Հոլանդացի կինոռեժիսոր Յոս Սթելլինգի նոր ֆիլմը` «Աղջիկը եւ մահը», որի նկարահանումները սկսվելու են աշանը կամ ձմռանը, ցուցադրվելու է Հայաստանում,- մարտի 25-ին Երեւանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռեժիսորը:
«Չեմ սիրում շտապել աշխատանքի մեջ, ֆիլմը կավարտվի երկու տարուց: Ես խոստանում եմ այն բերել Հայաստան: Ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 19-րդ դարում, ֆիլմի սյուժեն անհասանելի սիրո մասին է»,- ասել է Յոս Սթելլինգը:
Ինչպես հայտնել է ռեժիսորը, կինոնկարը չորս երկրների համատեղ աշխատանք է. Հոլանդիա, Ռուսաստան, Գերմանիա եւ Ֆինլանդիա:
Յոս Սթելլինգ, հոլանդացի կինոռեժիսոր եւ սցենարիստ: Ծնվել է 1945-ի հուլիսի 16-ին Հոլանդիայում Ուտրեխտ քաղաքում: Յոս Սթելլինգը հետեւյալ ֆիլների ռեժիսորն է. «Մարիկեն Նյոմեգենից» (1974), «Էլկերլիկը» (1975), «Ռեմբրանդտ. Դիմանկար 1669» (1977), «Իլլյուզոնիստ» (1983), «Թռչող հոլանդացին» (1995), «Սպասասրահ» (1996) եւ այլն: Նա ունի երկու կինոթատրոն, որտեղ ցուցադրվում են բացառապես եվրոպական եւ հեղինակային ֆիլմեր: Նա արդեն երրորդ անգամ է Հայաստանում: Առաջին այցը կայացել է 2005-ին, երբ նա «Ոսկե ծիրան» փառատոնում «միջազգային խաղարկային ֆիլմ» անվանակարգում ընդգրկված էր ժյուրիի կազմում: Երկրորդ այցը կայացել է 2008-ին, երբ նրա «Հոգյակ» ֆիլմն ընդգրկված էր փառատոնի մրցութային ծրագրում:

26 Март 2010 - 13:52 AMT
Новый фильм голландского кинорежиссера Йоса Стеллинга “Девушка и смерть”, съемки которого начнутся осенью или зимой, будет показан в Армении, – такое обещание дал сам режиссер в ходе пресс-конференции 25 марта в Ереване.
“Я не люблю торопиться в своей работе, картина будет завершена через два года. Я обещаю привезти фильм в Армению. Действия фильма будут происходить в XIX веке, сюжет фильма будет о недосягаемой любви”, – сказал Йос Стеллинг.
Как сообщил режиссер, фильм является совместной работой четырех стран: Голландии, России, Германии и Финляндии.
Йос Стеллинг – нидерландский кинорежиссёр и сценарист. Родился 16 июля 1945 года в городе Утрехт в Голландии. Йос Стеллинг является режиссером следующих фильмов: “Марикен из Ньёмеген” (1974), “Элкерлик” (1975), “Рембрандт: Портрет 1669” (1977), “Притворщики” (1981), “Иллюзионист” (1983), “Стрелочник” (1986), “Летучий голландец” (1995), “Зал ожидания” (1996) и т.д. Он является владельцем двух голландских кинотеатров, где показывается исключительно европейское и авторское кино. Стеллинг посещает Армению уже в третий раз. Первый его визит состоялся в 2005 году, когда он был включен в состав жюри в номинации “международное игровое кино” фестиваля “Золотой абрикос”. Второй визит Стеллинга состоялся в 2008 году, когда его фильм “Душка” был включен в конкурсную программу фестиваля.