2010 թ. մարտի 25-ից ապրիլի 1-ը Փարիզում կկայանա գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառ, որին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կմասնակցի առանձին տաղավարով: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտնել Հայաստանի մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Գայանե Դուրգարյանը, հայկական պատվիրակությունն, որի կազմում ընդգրկված են նաեւ հրատարակիչներ, գրատարածման ցանցի ներկայացուցիչներ` նախարարության աշխատակազմի հրատարակչական գործի գործակալության պետ Է. Միլիտոնյանի գլխավորությամբ կներկայացնեն վերջին երկու տարվա պետական պատվերով եւ պետական աջակցությամբ հրատարակված ավելի քան 80 անուն գիրք, այդ թվում 2-ը` էլեկտրոնային: Դրանք հիմնականում ալբոմներ են եւ գեղարվեստական գրքեր, պետական պատվերով տպագրված վերջին երկու տարում: «Իր գրքերը տոնավաճառում կներկայացնեն նաեւ մասնավոր հայկական հրատարակչությունները»,-հավելել է Գ.Դուրգարյանը:
Այդ օրերին տեղի կունենա նաեւ «Սփյուռքահայ նորագույն պատմվածք» գրքի շնորհանդեսը, որին կմասնակցեն ֆրանսահայ մամուլի եւ գրական շրջանակի ներկայացուցիչները:
Փարիզի Գրքի միջազգային ցուցահանդես- տոնավաճառը խոշորագույններից է աշխարհում: Այն անց է կացվում 30-րդ անգամ եւ կտեւի վեց ամիս: Տոնավաճառում կներկայացվեն շուրջ 1000 հրատարակչություններ աշխարհի 25 երկրներից, գրքերի վաճառքով զբաղվող ընկերություններ, ինտերնետ- հրատարկչություններ ու գրադարաններ: Փարիզ են ժամանել շուրջ 90 արձակագիրներ եւ բանաստեղծներ աշխարհի տարբեր երկրներից: Նրանց թվում են Ումբերտո Էկոն, Սալման Ռուշդին, Դորիս Լեսինգը, Փոլ Օստերը: Տոնավաճառի շրջանակներում տեղի կունենա շուրջ 600 միջոցառում:
Միջազգային հանդիպման գլխավոր թեմաներից կլինեն նոր տեխնոլոգիաները գրականության տարածման ոլորտում, մասնավորապես, «թվայնացված գրքերի» բանկերի ստեղծում եւ նման ստեղծագործությունների վաճառքը: Մեծ ուշադրություն կդարձվի հեղինակային իրավունքի պաշտպանությանը:
Ակնկալվում է, որ տոնավաճառ կայցելի շուրջ 220 հազար մարդ: Դա 15 հազարով ավելի է, քան 2009-ին: Առանձնակի ուշադրություն կհատկացվի երիտասարդության ներգրավմանը, որի համար նախատեսվում են հատուկ ծրագրեր, վարպետության դասեր սկսնակ թղթակիցների համար, կոմիքսների ցուցահանդեսներ, հաղորդում է «Կուլտուրա» հեռուստաալիքի կայքէջը:

Армения отдельным павильоном представлена на открывшемся сегодня Международном книжном салоне в Париже. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net ответственный по связям с общественностью Министерства культуры Армении Гаяне Дургарян, армянская делегация, во главе с начальником агентства по издательскому делу Минкульта РА Эдуардом Милитоняном, представит 80 наименований книг, из которых 2 – электронные. Это в основном альбомы и художественные книги, изданные в рамках госзаказа, в течение двух последних лет. “Свои книги на ярмарке покажут также частные армянские издательства”,- добавила Гаяне Дургарян.
В рамках фестиваля состоится презентация книги “Современный рассказ армянской диаспоры”, также изданной в рамках госзаказа. Участниками презентации станут армянские деятели культуры и искусства во Франции.
Международный книжный салон в Париже – один из крупнейших в мире. Он проводится в тридцатый раз и продлится шесть дней. На нем представлены около 1000 издательств из 25 стран мира, фирмы по торговле книгами, интернет-издания и библиотеки. В Париж прибыли более девяти десятков прозаиков и поэтов различных стран. Среди них – Умберто Эко, Салман Рушди, Дорис Лессинг, Пол Остер. В рамках салона пройдут более 600 мероприятий.
Одной из главных тем международной встречи являются новые технологии в сфере распространения литературы – в частности, создание банков "цифровых книг" и торговля такими произведениями. Большое внимание уделяется защите авторских прав.
Ожидается, что салон посетит не менее 220 тысяч человек. Это на пятнадцать тыс. больше, чем в 2009 году. Особое внимание уделяется привлечению в залы молодежи, для которой предусмотрены специальные программы, курс мастерства для начинающих репортеров, выставки комиксов, сообщает сайт телеканала “Культура”.