«Հայաստանի մշակույթի նախարարությունը կազմակերպել է միջոցառումների շարք` նվիրված կրկեսի հանրահայտ դերասան եւ ծաղրածու Լեոնիդ Ենգիբարյանին: Միջոցառումների շարքը բացվելու է մարտի 27-ին, Հայաստանի Ազգային Ժողովի այգում` Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի եւ Երեւանի պետական կրկեսի արտիստների մասնակցությամբ», – հաղորդել է ՀՀ մշակույթի նախարարի խորհրդական Սոնա Հարությունյանը` մարտի 25-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ընթացքում:
Նրա խոսքերի համաձայն, 20-րդ դարի լեգենդ, յուրահատուկ տաղանդի տեր արտիստին նվիրված միջոցառումները շարունակվելու են ամբողջ տարի: Մայիսի 15-ին Հայաստանի պետկրկեսում կազմակերպվելու է հոբելյանական երեկո եւ կրկեսային ծրագիր` «Ժպտացե’ք, մարդիկ» խորագրով:
Հուլիսին գրականության եւ արվեստի թանգարանում Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի արտիստների մասնակցությամբ կներկայացվեն «Ենգիբարյանական էտյուդներ», կազմակերպվելու է ցուցահանդես եւ անցկացվելու է Լ. Ենգիբարյանին նվիրված ակցիա:
Օգոստոսի 10-15-ը Ծաղկաձոր առողջարանային քաղաքում մեկնարկելու է մնջախաղի փառատոն, որն այսօրվանից կրելու է Լեոնիդ Ենգիբարյանի անունը:
Հոկտեմբերին տեղի կունենա Լ. Ենգիբարյանի «Վերջին ռաունդ» գրքի շնորհանդեսը:
«ՀՀ մշակույթի նախարարությունը միջոցառումների շարք է նվիրում մի արտիստի, ով կարողացել է մտածել մնջախաղի լեզվով եւ լռությամբ խոսել մարդկանց հետ», – խոսքը եզրափակել է Սոնա Հարությունյանը:

“Министерство культуры Армении организовало ряд мероприятий, посвященных 75-летию знаменитого циркового артиста, мима и клоуна Леонида Енгибарова. Ряд мероприятий откроются спектаклем с участием артистов Ереванского государственного театра пантомимы и Ереванского государственного цирка в парке Национального Совета Армении 27-го марта ”,- сообщила советник министра культуры РА Сона Арутунян в ходе пресс конференции 25-го марта в Ереване.
По его словам, мероприятия, посвященные легенде 20 века, артисту уникального дарования пройдут в течение всего года. Так 15-го мая в Государственном цирке Армении будет организован юбилейный вечер и пройдет цирковая программа “ Улыбайтесь люди”.
А в июле в Музее литературы и искусства с участием Ереванского государственного театра пантомимы будут представлены “Енгибаровские этюды”, откроется выставка и пройдет акция посвященная Леониду Енгибарову.
С 10 по 15 августа в армянском курортном городе Цахкадзор стартует Фестиваль пантомимы, который отныне будет носить имя Леонида Енгибаряна.
В октябре состоится презентация армянской книги Енгибарова “Последний раунд”.
“Министерство Культуры РА посвящает ряд мероприятий артисту, кто умел размышлять на языке пантомимы и молчаливо говорить с людьми”,- заключила Сона Арутунян.