Լեոնիդ Ենգիբարովի մասին գրե՞լ, թե՞… Անհնարինության չափ բարդ է նրան ներկայացնելը։ Չէ որ նրա տաղանդի այս կամ այն դրսեւորմանը քիչ թե շատ ծանոթ մեկն ունի իր Ենգիբարյանին, որին սիրում է, որի հետ ամեն առնչությունից լավատեսություն է ստանում ու մի խորունկ, թեթեւ տխրություն…
Եւ հետո լռում իր Երգիբարյանի մասին՝ հենց նրանից իր մասին իմանալու ակնկալիքով։
– Չեմ հավատում երջանիկ ավարտին, չե՛մ հավատում։ Հավատում եմ երջանիկ ընթացքին։ Ես երջանիկ մարդ եմ՝ բոլոր ցանկություններս վաղ թե ուշ իրականանում են, – խոստովանությունն այս Լեոնիդ Ենգիբարովինն է եւ հրապարակվել է 1972-ին իր մահից ամիս առաջ Վլադիմիր Շահիջանյանին տված հարցազրույցում։
«Ինձ թվում է՝ մարդը մշտապես երազում է ձեռք բերել հենց այն ինչ չունի։ Երբ փոքր էի, ընտանիքում բոլորից տարբերվում էի հումորի զգացողությանս լիակատար բացակայությամբ, ինչը հավանաբար դեր խաղաց ուսումնական հաստատության՝ Կրկեսային եւ էստրադային արվեստի ուսումնարանի ընտրության հարցում։ Ինչը գայթակղեց՝ գուցե հումորի զգացումս զարգացնելու հեռանկարը, իսկ թե ավելի լուրջ՝ կրկեսի համարյա անսպառ հնարավորությունները։ Ու ես դարձա ծաղրածու», – նույն հարցազրույցում պատմել է Լիոնիդ Ենգիբարյանը
Բռնցքամարտում սպորտի վարպետը, միլիոնավոր մարդկանց ծիծաղել ստիպող ծաղրածուն ու «Վերջին մենամարտ» գրքի հեղինակը, որ նաեւ հասցրել էր նկարահանվել մի քանի ֆիլմերում եւ ինքն իրեն երջանիկ էր համարում սեփական թատրոն ունենալու երազանքի տերն էր ու իր բառերով ասած՝ իր կյանքի այդ հատվածում կարեւորագույն գործի՝ ընկրոջ ռեժիսոր, միմ Յուրի Բելովի հետ իր սցենալով «Ծածրածու» ներկայացումը ստեղծելու եւ «Ծիծաղելիի ու տխրեցնողի մասին», «Պոետը» ներկայացումնրի սցենարները պատրաստելու ճանապարհին էր, բայց ճանապարհն ընդհատվեց…
Եւ դրանից հետո միայն ընդդիմախոս չմնաց նրա բանաձեվմանը. «Ես այնպիսին չեմ ինչպիսն բոլորը։ Ախր ծաղրածուն չի էլ կարող լինել ինչպես բոլորը։ Ծաղրածուն մասնագիտություն չէ, աշխարհայացք է։ Ես ուզում եմ ստեղծել իմ թատրոնը, իմ կրկեսը, իմ կինոն։ Ես ուզում եմ գրել մի քանի գիրք։ Ես ուզում եմ…»։
Ես էլ կուզեի չանդրադառնալ տաղնդաշատ Լեոնիդ Ենգիբայանի կենսագրական տվյալների քրոնիկային, բայց դա էլ նրա մասին է, հետեւաբար եւ անտրաժեշտ տեղեկացնելիք, հատկապես նրա ծննդյան 75-րդ տարեդարձի օր։
Լեոնիդ Ենգիբարյան – կրկեսի եւ էստրադայի արտիստ, դարի մեծագույն միմ եւ ծաղրածու։ Ծնվել է 1935 թվականի մարտի 15-ին Մոսկվայում։ 1959 ավարտել է Կրկեսաի եւ էստրադային արվեստի պետական ուսոմնարանը Մոսկվայում։ 1964 թվականին Պրահայի ծաղրածուների միջազգային մրցույթում աարժանացել առաջին մրցանակի ու Բասսեի գավաթի։ 1971 թվականին հիմնել է էստրադային թատրոնը։ Նույն տարում նրան շնոհվել է Հայկական ԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչում։

Писать о Енгибарове? Это неимоверно трудно. Ведь каждый, кто хоть как-то приобщился к его творчеству, имеет собственное восприятие не только его творчества, но и его личности и предпочитает молчать о нем, восхищаясь подаренным светом, оптимизмом, легкой грустью…
Я тоже не рискну и еще раз обращусь к самому Леониду Енгибарову.
– Я не верю в счастливый конец. Я не верю в хэппи-энд. Я верю в счастливую дорогу. Я счастливый человек – исполняются все мои желания, рано или поздно, но исполняются, признался в интервью, данном в 1972 году Владимиру Шахиджаняну, сам Енгибаров.
“Мне кажется, что человек всегда мечтает добиться именно того, чего у него нет. Недаром говорят, что каждый комик мечтает сыграть Гамлета. Когда я был маленьким, я отличался от всех в семье полным отсутствием чувства юмора, что, наверное, сказалось при выборе учебного заведения после окончания школы – Училища циркового и эстрадного искусства. Это, как считали мои сверстники, было не смешно. Что привлекало? Может быть, надежда развить чувство юмора. А если серьезнее – почти безграничные возможности цирка. Я стал клоуном”,- в том же интервью рассказал Енгибаров.
Мастер спорта по боксу, рассмешивший миллионы людей мим, автор книги “Первый раунд”, который еще и успел сняться в шести художественных фильмах и считал себя счастливым человеком, мечтал создать собственный театр, что считал самым важным делом своей жизни. Воплощая очередную мечту, Енгибаов перешел в другое измерение существования. И только после этого его оппоненты согласились с его определением: “Я не такой, как все! Но ведь клоун и не может быть как все. Клоун – это не профессия, а мировоззрение. Я хочу создать свой театр, свой цирк, свое кино. Я хочу написать несколько книг. Я хочу”.
Да я бы тоже не хотела передавать хронику биографических данных величайшего и талантливейшего творца Леонида Енгибарова, однако это необходимо особенно в его 75-летний юбилей.
Леонид Енгибаров – цирковой, эстрадный артист, великий мим XX века. Родился в 1935 году, окончил Государственное училище циркового и эстрадного искусства в 1959 году, на Пражском конкурсе клоунов в 1964 году был признан лучшим клоуном Европы. В 1971 году Был удостоен звания народного артиста Армянской ССР. В 1963 году снялся в фильме “Путь на арену”, в 1964-ом году в фильме “Тени забытых предков” и т.д. В 1971-ом году был издан сборник новелл Енгибарова “Первый раунд”. Леонид Емгибаров скончался 25 июня 1972 года.