմ գազեր»), Կիեւ-մոդեռն-բալետը (Ուկրաինա, «Շելկունչիկ»), ինչպես նաեւ մի շարք ռուսական թատրոններ` Մ Գորկու անվան Դրամայի թատրոնը (Սամարա, «Զատիկները վերադառնում են երկիր»), Յու.Պ. Կիսելեւի անվան ՊՀԹ-ը (Ուֆա, «Գիշերում էր ոսկե ամպիկը»), Դրամայի թատրոնը (Օմսկ, «Խաղացողները»), AXE թատրոնը եւ Գ.Կոզլովի արվեստանոցը (Սանկտ-Պետերբուրգ, «Ապուշը»):
«Դիմակ պլյուսի» մասնակիցներին ընտրելիս կազմակերպիչները հիմնվել են «Ոսկե դիմակի» Փորձագետների անդամների կարծիքների եւ թատերական քննադատների երաշխավորագրերի վրա, հաղորդում է ՀՀՄՀ մամլո ծառայությունը:
2009-ին «Ոսկե դիմակին» մասնակցել են 8 թատերախմբեր Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ուզբեկստանից եւ Ուկրաինայից: Ներկայացուցմների 15 ցուցադրություններին այցելել է ավելի քան 5 հազար հանդիսատես:

10 Март 2010 - 13:13 AMT
Внеконкурсная программа фестиваля "Золотая Маска" "Маска плюс", в рамках которой представлены лучшие спектакли театров стран СНГ, откроется 11 марта постановкой Нового Рижского театра "Тонкие благородные газы"(Латвия).
С момента создания в 2009 года поддержку внеконкурсной программе "Маска Плюс" оказывает Межгосударственный фонд гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ.
“Поддержка талантов в театральной сфере является одним из важных направлений в деятельности фонда. С каждым днем театры СНГ все более заметены, и знакомство с театральным искусством наших соседей приобретает всё больший интерес у публики, в том числе и у взыскательной московской. Поэтому приезд театральных трупп стран СНГ в Москву становится заметным событием в театральной жизни российской столицы”,- отметил исполнительный директор МФГС Армен Смбатян.
В этом году в рамках внеконкурсной программы представлены Государственный Кукольный Театр им. О. Туманяна (Армения, спектакль "Сказка, упавшая с небес"), Танец современной хореографии "D.O.Z.S.K.I." (Беларусь, "Зрелость/Камень, ножницы, бумага/В долине доли/Зима"), Театр танца "Каракули" (Беларусь, "Свадебка"), Латвийская Национальная опера ("Песочный человек"), Новый Рижский театр (Латвия, "Тонкие благородные газы"), Киев-модерн-балет (Украина, "Щелкунчик"), а также ряд российских театров таких как Театр драмы им. М. Горького (Самара, "Божьи коровки возвращаются на землю"), ТЮЗ им. Ю.П. Киселева (Саратов, "Наташина мечта"), Театр драмы им. Х.Намсараева (Улан-Удэ, "Путь к просветлению"), Национальный молодежный театр имени Мустая Карима (Уфа, "Ночевала тучка золотая"), Театр драмы (Омск, "Игроки") Театр АХЕ (Санкт-Петербург, "Непрерывная кривая") и мастерская Г.Козлова (Санкт-Петербург, "Идиот").
При выборе участников "Маски Плюс", ее организаторы опирались на мнение членов Экспертных советов "Золотой Маски" и рекомендации театральных критиков, сообщает пресс-служба МФГС.
В 2009 году в "Маске плюс" принимали участие 8 театральных коллективов из Армении, Белоруссии, Казахстана, Узбекистана и Украины. По подсчетам организаторов, 15 показов спектаклей посетили более 5 тысяч зрителей.