Մարտի 30-ին Հայաստանի Ազգային արխիվում բացված Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակվա ցուցապաստառների ցուցահանդեսում ներկայացված էին մեծ արժեք ներկայացնող ցուցապաստառների բնօրինակները` կատարված նկարիչներ Աշոտ Մամաջանյանի, Շավարշ Հովհաննիսյանի, Սերգեյ Արուտչյանի, Սեդրակ Ռաշմաջյանի կողմից: Կներկայացվեն նաեւ ռուս նկարիչների հեղինակած ցուցապաստառները, մասնավորապես «Մայր-հայրենի’քն է կանչում» եւ «Մի’ շատախոսիր» խորագրերը կրող պաստառները:
«Ազգային արխիվի եւ Հայաստանի Պատմության թանգարանի ֆոնդերում պահվող 42 ցուցապաստառներից կազմված ցուցադրությունը մինչեւ մայիսի վերջը կներկայացվի նաեւ Ռազմական փառքի թանգարանում»,- հաղորդել է Հայաստանի Ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը:

На выставке плакатов времен Великой отечественной войны, открывшейся 30 марта в Национальном архиве Армении, были экспонированы оригиналы плакатов представляющие большую ценность, выполненные художниками Ашотом Мамаджаняном, Шаваршем Ованнисяном, Сергеем Арутчяном, Седраком Рашмаджяном. Будут представлены также плакаты русских художников, в частности “Родина-мать зовет!” и “Не болтай”.
“Экспозиция, составленная из 42 плакатов, хранящихся в фондах Национального архива и Исторического музея Армении, будет выставляться еще и в Музее воинской славы до конца мая”, – сообщил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян.