Նիստի շրջանակներում ՀՀ մշակույթի նախարարն ու դեսպանը, ինպես տեղեկացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամլո ծառայությունը, այցելեցին Սբ. Ղազար կղզի, ուր Մխիթարյան Միաբանության հետ` աբբահայր Եղիա Քիլաղբյանի գլխավորությամբ քննարկեցին Իտալիայում 2012թվականի հունվարին Հայ գրքի 500-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկի կազմակերպման ու այդ ուղղությամբ հայկական հարուստ մշակութային ժառանգության ներկայացման հետ կապված հարցերը:
Վենետիկ այցելության ընթացքում Հասմիկ Պողոսյանն ու Ռուբեն Կարապետյանը հանդիպումներ ունեցան Լա Ֆենիչեե թատրոնի եւ Կոռեռե թանգարանի տնօրենների հետ, ինչպես նաեւ պատվիրակության մյուս անդամների հետ այցելեցին Չինիի հիմնադրամի կենտրոն:
Վենետիկից հետո ՀՀ մշակույթի նախարարն ու դեսպանը մեկնեցին Ռիմինի, ուր քաղաքապետարանում պաշտոնական արարողության ժամանակ Հասմիկ Պողոսյանը աշխարհահռչակ գրող եւ կինոսցենարիստ Տոնինո Գուեռայի 90-ամյակի կապակցությամբ վերջինիս հանձնեց ՀՀ Նախագահի կողմից շնորհված Պատվո շքանշանը:

18 Март 2010 - 15:51 AMT
С 14 по 16 марта 2010 года председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян, министр культуры Армении Асмик Погосян, главный секретарь МИД Армении Шаген Авагян и посол Армении в Италии Рубен Карапетян приняли участие в первом заседании Совета попечителей Венецианского центра по исследованию и документации армянской культуры.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, в рамках заседания министр Асмик Погосян и посол Рубен Карапетян посетили остров Святого Лазаря, где вместе с представителями Конгрегации Мхитаристов во главе со священником Егиа Килагбяном обсудили мероприятия, посвященные 500-летию армянского книгопечатания. Они подчеркнули, что эти мероприятия являются также хорошим способом для представления богатейшего культурного наследия Армении.
В Венеции министр культуры и посол встретились также с директорами театра “Ла Фениче” и музея “Корер”, а также посетили центр фонда Чини.
Затем они отправились в Римини, где во время торжественного мероприятия в мэрии министр культуры вручила всемирно известному писателю и сценаристу Тонино Гуэрра в честь его 90-летия Медаль почета.