«50 տարի առաջ ռոք-երաժշտությունը միանշանակ չէր ընկալվում, բայց ունենալով շատ մեծ ազդեցություն, կարեւոր ուղղություն դարձավ երաժշտության մեջ: Տասնյակ տարիներ շարունակ հարկավոր էր ջանքեր գործադրել այն տարածելու համար, սակայն այսօր այն հասանելի է գրեթե ողջ աշխարհում: Դրան նպաստում են տեխնիկական եւ հեռահաղորդակցման հնարավորությունները»,- նշեց լեգենդար ռոք երաժիշտ Յան Գիլլանը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքով, սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ առաջին 10 համատեղ համերգները հիմք ստեղծեցին ռոքի եւ դասականի համադրության հետագա զարգացման համար:
«XX դարի ամենաազդեցիկ երաժշտությունը ռոք-երաժշտությունն է: 20-30 տարի անց այն դասական կդառնա»,- իր հերթին ընդգծեց ավստրալիական «Do Something» ընկերության ղեկավար, «Ռոքն օգնում է Հայաստանին» նախագծի կազմակերպիչ Ջոն Դին:

“50 лет назад рок-музыка воспринималась неоднозначно, но имея огромное влияние, стала важным направлением в музыке. Десятилетиями нужно было прилагать усилия для ее распространения, однако сегодня она доступна практически во всем мире. Этому способствуют технические и телекоммуникационные возможности”, – отметил легендарный рок музыкант Ян Гиллан в ходе пресс-конференции в Ереване.
По его словам, первые 10 концертов совместно с симфоническими оркестрами создали основу для дальнейшего развития сопоставления рока и классики.
“Самая влиятельная музыка XX века – рок-музыка. Через 20-30 лет она станет классикой”,- в свою очередь подчеркнул руководитель австралийской компании “Do Something”, организатор проекта “Рок помогает Армении” Джон Ди.