«Մարտի 27-ին Երեւանի Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում կայանալու է «Արտավազդ» թատերական մրցանակի ամենամյա մրցանակաբաշխության արարողությունը»,- մարտի 26-ին Երեւանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:
Նրա խոսքերով, այս տարի «Արտավազդ» մրցանակը նվիրված է հայ թատրոնի անվանի գործիչներ Վարդան Աճեմյանի եւ Արուս Ասրյանի 105-ամյակին: Մրցանակաբաշխությունն ընթանալու է 11 անվանակարգերում, լինելու է նոր մրցանակ թատերատեխնիկական անձնակազմի համար:
«Վերջին երկու տարում մրցանակաբաշխությունը տեղի է ունեցել «Մոսկվա» կինոթատրոնում, սակայն այնտեղ արդեն տեղ չէր լինի մրցանակաբաշխությանը մասնակցել ցանկացողների համար, ուստի որոշվել է մրցանակները հանձնել Հ. Պարոնյանի անվան թատրոնում: Ստեղծվել է երիտասարդական խումբ, ես ընդամենն օգնել եմ, որպեսզի նրանք ճաշակով կազմակերպեն երեկոն»,- նշել է Ղազանչյանն, ավելացնելով, որ կազմակերպչական աշխատանքների համար ստեղծված խումբը բացման ժամանակ առաջին անգամ ներկայացնելու է Հովհաննես Թեքերջյանի խոսքերի եւ Վահե Հայրապետյանի երաժշտության հիման վրա գրված «Արտավազդ» հիմնը:

"27-го марта в Ереванском театре музыкальной комедии имени А. Пароняна состоится церемония вручения ежегодной национальной театральной премии "Артавазд", – сообщил председатель Союза театральных деятелей Армении Акоп Казанчян в ходе пресс-конференции, прошедшей 26 марта в Ереване.
По его словам, в этом году премия “Артавазд” посвящается 105-летию великих деятелей армянского театра Вардана Ачемяна и Арус Асрян. А вручение премии состоится в 11 номинациях, будет одна новая премия для художественно-технического состава.
“Последние два года вручение премии проходило в кинотеатре “Москва”, однако он уже не может вместить всех желающих присутствовать на церемонии, и было решено провести вручение премии в театре им. Пароняна. Была создана молодежная рабочая группа, я всего лишь помогал, чтобы они со вкусом организовали вечер”, – отметил Акоп Казанчян, добавив, что созданная для организационных работ молодежная рабочая группа на открытии впервые представит гимн "Артавазда" на слова Ованнеса Текерджяна и музыку Ваге Айрапетяна.