Երեւանում տեղի է ունեցել երկու հայ երաժիշտների ձայնասկավառակների շնորհանդեսը, որոնք իրենց արվեստով Հայաստանն առավել ճանաչելի են դարձնում ողջ աշխարհում: Այսպես, մարտի 16-ին տեղի ունեցավ Սերժ Թանկյանի Elect The Dead Symphony ֆիլմ-համերգը Օքլենդի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ: Համերգից առաջ ցուցադրվեց տեսահոլովակ երգչի ճեպազրույցով, որի ժամանակ Թանկյանը ներկայացրեց համերգի նախապատրաստման ընթացքը: Նա նշեց, որ System Of a Down խումբը, որի նախկին մենակատարն էր, դեռ չի պատրաստվում միավորվել մասնակիցների որոշ տարաձայնությունների պատճառով: Նա նաեւ նշեց, որ վերամիավորումը հնարավոր է այդ տարաձայնությունների հաղթահարումից հետո: Երգիչը չէր կարողացել անձամբ ներկա գտնվել ֆիլմի պրեմիերային, քանի որ ծանրաբեռնված է աշխատանքով` նոր ալբոմի ձայնագրումով:
Վիրտուոզ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը մարտի 18-ին Երեւանի կոնյակի գործարանում ներկայացրել է Հայաստանում ձայնագրված իր առաջին ձայնասկավառակը` «Տարիների խորքից»: Նա իր հետագա պլանների մասին հայտնեց, որ ապրիլի 7-ին Մոսկվայում ելույթ կունենա մրցանակաբաշխության ժամանակ, որին ներկա է լինելու նաեւ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը: Մարտի 22-27-ը նա համերգային ծրագրով ելույթ է ունենալու Իտալիայում, մայիսին` Հոլանդիայում: Ջիվան Գասպարյանը նշեց, որ նա միայն մեկ անավարտ գործ ունի. «Ես ցանականում եմ դպրոց հիմնել երեխաների համար, որտեղ սովորեցնելու եմ դուդուկ նվագել: Կարծում եմ, որ մոտ ժամանակները դա կիրականանա»:
Երիտասարդ կոմպոզիտոր եւ դաշնակահար Ալեքսանդր Իրադյանը Մոսկվայի տանը երեւանյան հանդիսատեսին ներկայացրեց իր համերգային ծրագիրը: Նա գրան-պրի էր ստացել Եկատերինբուրգում փետրվարի 8-13-ը տեղի ունեցած Վ.Ս. Ցվետիկովի անվան «Վարպետության ուղի» միջնակարգ եւ բարձրագույն երաժշտական ուսումնական հաստաատությունների ուսանողների խմբավարային, տեսական եւ կոմպոզիտորային բաժինների երկրորդ Միջազգային մրցույթում: Նա Կոմիտասի անվան Երեւանի պետական կոնսերվատորիայի ուսանող է, ապրիլին Վրաստանում ներկայացնելու է իր նոր ստեղծագործությունը` «Մենության քաղաքը»:
Մինչ երիտասարդ տաղանդները դրսեւորում էին իրենց, աշխարհահռչակ սցենարիստ, ռեժիսոր Տոնինո Գուերան հայ-իտալական մշակութային կապերի ամրապնդման համար եւ 90-ամյակի հետ կապված արժանացավ հերթական պարգեւին` Պատվո շքանշանի, որը ռեժիսորին հանձնեց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, որը գտնվում էր Իտալիայում հայկական մշակույթի ուսումնասիրման եւ վավերագրման Վենետիկյան կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի առաջին նիստին մասնակցելու համար: Այս միջոցառման շրջանակներում Հասմիկ Պողոսյանը եւ Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Կարապետյանը այցելել են Սուրբ Ղազար կղզի, ուր Մխիթարյան Միաբանության հետ` աբբահայր Եղիա Քիլաղբյանի գլխավորությամբ քննարկեցին Իտալիայում 2012 թվականի հունվարին Հայ գրքի 500-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկի կազմակերպման ու այդ ուղղությամբ հայկական հարուստ մշակութային ժառանգության ներկայացման հետ կապված հարցերը։
Հնագետները Թուրքիայի հարավ-արեւելքում նկատել են հնագույն տաճարի ավերակներ, որի տարիքը կազմում է 12 000 տարի: Մասնագետների կարծիքով, այդ տաճարը ամենահինն է նրանցից, որոնց մասնիկները հասել են մինչեւ մեր օրեր: Առաջին անգամ տարածաշրջանը, որտեղ նկատվել են ավերակները, գիտնականներին հետաքրքել է դեռ 1986-ին, երբ տաճարի շրջակայքում ֆերմերները գտել են մի քանի հնագույն արձանիկներ: Դրանից հետո հնագետները նկատել են տարբեր կենդանիների պատկերներով սալիկներ, հաղորդում են թուրքական ԶԼՄ-ները:
Այժմ թուրք հետազոտողները նշում են, որ հնագույն տաճարի ավերակների մոտ գտել են անգլուխ մարդկանց անսովոր քանդակներ: Հետազոտողների կարծիքով, այս գտածոները պատկանում են նեոլիթի ժամանակաշրջանին, երբ մարդկանց հավատալիքները շատ դեպքերում հեթանոսական արմատներ ունեին եւ ակտիվորեն կիրառվում էր զոհաբերությունը: Թուրքիայի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարությունում ասում են, որ տարածաշրջանում պեղումները պարբերաբար տեղի են ունենում 1955-ից սկսած, սակայն գիտության համար էական բացահայտումներ ի հայտ են եկել 2005-ին:
Ոմանք կարծում են, որ դա ծիսակարգերի իրականացման տեղ է եղել` կապված բերքատվության պաշտամունքի հետ, իսկ յուրաքանչյուր շրջանի կենտրոնում գտնվող երկու բարձր քարերը խորհրդանշում են տղամարդուն եւ կնոջը: Այս տեսությունն օգտագործում է Ուրֆա քաղաքի մոտ գտնվող զբոսաշրջության գործակալությունը: «Այցելեք Դրախտի այգի, հանդիպեք Ադամի եւ Եվայի հետ»,- ազդարարում է գովազդային թերթիկը: Գոբեկլի-Տեպե տեղանքը համընկնում է աստվածաշնչյան Էդեմի հետ: Edem բառը շումերական է եւ նշանակում է «հարթավայր»:
Մինչ հնագետները զբաղված են նախաքրիստոնեական Էդեմի որոնմամբ, կինոգործիչները ֆիլմ են նկարահանում մարդու մասին: «Պատ» կեսժամանոց ֆիլմը, որը պատմում է Դիարբեքիրի եկեղեցիներից մեկում բնակություն հաստատած հայկական ընտանիքի կյանքի մասին, «Լավագույն փաստագրական ֆիլմ» անվանակարգում դարձել է Akbank կարճամետրաժ ֆիլմերի 6-րդ փառատոնի հաղթող, որը տեղի էր ունենում մարտի 1-11-ը Թուրքիայում: Ֆիլմը նկարահանել են «Սելչուկ» համալսարանի հեռահաղորդակցության ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողներ Էմրե Կարադաշը եւ Դենիզ Օգուզսոյը:Ինչպես հայտնում է Today's Zaman թերթը, «Լավագույն կարճամետրաժ դրամատիկ ֆիլմ» անվանակարգում հաղթել է Անիլ Դինքի «Խորք» ֆիլմը: Ներկայացված ֆիլմերը լավագույնն են դարձել 30 եզրափակիչ անցած ֆիլմերի շարքում:
Մարտի 17-ից 19-ը «Նարեկացի» արվեստի գիությունում տեղի կունենա ցուցահանդեսի բացում եւ կցուցադրվեն մի քանի ֆիլմեր, այդ թվում նաեւ մուլտիպլիկատոր Նաիրա Մուրադյանի «Պզտիկ զինվոր», «Ճանապարհ», «Պ. Սեւակ», «Անջատում»», Լ. Շանթ. «Հին աստվածներ» ֆիլմերը։ Ցուցադրություններին կհաջորդեն քննարկումներ, որոնց ներկա կգտնվի Նաիրա Մուրադյանը։ «Նարեկացի» արվեստի գիության նպատակն է նմանատիպ միջոցառումների միջոցով ստեղծել է նարավորություն զրուցելու արվեստի, արվեստագետի այսօրվա դերի, այս դաշտի խնդիրների ու արվեստագետ հասարակություն կապի շուրջ:
Դժվար է ասել, քանի մարդ է անցյալ շաբաթ առաջին անգամ լսել «աշունը հոգում ծաղրածուի»` Լեոնիդ Ենգիբարյանի մասին, բայց կարելի է ասել մի բան, նրա ծննդյան օրը ` մարտի 15-ին շատ-շատերն իմացան, որ նա անկեղծ էր, երբ ասում էր. «Ես չեմ հավատում երջանիկ ավարտի: Ես չեմ հավատում հեփփի-էնդի: Ես հավատում եմ երջանիկ ուղու: Ես երջանիկ մարդ եմ: Ես այնպիսին չեմ, ինչպիսին բոլորը: Չէ որ ծաղրածուն բոլորի նման չէ: Ծաղրածուն մասնագիտություն չէ, այլ աշխարհայացք: Ես ցանկանում եմ ստեղծել իմ թատրոնը, իմ կրկեսը, իմ կինոն: Ես ցանկանում եմ մի քանի գիրք գրել: Ես ցանկանում եմ»:

Презентации дисков двух армянских музыкантов, которые своим творчеством Армению делают более узнаваемой в мире, прошли в Ереване. Так 16 марта при полном зале состоялась премьера фильма-концерта Сержа Танкяна Elect The Dead Symphony с Оклендским филармоническом оркестром. Перед концертом был показан видеоролик брифинга с певцом, во время которого Танкян представил процесс подготовки концерта. Серж Танкян отметил, что группа System Of a Down, бывшим солистом которой он является, пока не собирается воссоединяться в связи с некоторыми разногласиями участников. При этом он подчеркнул, что воссоединение возможно при устранении этих разногласий. Сам певец не смог лично присутствовать на премьере фильма, так как был загружен работой – записью нового альбома. Альбом Elect the Dead Symphony вышел в свет после феерического шоу 16 марта прошлого года, во время которого бывший солист группы System of a Down Серж Танкян исполнил песни из альбома Elect the death с Оклендским филармоническом оркестром. Кроме записи концерта на диске есть еще 2 бонус-трека: “Врата 21” и “Шарада”, записанные Танкяном и оркестром.
А виртуозный дудукист Дживан Гаспарян 18-го марта в Ереванском коньячном заводе презентовал свой первый записанный в Армении диск “Из глубины лет”. Насчет своих дальнейших планов мастер дудука сообщил, что 7-го апреля в Москве выступит на церемонии награждения, на которой также ожидается присутствие президента РФ Дмитрия Медведева, с 22 по 27 марта он с концертной программой выступит в Италии, а в мае – в Голландии. Дживан Гаспарян отметил, что у него есть только одно незавершенное дело: “Я обязательно хочу основать школу для детей, где научу сирот играть на дудуке. Думаю, что в ближайшее время это осуществится”.
Молодой композитор и пианист Александр Ирадян ереванской аудитории в Доме Москвы представил свою концертную программу. Музыкант до того получил гран-при на прошедшем в Екатеринбурге с 8 по 13 февраля втором Международном конкурсе студентов дирижерско-хоровых, теоретических и композиторских отделений средних и высших музыкальных учебных заведений “Путь к мастерству” им. В.С.Цветикова. Александр Ирадян – студент Ереванской Государственной консерватории им. Комитаса, в апреле в Грузии представит свое новое произведение “Город одиночества”. Ну а другие талантливые студенты Ереванской консерватории, входящие в состав трио “Soli”, дуэта Duo “Thesis” и фортепианного дуэта “Dualite”, свои исполнительские возможности продемонстрировали в ходе концерта, состоявшегося 18 марта. По словам участницы трио “Soli” Аревик Галян, этот концерт является своеобразным стартом для дальнейшей концертной деятельности молодых коллективов.
И пока молодые таланты старались проявить себя, известный в мировом кинематографе сценарист, режиссер Тонино Гуерра за укрепление армяно-итальянских культурных связей и в связи с 90-летием удостоился очередной награды. На этот раз высшей награды Республики Армения – Медали почета, которую передала режиссеру министр культуры Армении Асмик Погосян, которая находилась в Италии для участия в первом заседании Совета попечителей Венецианского центра по исследованию и документации армянской культуры. В рамках данного мероприятия Асмик Погосян и посол Армении в Италии Рубен Карапетян посетили остров Святого Лазаря, где вместе с представителями Конгрегации Мхитаристов во главе со священником Егиа Килагбяном обсудили мероприятия, посвященные 500-летию армянского книгопечатания. Они подчеркнули, что эти мероприятия являются также хорошим способом представления богатейшего культурного наследия Армении.
Неизвестно к культуре какого народа относится находка турецких археологов, которые на юго-востоке Турции, не далеко от Урфы (Эдесса, город в исторической Армении) обнаружили фрагменты древнего храма, возраст которого составляет 12 000 лет. По мнению специалистов, этот храм является древнейшим из тех, фрагменты которых дошли до наших дней. Впервые регион, где были обнаружены фрагменты, заинтересовал ученых еще в 1986 году, когда неподалеку от места постройки храма местные фермеры нашли несколько древних статуй, закопанных в песок. С тех пор археологи обнаружили таблички с изображениями разных животных – свиней, змей и лис. Некоторые полагают, что это было место отправления ритуалов, связанных с культом плодородия, а два высоких камня в центре каждого круга олицетворяют мужчину и женщину. Эту теорию подхватило туристическое агентство в расположенном неподалеку городе Урфа. “Посетите Эдемский сад, повидайтесь с Адамом и Евой”, – зазывает рекламная брошюра. Местонахождение Гобекли-Тепе совпадает с местом расположения библейского Эдема. Само слово Edem является шумерским и означает “равнина”.
И пока археологи заняты поисками Эдема дохристианских времен, кинематографисты снимают фильмы о человеке. Один из таких фильмов “Стена”, рассказывающий о жизни армянской семьи, поселившейся в одной из церквей Диарбекира (исторический Тигранакерт, основанный армянским царем Тиграном Великим в 70-ых годах д.н.э.) стал победителем в номинации “Лучший документальный фильм” 6-го фестиваля короткометражных фильмов Akbank, прошедшего 1-11 марта в Турции. Фильм сняли студенты 4-го курса факультета телекоммуникаций университета “Сельчук” – Эмре Карадаш и Дениз Огузсой.
В то время когда турецкому зрителю рассказывалось о жизни армянской семьи, армянский зритель имел возможность, побывав на ретроспективных показах фильмов нескольких армянских аниматоров, прошедших в ереванском Центре искусств “Нарекаци”, еще раз убедится в своеобразии армянской анимации. А те, кто ждет мероприятий фестиваля “Одна нация, одна культура 2010”, узнали, что в этом году они будут охватывать более широкий круг участников. Более чем 1000 человек со всего мира примет участие в фестивале, посвященном 20-летию независимости Армении и НКР. Заявки на участие уже подали около 400 человек из 11 стран.
Трудно сказать, сколько людей за прошлую неделю впервые услышало о «клоуне с осенью в душе», об обладателе уникального дарования Леониде Енгибаряне, но с уверенностью можно утверждать, что именно в его день рождения – 15 марта миллионы уже знающие его еще раз убедились, что он был совершенно искренен, говоря: “Я не верю в счастливый конец. Я не верю в хэппи-энд. Я верю в счастливую дорогу. Я счастливый человек. Я не такой, как все! Но ведь клоун и не может быть как все. Клоун – это не профессия, а мировоззрение. Я хочу создать свой театр, свой цирк, свое кино. Я хочу написать несколько книг. Я хочу”.