Մարտի 30-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի ունեցավ «2009 ՀՀ նախագահի երիտասարդական պարգեւներ» մրցույթի եզրափակիչ փուլ անցածների աշխատանքների ցուցահանդեսի բացումը` «Կերպարվեստ» եւ «Կինո» անվանակարգում:
«Արդեն երրորդ տարին է մենք «Պողոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ այս մրցույթն անցկացնում ենք: 2010 թ. նախապես մասնակցում էին 53 անձ, որոնք ներկայացրել էին 250 աշխատանք: Դրանցից մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր 19-ին: Ավարտական փուլում նրանք ներկայացրեցին 63 աշխատանք: Ցուցահանդեսի ընթացքում հանձնաժողովը կընտրի լավագույն աշխատանքները, որոնց հեղինակները մայիսի 13-ին կմասնակցեն պարգեւատրման արարողությանը», – ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տնօրենի խորհրդատու Աիդա Խաչատրյանը:
«Շատ կարեւոր է, որ երիտասարդ հասակում մարդը արժանանում է այսպիսի կարեւոր եւ պատվավոր պարգեւի: Բացի այդ, մրցույթի լավ կողմն այն է, որ մասնակիցները կարող են իրենց աշխատանքները կատարել եւ ներկայացնել իրենց իսկ ընտրած թեմաներով եւ ոճով, չկա որեւէ սահմանափակում», – ասել է մրցութային հանձնաժողովի անդամ, Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի դասախոս Սարո Գալենցը:

30 Март 2010 - 11:11 AMT
В Ереване состоялось открытие выставки работ финалистов конкурса “Молодежные премии президента РА 2009”
30 марта в Союзе художников Армении состоялось открытие выставки работ финалистов конкурса “Молодежные премии президента РА 2009” в номинации “Изобразительное искусство” и “Кино”.
“Уже третий год мы проводим совместно с фондом “Погосян” этот конкурс. В 2010 году изначально участвовало 53 участника с 250 работами, из которых жюри выбрало 19. На финальном туре они представили 63 работы. В ходе выставки жюри выберет лучшие работы, авторы которых 13-го мая примут участие в церемонии награждения”,- в ходе церемонии открытия выставки сообщила консультант директора всеармянского фонда “Айастан” Аида Хачатрян.
“Очень важно в молодом возрасте удостоится такой важной и почетной премии. Кроме того конкурс хорош тем, что его участники могут представить свои работы по выбранной ими теме и стилю, нет никаких рамок”,- отметил член жюри конкурса лектор Ереванской государственной художественной академии Галенц Саро.
На выставке показаны работы финалистов конкурса “Молодежные премии президента РА 2009”. В жанре живопись 9 участника, графика – 3, скульптура – 4, в жанрах фотографии, дизайна и кино по одному участнику.