Մարտի 30-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի ունեցավ «2009 ՀՀ նախագահի երիտասարդական պարգեւներ» մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցածների աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը` «Կերպարվեստ» եւ «Կինո» անվանակարգում:
«Արդեն երրորդ տարին է մենք «Պողոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ այս մրցույթն անցկացնում ենք: 2010 թ. նախապես մասնակցում էին 53 անձ, որոնք ներկայացրել էին 250 աշխատանք: Դրանցից մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր 19-ին: Ավարտական փուլում նրանք ներկայացրեցին 63 աշխատանք: Ցուցահանդեսի ընթացքում հանձնաժողովը կընտրի լավագույն աշխատանքները, որոնց հեղինակները մայիսի 13-ին կմասնակցեն պարգեւատրման արարողությանը», – ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենի խորհրդատու Աիդա Խաչատրյանը:
«Շատ կարեւոր է, որ երիտասարդ հասակում մարդը արժանանում է այսպիսի կարեւոր եւ պատվավոր պարգեւի: Բացի այդ, մրցույթի լավ կողմն այն է, որ մասնակիցները կարող են իրենց աշխատանքները կատարել եւ ներկայացնել իրենց իսկ ընտրած թեմաներով եւ ոճով, չկա որեւէ սահմանափակում», – ասել է մրցութային հանձնաժողովի անդամ, Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի դասախոս Սարո Գալենցը:

The opening ceremony of an exhibition of works by finalists of 2009 Armenian President’s Youth Prizes competition in Fine Arts and Cinema took place in the Artists’ Union of Armenia on Tuesday, March 30.
“We organize this competition jointly with Boghossian Foundation for the third year. In 2010, 53 young people participated in it with 250 works, out of which the jury selected 19. 63 works were presented for the final stage. During the exhibition, the jury will select the best works, the authors of which will take part in the awarding ceremony due on May 13, 2010,” Aida Khachatryan, assistant to the director of Hayastan All-Armenian Fund, said in her opening remarks.
“It is too important to gain such an honorable prize in youth. Besides, the competition has another positive aspect, i.e. the participants can submit their works on a theme and in a style they choose themselves, there aren’t any restraints,” added Galents Saro, a member of the competition’s jury and lecturer of Yerevan State Art Academy.
There were nine participants in the painting competition, three in graphics, four in sculpture and photography, design and cinema sectors were represented by one participant in each.