Ապրիլի 6-10 Երեւանում առաջին անգամ տեղի կունենա Գագիկ Ծառուկյանի անվան բռնցքամարտի միջազգային առաջնություն: Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Լյովա Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց, որ առաջնությանը կմասնակցեն մոտավորապես 100 բռնցքամարտիկներ աշխարհի տարբեր երկրներից: «Արդեն հայտեր են ներկայացրել Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի, Բուլղարիայի, Իրանի, Մոլդովայի եւ Հայաստանի հավաքականները: Մրցաշարում ելույթ կունենա նաեւ Մակեդոնիայի հավաքականը, որը, սակայն, առայժմ վերջնական հայտ չի ներկայացրել»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Իսկ Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ռաֆայել Մեհրաբյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց, որ Հայաստանի հավաքականը մրցաշարում հանդես կգա 3 թիմերով` յուրաքանչյուր քաշային կարգում 3-ական բռնցքամարտիկ: «Մարտի 22-ից Արարատում ուսումնամարզական հավաքներ ենք անցկացնում եւ պատրաստվում ենք առաջնությանը: Հավաքները կավարտվեն ապրիլի 5-ին»,- ասաց հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Գագիկ Ծառուկյանի առաջնությունը հավակնում է վարկանիշային դառնալ 2012 թվականի լոնդոնյան Օլիմպիական խաղերում:
Այդ առաջնությունը հայ բռնցքամարտիկների համար վերջինը կլինի նախքան Եվրոպայի առաջնության մեկնարկը, որը տեղի կունենա Մոսկվայում հունիսի 4-13-ը:

6-10 апреля в Ереване впервые пройдет международный турнир по боксу имени Гагика Царукяна. Генеральный секретарь федерации бокса Армении Лева Оганнисян корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал, что на турнире примут участие приблизительно 100 боксеров. ''Заявки уже подали сборные Казахстана, России, Грузии, Украины, Белоруссии, Болгарии, Ирана, Молдовы и Армении. На турнире также выступит сборная Македонии, которая однако, пока не представила окончательную заявку'',- сказал Оганнисян.
А главный тренер сборной Армении по боксу Рафаэль Меграбян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил, что сборная Армении на турнире выступит 3 командами – в каждой весовой категории по 3 боксера. ''С 22 марта в Арарате проводим учебно-тренировочные сборы и готовимся к турниру. Сборы закончатся 5 апреля'',- сказал главный тренер сборной.
Турнир Гагика Царукяна претендует стать рейтинговым на лондонских Олимпийских играх 2012 года.
Этот турнир будет последним для армянских боксеров до старта чемпионата Европы, который пройдет в Москве 4 -13 июня.