Մարտի 12-ին թուրք ռեժիսոր Նեզի Ունենայի «Անատոլիայի կորսված երգերը» ֆիլմը էկրան է բարձրացել: Այդ ֆիլմը երաժշտավավերագրական ֆիլմերի շարքին է պատկանում եւ ընդգրկում է Անատոլիայում ապրող ազգային 20 երգեր ու երաժշտություն: HՖrriyet Daily News թերթին ռեժիսորը հայտնել է, որ ֆիլմում առաջին անգամ ներկայացվում են հայկական երգեր: «Սա նոր սկիզբ է թուրքական կինոյում, եւ հուսով եմ, որ շարունակություն կունենա», – ընդգծել է նա:
Ֆիլմը Ստամբուլում տեղի ունեցած միջազգային կինոփառատոնի ժամանակ առաջին անգամ ցուցադրվելուց մեկ տարի անց լայնէկրան ցուցադրման է ներկայացվել: Ֆիլմի վրա ռեժիսորն աշխատել է ութ տարի, այդ տարիների ընթացքում հավաքել է Անատոլիայում ապրող տարբեր ժողովուրդների երգերը: Ֆիլմում ներկայացված են հայկական, քրդական, վրացական եւ հունական ժողովրդական երգեր: «Այդ նախագծի նպատակն էր հավաքել Անատոլիայի երգերն ու երաժշտությունը, փորձել մարդկանց գտնել, ովքեր գիտեն այդ երգերը», – ասել է Ունենը:

12 марта фильм турецкого режиссера Нези Унена “Потерянные песни Анатолии” вышел на широкие экраны. Этот фильм является частью музыкально-документального ряда и содержит 20 национальных песен и музыки жителей Анатолии. Как сообщил режиссер фильма газете Hьrriyet Daily News, в фильме впервые представлены армянские песни. “Это новое начинание в турецком кино, и я надеюсь, что оно будет иметь продолжение”,- подчеркнул он.
Фильм вышел на широкие экраны через почти год после ее премьеры в рамках международного кинофестиваля в Стамбуле. Фильм является результатом восьмилетней работы режиссера по сбору песен различных национальностей, живущих в Анатолии. Здесь представлены армянские, курдские, грузинские, черкесские и греческие национальные песни. “Целью этого проекта было собрать архив песен и музыки Анатолии, и попытаться найти людей, которые знали бы эти песни, неважно, где и кем они являются”,- сказал Унен.