Եվրոպայի կանանց եւ տղամարդկանց շախմատի 11-րդ անհատական առաջնությունում խաղարկվում էին Աշխարհի գավաթի 22 ուղեգրեր: Մարտի 17-ին առաջնությունն ավարտվեց եւ 10 մասնակիցներ արդեն շահել են ուղեգրերը, որոնց թվում է նաեւ հայ շախմատիստ Արման Փաշիկյանը: Նա 8 միավոր էր հավաքել եւ զբաղեցրել 10-րդ տեղը:
Մարտի 18-ին կկայանա թայ-բրեյք, որտեղ կխաղարկվեն մնացած 12 ուղեգրերը: Թայ-բրեյքին կմասնակցեն Վլադիմիր Հակոբյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը եւ Գաբրիել Սարգսյանը, որոնք 7,5-ական միավոր են հավաքել: Շախմատիստները երկու պարտիա կխաղան` արագ շախմատ եւ բլից:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեցին Հայաստանի Շախմատի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունից, Հակոբյանն ու Հովհաննիսյանը կկարողանան ուղեգրեր շահել անգամ մեկ հաղթանակի դեպքում:

В 11 индивидуальном чемпионате Европы по шахматам среди женщин и мужчин разыгрывались 22 путевки на Кубок мира. 17 марта чемпионат завершился и 10 участников уже завоевали путевки, в их числе и армянский шахматист Арман Пашикян. Он набрал 8 очков и занял 10 место.
18 марта состоится тай-брейк, где будут разыграны остальные 12 путевок. В тай-брейке сыграют Владимир Акопян, Роберт Оганнесян и Габриель Саркисян, которые набрали 7,5 очков. Шахматисты сыграют в двух партиях по быстрым шахматам и по блицу.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в пресс-службы шахматной Федерации Армении, Акопян и Оганнесян смогут завоевать путевки даже в случае одной победы.