Վիճակահանության արդյունքներով Հայաստանի հավաքականը խաղալու է հետեւյալ խաղացանկով`
03.09.10 Հայաստան – Իռլանդիա 07.09.10 Մակեդոնիա – Հայաստան 08.10.10 Հայաստան – Սլովակիա 12.10.10 Հայաստան – Անդորա 26.03.11 Ռուսաստան-Հայաստան 04.06.11 Հայաստան- Ռուսաստան 02.09.11 Անդորա – Հայաստան 6.09.11 Սլովակիա – Հայաստան 07.10.11 Հայաստան – Մակեդոնիա 11.10.11 Իռլանդիա – Հայաստան
Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը գտնում է, որ EURO-2012 ընտրական մրցաշարի «B» խմբի խաղացանկը հաջող է Հայաստանի հավաքականի համար: «Հենց այդպիսի խաղացանկով մենք կցանկանայինք խաղալ ընտրական մրցաշարում»,- ասել է Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում` մեկնաբանելով EURO-2012 ընտրական մրցաշարի վիճակահանությունը: Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը նշել էր, որ մարզչական շտաբն առաջին հանդիպումը կցանկանար անցկացնել Իռլանդիայի հավաքականի հետ:
Վիճակահանությամբ այդպես էլ դասավորվել է: «Մարտին մենք կհանդիպենք Ռուսաստանի հավաքականի հետ` հավասար պայմաններում, քանի որ երկու երկրների մրցախաղերն էլ մեկնարկելու են մարտին, – ասել է Մինասյանը: – Առաջին խաղերը կանցկացնենք տանը եւ եթե սկիզբը լավ լինի` այդպես էլ կշարունակենք»:
Հայաստանի ֆուտբոլի կանանց հավաքականը մարտի 26-ին կմեկնի Սլովենիա, որտեղ մարտի 27-ին կանցկացնի 2011 թ. Աշխարհի գավաթի կանանց ընտրական մրցախաղը` Սլովենիայի հավաքականի հետ: Հավաքականը Սլովենիայից կմեկնի Պորտուգալիա, որտեղ մարտի 31-ին կխաղա դաշտի տերերի հետ: Հայաստանի ֆուտբոլի կանանց ազգային հավաքականի մարզիչների կենտրոնակայանը Վաղարշակ Ասլանյանի գլխավորությամբ հավաքական է հրավիրել 18 ֆուտբոլիստների:
Մարտի 22-ին Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը հանդիպել է թիմերի նախագահների եւ գլխավոր մարզիչների հետ, ովքեր հանդես են գալու Հայաստանի Առաջին եւ Բարձրագույն լիգաներում: Հանդիպման ընթացքում որոշվել է, որ 2010 թ. Հայաստանի բարձրագույն լիգայի 8 թիմերը խաղալու են միեւնույն ֆիրմայի գնդակով:
Մարտի 23-24-ին տեղի ունեցան 2010 թ. Հայաստանի գավաթի 1/4 եզրափակիչ խաղերը: «Գանձասարը» նույնանուն մարզադաշտում (Կապան) ընդունել է «Ուլիսին», 47-րդ րոպեին հաշիվը բացել է Արսեն Ավետիսյանը: «Ուլիսը» կարողացավ հաշիվը հավասարեցնել միայն 78-րդ րոպեին: Տասնմեկ մետրանոց տուգանային հարվածով գոլը խփել է Արտեմ Ադամյանը: Մրցախաղն ավարտվել է ոչ ոքի` 1:1:
«Փյունիկը» Մարկոս Պիզելիի գոլի շնորհիվ հաղթել է «Իմպուլս» (Դիլիջան) թիմին` 1:0 հաշվով: «Շիրակը» Գյումրու «Քաղաքային» մարզադաշտում ընդունել է «Բանանցին»: Մրցախաղն ավարտվել է Երեւանի ակումբի հաղթանակով, հաշիվը` 1:0: Մրցախաղի միակ գոլը խփել է «Բանանցի լեգեոներ Դարկո Լովրիչը` 61-րդ րոպեին:
«Միկան» ընդունել է «Կիլիկիային» եւ հաղթել 3:0 հաշվով: Տասնմեկ մետրանոց հարվածով առաջին գոլը 21-րդ րոպեին խփել է իսպանացի կիսապաշտպան Ուլիսես Մոնտենեգրոն: «Միկայի» երկրորդ գոլը 37-րդ րոպեին խփել է Էդիլսոն Ժունիորը: Դա բրազիլացու առաջին պաշտոնական խաղն էր երեւանյան ակումբի կազմում: Խաղի վերջնական արդյունքը որոշել է Վիգեն Համբարձումյանի գոլը, որը խփել է 88-րդ րոպեին` տուգանայինից:
Պատասխան խաղերը տեղի կունենան ապրիլի 6-ին եւ 7-ին: Կիսաեզրափակիչում կհանդիպեն այս հանդիպումների հաղթողները: Խաղերը տեղի կունենան ապրիլի 13-14-ին եւ 20-21-ին: Հայաստանի գավաթի եզրափակիչ խաղը տեղի կունենա մայիսի 9-ին:
Մարտի 24-ին Դոնեցկի «Մետալուրգը» Ուկրաինայի գավաթի 1/2 եզրափակչում խաղացել է «Շախտյորի» (Դոնեցկ) դեմ: Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի թիմը հաղթել է 2:1 հաշվով եւ մայիսի 16-ին խաղալու է Ուկրաինայի գավաթի եզրափակչում «Տավրիայի» դեմ:
Նույն օրը Բելառուսի «ԲԱՏԵ»-ն, որի կազմում հանդես է գալիս Հայաստանի հավաքականի հարձակվող Հովհաննես Գոհարյանը, Բելառուսի գավաթի կիսաեզրափակչում հանդիպել է «Շախտյորի» (Սոլիգորսկ) հետ եւ հաղթել 2:1 հաշվով: Այս թիմերի միջեւ պատասխան խաղը տեղի կունենա մարտի 28-ին:
Շախմատ. Եվրոպայի կանանց եւ տղամարդկանց շախմատի 11-րդ անհատական առաջնությունում խաղարկվում էին Աշխարհի գավաթի 22 ուղեգրեր: Մարտի 17-ին առաջնությունն ավարտվեց եւ 10 մասնակիցներ արդեն շահել են ուղեգրերը, որոնց թվում է նաեւ հայ շախմատիստ Արման Փաշիկյանը: Նա 8 միավոր էր հավաքել եւ զբաղեցրել 10-րդ տեղը:
Ֆրանսիական Նիցցա քաղաքում շարունակվում է արագ շախմատի եւ կույր շախմատի «Ամբեր» մրցախաղը: Մարտի 24-ին նախավերջին` 10-րդ մրցախաղում հայ գրոսմայստեր Լեւոն Արոնյանը խաղացել է Ալեքսանդր Գրիշչուկի (Ռուսաստան) հետ: Արոնյանը հաղթել է կույր շախմատի խաղում, իսկ արագ շախմատի խաղն ավարտվել է ոչ ոքի: Այս մենամարտերի արդյունքներն են` 1,5:0,5 հօգուտ Արոնյանի:
10-րդ խաղից հետո հայ գրոսմայստերը 9,5 միավորով գրավում է 9-րդ տեղը: Մրցախաղի առաջատարը Մագնուս Կարլսենն է (Նորվեգիա), որը 13,5 միավոր ունի: «Ամբերի» վերջին խաղում Արոնյանի հակառակորդն է լինելու Լենյեր Դոմինգեսը (Կուբա):
Աշխարհի գավաթը տեղի կունենա հուլիսի 11-12-ին Աբու-Դաբիում (ԱՄԷ):
Բռնցքամարտ. Հայ բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանի եւ ֆիլիպինցի Նոնիտո Դոնեյրայի գործակալները մոտ են երկրոդ անգամ ռեւանշ անցկացնելու համաձայնությանը:
Սպասվում է, որ բանակցությունների հաջող ավարտի դեպքում խաղ-ռեւանշը կայանալու է օգոստոի 7-ին Լոս Անջելեսում (ԱՄՆ): Կրկնակի մարտի անցկացման համար Դոնեյրան մտադիր է մայիսի 15-ին անցկացնել նախավարժանքային մենամարտ:
WBC/WBA վարկածներով չեմպիոն Վիկ Դարչինյանի եւ WBA վարկածով ժամանակավոր չեմպիոն Նոնիտո Դոնեյրայի առաջին հանդիպումը կայացել է 2007թ.-ի հուլիսին եւ ավարտվել 5-րդ ռաունդում` Դոնեյրայի նոկաուտով:
Մեկ այլ հայ բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամի մարզիչ Ուլի Վեգներն ասել է, որ իր սանը պատրաստ է հաղթել Անդրե Դիրելին, որի հետ կհանդիպի «Super Six World Boxing Classic» մրցաշարի շրջանակներում: «Դիրելն իրոք շատ ուժեղ բռնցքամարտիկ է,-հայտարարել է Վեգները fightnesw.com-ին: – Նրա հանկարծահաս հարձակումները շատ վտանգավոր են, ուստի Արթուրը պետք է հետեւողականորեն կատարի իր ծրագիրը, որը մենք բարելավել ենք վերջին շաբաթներին, եւ այդ դեպքում նա կհաղթի»:
Մարզիչը նշել է նաեւ, որ մենամարտի տեղափոխումը մարտի 6-27-ը, օգտակար եղավ Արթուրի համար: «Երբ մենք մարզվում էինք Փալմ Սփրինգսում, Արթուրը ոչ մի կերպ չէր կարողանում լավագույն մարզավիճակ ձեռք բերել: Նա ուղղակի չէր հասցնում հանգստանալ: Նրան մշտապես մեծ թվով ընկերներ էին այցելում: Նրանք շատ հաճելի այցելուներ էին, սակայն այդ ամենն այնքան էլ համատեղելի չէ մենամարտին պատրաստվելու հետ»,-ասել է Վեգները:
Նա նշել է, որ երբ նրանք տեղափոխեցին մարզական ճամբարը Քինբաում, Աբրահամն ավելի կենտրոնացավ մենամարտի վրա: «Սկզբում ես դժգոհ էի մենամարտի հետաձգումից, սակայն, ճիշտն ասած, դա լավ անդրադարձավ նաեւ մեզ վրա: Քինբաումում Արթուրը կարողացավ կենտրոնանալ նախապատրաստման վրա եւ բարելավել իր մարզավիճակը»,-ասել է Վեգները:
Թենիս. Մարտի 22-ին Թենիսի միջազգային ասոցիացիան (ԹՄԱ) հրատարակել է աշխարհի ուժեղագույն թենիսիստների նոր վարկանիշը:
Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը 300 միավորով զբաղեցնում է 161-րդ տեղը: Փետրվարի վարկանիշի համեմատ 2 հորիզոնականով զիջել է դիրքերը:
Առաջին տեղում է Ռոջեր Ֆեդեռերը (Շվեյցարիա), երկրորդում` Նովակ Ջոկովիչը (Սերբիա): Իսպանացի Ռաֆայել Նադալը չորրորդ տեղում է, Էնդի Մարրեյը` երրորդը:
Մարտի 24-ին առաջին շրջանում հաղթել է Լուկաշ Կուբոտին (Լեհաստան)` 6;3, 6;2 հաշվով:
Երրորդ շրջան դուրս գալիս արգենտինահայ թենիսիստը կմրցի Վիկտոր Տրոիցկու հետ, ով առաջին ռաունդը բաց էր թողել: Նալբանդյանն ու Տրոիցկին երեք անգամ խաղացել են եւ առաջատարը Նալբանդյանն է` 2:1 հաշվով:
Հանդբոլ. Հայաստանի հանդբոլի կանանց հավաքականը մարտի 18-21-ն Իսրայելում մասնակցել է «Չելենջ տրոֆի» միջազգային մրցաշարին, որին մասնակցել են նաեւ Իսրայելի, Կիպրոսի եւ Մալթայի հավաքականները:
2-րդ փուլում հայ հանդբոլիստուհիները 9:32 հաշվով զիջել են Իսրայելի հավաքականին: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիան, Հայաստանի հավաքականի դարպասները պաշտպանել է 16-ամյա Նելլի Ֆիդանյանը, որը փոխարինել է վնասվածք ստացած Աստղիկ Գյուրջինյանին: Իսկ Կիպրոսի հավաքականը 2-րդ փուլում 29:10 հաշվով հաղթել է Մալթայի հավաքականին:
Վերջին փուլում Հայաստանի հավաքականը 21:12 հաշվով պարտության է մատնել Մալթայի հավաքականին եւ զբաղեցրել 3-րդ տեղը: Եզրափակչում հանդիպել են Իսրայելի եւ Կիպրոսի հավաքականները, հաղթել է Իսրայելի հավաքականը:
Հայաստանի հանդբոլի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է, որ Արմինե Անտոնյանը 23 գնդակներով դարձել է մրցաշարի լավագույն ռմբարկուն եւ մտել մրցաշարի խորհրդանշական հավաքականի մեջ:

29 Март 2010 - 07:28 AMT
03.09.10 Армения-Ирландия 07.09.10 Македония-Армения 08.10.10 Армения-Словакия 12.10.10 Армения-Андорра 26.03.11 Россия- Армения 04.06.11 Армения-Россия 02.09.11 Андорра-Армения 06.09.11 Словакия-Армения 07.10.11 Армения-Македония 11.10.11 Ирландия-Армения.
Главный тренер сборной Армении Вардан Минасян считает, что расписание игр в группе “В” отборочного турнира EURO-2012 удачное для сборной Армении: «Именно в таком расписании мы хотели сыграть в отборочном турнире»,- сказал Минасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Главный тренер сборной Армении отметил, что тренерский штаб первую игру хотел сыграть со сборной Ирландии. И жеребьевка так и распределила. “В марте мы встретимся со сборной России на равных условиях, поскольку чемпионаты обеих стран стартуют в марте,- сказал Минасян,- Первые игры мы проведем дома, и если начало будет хорошим, то так и продолжим”.
А женская сборная Армении по футболу 26 марта отбудет в Словению, где 27 марта проведет отборочный матч женского Кубка мира 2011 года со сборной Словении. Из Словакии сборная отправится в Португалию, где 31 марта сыграет с хозяевами поля.
Тренерский штаб национальной женской сборной Армении во главе с Вагаршаком Асланяном пригласил в сборную 18 футболисток.
22 марта президент Федерации футбола Армении Рубен Айрапетян встретился с президентами и главными тренерами команд, которые вступят в Высшей и Первой лиги Армении. В ходе встречи было решено, что все 8 команд Высшей Лиги Армении 2010 года сыграют мячом одной фирмы. 23 и 24 марта состоялись игры 1/4 финала Кубка Армении 2010 года. «Гандзасар» на стадионе «Гандзасар» (Капан) принял «Улисс», счет на 47 минуте открыл Арсен Аветисян. «Улисс» смог сравнять счет лишь на 78 минуте. С пенальти гол забил Артем Адамян. Матч закончился вничью – 1:1.
А «Пюник « благодаря голу Маркоса Пизели победил ФК «Импульс» (Дилижан) со счетом 1:0. «Ширак» на «Городском» стадионе Гюмри принял «Бананц». Матч закончился победой ереванского клуба со счетом 1:0. Единственный гол матча забил легионер «Бананца» Дарко Ловрич на 61 минуте.
«Мика» принял «Киликию» и победил со счетом 3:0. Первый гол с 11-метров забил испанский полузащитник Улиссес Монтенегро на 21 минуте. Второй гол «Мики» на счету у Эдилсона Жуниора (37 минута). Это была первая официальная игра бразильца в составе ереванского клуба. Конечный итог игры решил гол Вигена Амбарцумяна, который он забил со штрафного, на 88 минуте.
Ответные матчи состоятся 6 и 7 апреля. А в полуфинале встретятся победители этих встреч. Игры состоятся 13-14 апреля и 20-21 апреля. Финал Кубка Армении пройдет 9 мая.
24 марта донецкий «Металлург» в 1/2 финала Кубка Украины сыграл против «Шахтера» (Донецк). Команда полузащитника сборной Армении Генриха Мхитаряна победила со счетом 2:1, и 16 мая сыграет в финале Кубка Украины против «Таврии».
В тот же день белорусский «БАТЭ», где выступает нападающий сборной Армении Оганнес Гоарян, в полуфинале Кубка Белоруссии встретился с «Шахтером» (Солигорск) и победил со счетом 2:1. Ответный матч между этими командами состоится 28 марта.
Шахматы: В 11 индивидуальном чемпионате Европы по шахматам среди женщин и мужчин разыгрывались 22 путевки на Кубок мира. 17 марта чемпионат завершился, 10 участников завоевали путевки, в их числе и армянские шахматисты Арман Пашикян и Владимир Акопян. Пашикян набрал 8 очков и занял 10 место, а Акопян завоевал путевку в тай-брейке.
А во французском городе Ницца продолжается шахматный турнир «Амбер» по быстрым шахматам и шахматам вслепую. 24 марта в предпоследнем- 10 туре армянский гроссмейстер Левон Аронян сыграл с Александром Грищуком (Россия). Аронян победил в партии по шахматам вслепую, а партия по быстрым шахматам завершилась ничьей. Итог этого противостояния – 1,5:0,5 в пользу Ароняна.
После 10 тура армянский гроссмейстер с 9,5 очками занимает 9 место. Лидер турнира Магнус Карлсен (Норвегия) у которого 13,5 очков.
В последнем туре Амбера соперником Ароняна будет Леньер Домингес (Куба). Бокс: Промоутеры армянского боксера Вика Дарчиняна и филиппинца Нонито Донейра, близки к достижению соглашения для проведения повторного поединка. Ожидается, что в случае успешного завершения переговоров, матч-реванш состоится 7 августа в Лос-Анджелесе (США). А до проведения повторного боя Донейр намерен повести разминочный поединок 15 мая.
Первая встреча между обладателем титулов WBC/WBA Виком Дарчиняом и временным чемпионом WBA Нонито Донейром состоялась в июле 2007 года и завершилась победой Донейра нокаутом в пятом раунде.
А другой армянский боксер Артур Абрахам (Германия) 27 марта в рамках турнира Super Six в Детройте (США) встретится с Андре Дирреллом (США).
King Artur считает, что Диррелл очень быстрый и сильный боксер. Однако они вместе с тренером Ули Вегнером задумали очень хорошую тактику. Абрахам признался, что не любит проигрывать, поэтому и лидирует в турнире Super Six. «Победитель турнира станет легендой бокса. Моя мечта – стать легендой бокса. И Super Six лучший способ достичь этого»,- подчеркнул армянский боксер.
А промоутер армянского боксера Вилфред Зауэрлэнд потребовал смены судейской бригады, назначенной на поединок между Абрахамом и Дирреллом.
Прмоутер выразил несогласие и с участием другого судьи из Мексики, который был единственным боковым судьей из троих. Он выставил счёт в пользу Диррела в его поединке против Карла Фроча.
Озабочен судейской объективностью и тренер Абрахама – Улли Вегнер. По мнению тренера, чтобы не вверять судьбу поединка в руки судей, его подопечный должен одержать досрочную победу. «Артур должен победить нокаутом и тогда никакой судья не сможет изменить результат», – сказал Вегнер.
А, по мнению Андре Диррелла, 27 марта в поединке против армянского боксера Артура Абрахама он одержит победу. «Руки Абрахама слишком коротки и он не сможет боксировать. Он потерпит первое поражение от меня». Боксер заявил, что на 24 апреля назначена его свадьба и похвастался тем, что победу над Абрахамом подарит своей невесте.
Теннис: Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян взял уверенный старт на супертурнире Sony Ericsson Open-2010 в Майами. 24 марта в матче первого круга Налбандян легко в двух сетах обыграл Лукаша Кубота (Польша) со счетом 6:3, 6:2.
За выход в третий круг аргентинец поспорит с сербом Виктором Троицки, который первый раунд пропустил. Налбандян и Троицки трижды играли между собой, и в их личном противостоянии ведет Налбандян со счетом 2:1.
Гандбол: Сборная Армении по гандболу среди женщин 18-21 в Израиле приняла участие в международном турнире «Челендж трофи». В турнире также играли сборные Израиля, Кипра и Мальты.
В последнем туре сборная Армении победила сборную Мальты со счетом 21:12 и заняла 3 место. В финале встретились сборные Израиля и Кипра, хозяева турнира победили со счетом 25:16.
В пресс-службе Федерации гандбола Армении корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили, что Армине Антонян стала лучшим бомбардиром турнира с 23 мячами и вошла в символическую сборную турнира.