Հայտնի են դարձել Երեւանում եւ Հայաստանի 6 մարզերում մարտի 2-28-ը տեղի ունեցած «Թատրոն-X» թատերական փառատոնի հաղթողները: Առաջին մրցանակը 1 մլն դրամի չափով ստացավ Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը «Ամպից պոկված հեքիաթը» ներկայացման համար:
«Այս ներկայացման մեջ ժյուրիի ուշադրությունն է գրավել նորարարությունների ճիշտ կիրառումը, ինչն էլ հիմք ծառայեց բարձր գնահատականի համար»,-պարզաբանել է փառատոնի նախագահ Արա Խզմալյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Երկրորդ մրցանակի (500 հազար դրամ) արժանացավ «Նարեկացի» արվեստների կենտրոնը` Շուշիում երեխաների հետ տարած աշխատանքի համար: «Թատրոնի գործունեությունը Շուշիում, նույնիսկ ոչ այնքան բարձր մակարդակով, շատ կարեւոր է: Քաղաքը սկսում է կրկին ապրել եւ հարկավոր է ապահովել նաեւ նրա մշակութային զարգացումը»,-ասել է Արա Խզմալյանը:
300 հազար երրորդ մրցանակը հանձնվեց Հրազդանի քաղաքային թատրոնին: «Հրազդանի թատրոնում մարդիկ աշխատում են ահավոր պայմաններում, սակայն, ջանադրաբար: Ներկայացումների երաժշտական ձեւավորումը մինչ այժմ կատարվում է մոռացված միջոցներով: Կարծում եմ, միայն այդ փաստը բավարար է պատկերացնելու համար, թե ինչ պայմաններում են աշխատում տաղանդավոր դերասանները»,-ասել է փառատոնի նախագահը:
Գնահատելով փառատոնի ընթացքն ու արդյունքները` Խզմալյանը նշել է, որ քննարկումները, որոնցով «Թատրոն-X» փառատոնը տարբերվում է մյուս բոլոր թատերական փառատոներից, այս տարի անցան առավել բարձր մակարդակով:
«Փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցան հանդիպումներ նաեւ մարզերի ղեկավարների հետ, որոնց ներկայացվեցին փառատոնի ընթացքում ի հայտ եկած մարզային թատրոնների խնդիրները»,-ասել է փառատոնի նախագահ Արա Խզմալյանը:

Стали известны победители театрального фестиваля “Театр-X”, проходившего в Ереване и 6 областях Армении со 2 по 28 марта. Первую премию в размере 1 млн. драмов получил ереванский Государственный кукольный театр имени Ованеса Туманяна за спектакль “Сказка, сорвавшаяся с облака”.
“В этом спектакле внимание жюри привлекло правильное использование новшеств, что и стало основой для высокой оценки”,- пояснил президент фестиваля “Театр X” Ара Хзмалян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Второй премии в размере 500 тыс. драмов удостоился Центр искусств “Нарекаци” в Шуши за работу с детьми. “Деятельность театра в городе Шуши, пусть даже не на высоком уровне, очень важна. Город заново начинает жить и необходимо обеспечить также его культурное развитие”, – отметил Ара Хзмалян.
Третья премия в размере 300 тыс. драмов была вручена Городскому театру Раздана. “В разданском театре люди работают в ужасных условиях, однако усердно. Музыкальное оформление спектаклей до сих пор делается забытыми средствами: записями на бобинах. Думаю, этого единственного факта хватит для полноценного представления творческих условий в разданском театре, где работают и талантливые артисты”, – подчеркнул президент фестиваля “Театр X”.
Оценивая ход и результаты фестиваля, Ара Хзмалян отметил, что отличающие “Театр X” от различных театральных фестивалей, проводимых в Армении, обсуждения в этом году прошли на более высоком уровне, и как профессиональное жюри, состоящее из различных специалистов, так и зрительское жюри не сталкивалось с непониманием театральных трупп.
“В рамках фестиваля состоялись встречи и с руководителями областей, которым были представлены выявленные в ходе фестиваля проблемы областных театров”,- отметил президент фестиваля “Театр X” Ара Хзмалян.