«Հայաստանում ադրբեջանցի կոմպոզիտորի ստեղծագործության կատարումը վիրավորանք կլիներ հայ ժողովրդի ազգային արժանապատվության համար, քանի որ ողջ Ադրբեջանում չգտնվեց գեթ մեկ ընկերություն, որը կհամաձայնվեր նման մի համերգ կազմակերպել Բաքվում: Եվ Aquatuor, եւ pre-art խմբերի երաժիշտները համաձայնվել են ներկայացնել ծրագիրն առանց այդ ստեղծագործության: Չէ որ մերձեցումն ենթադրում է ոչ թե մեկ, այլ բոլոր կողմերի պատրաստակամությունը»,- նշում է «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Convergence նախագիծը կազմված է 10 երկրների` Հայաստանի, Սերբիայի, Խորվաթիայի, Կոսովոյի, Լատվիայի, Մակեդոնիայի, Բելառուսի, Ուզբեկստանի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից` շվեյցարական Aquatuor, եւ pre-art խմբերի կատարմամբ: Ծրագիրն, առանց ադրբեջանական ստեղծագործութայն, նշված խմբերի կատարմամբ կհնչի ապրիլի 2-ին Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը` «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում: Ծրագիրը կազմվել է pre-art խմբի կազմակերպած մրցույթի հաղթողների ստեղծագործությունների հիման վրա:

“Исполнение произведения азербайджанского композитора в Армении было бы оскорблением национального достоинства армянского народа, так как во всем Азербайджане не нашлось ни одной компании, которая согласилась бы организовать тот же концерт в Баку. И музыканты групп Aquatuor и pre-art согласились представить программу без произведения азербайджанского композитора. Ведь сближение подразумевает готовность не одной, а всех сторон”, – сообщила главный менеджер Международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI” Сона Оганесян в беседе с корреспондентом Pan.ARMENIAN.NET.
Проект Convergence (сближение) составленный из произведений современных композиторов из 10 стран: Армении, Сербии, Хорватии, Косово, Латвии, Македонии, Белоруссии, Узбекистана, Турции и Азербайджана в исполнении швейцарских групп Aquatuor I pre-art, без произведения азербайджанского композитора будет представлен в исполнении швейцарских групп Aquatuor и pre-art 2 апреля в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса, в рамках Международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI”. Программа составлена на основе произведений победителей конкурса, проводимого компанией Pre-art по всему миру, в целях выявления талантливых композиторов.