Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է հռչակավոր երաժիշտների այցը Հայաստանի Հանրապետություն, եւ նշել, որ հայաստանյան երաժշտասեր հասարակության կյանքում այն իրադարձություն է: Դիմելով անվանի երաժիշտներին` Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Ոչ ոք չի կասկածում, որ ձեր համերգներն ընթանում են լեփ-լեցուն դահլիճներում եւ ջերմ մթնոլորտում, բայց Հայաստանում դուք մեկ այլ ջերմության ականատես կլինեք. բացի տաղանդի նկատմամբ ջերմությունից, դա նաեւ երախտագիտության ջերմություն է: Մենք երախտապարտ ժողովուրդ ենք եւ շնորհակալությամբ ենք հիշում, որ 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո դուք մեր կողքին էիք»:
Թատրոնի սիրահարները հնարավորություն ունեցան դիտել երկու փառատոների վերջին ներկայացումները. Հայաստանի մարզային թատրոնները ներկայացնող «Թատրոն X» փառատոնը եւ մոնոներկայացուցմների «Արմմոնո» միջազգային փառատոնը, որի փակումը կայացով մարտի 24-ին Օլգա Կուզինայի (Մոսկվային պետական դրամատիկական թատրոն) եւ Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ, «Արմմոնոյի» հիմնադիր Հակոբ Ղազանչյանի «Ես ճայ եմ» ռուս-հայկական նախագծով:
Սակայն «Թատրոն X»-ը շարունակելու է իր ներկայացումները Հայաստանի մարզերում, իսկ «Արմմոնոն» շարունակվելու է 2010-ի մայիսին` փառատոնի երկրորդ մասում:
Մարտի 27-ին նշվում էր Թատերական գործիչների միջազգային օրը: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Թատրոնի միջազգային օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել, որում մասնավորապես ասված է. «Դարեր առաջ հայոց Արտավազդ թագավորի օրոք մայրաքաղաք Արտաշատը դարձել է հայ թատրոնի հիմնավայրը: Իսկ այսօր, արդեն ավելի քան 10 տարի է, Հայաստանում անցկացվում է «Արտավազդ» թատերական մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում տարբեր անվանակարգերում մրցանակներ են հանձնվում թատերարվեստին մատուցված ծառայությունների համար»:
Մարտի 27-ին Երեւանի Հ.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում կայացավ «Արտավազդ» թատերական մրցանակի ամենամյա մրցանակաբաշխության արարողությունը: Այս տարի «Արտավազդ» մրցանակը նվիրված է հայ թատրոնի անվանի գործիչներ Վարդան Աճեմյանի եւ Արուս Ասրյանի 105-ամյակին: Մրցանակաբաշխությունն ընթանացել է 11 անվանակարգերում, եղել է նոր մրցանակ թատերատեխնիկական անձնակազմի համար:
Երեւանում տեղի ունեցան մի շարք միջոցառումներ նվիրված հայտնի կրկեսային դերասան, միմ եւ ծաղրածու Լեոնիդ Ենգիբարովի 75-ամյակին, որոնք կազմակերպվել էին ՀՀ Մշակույթի նախարարության կողմից` Երեւանի մնջախաղի պետական թատրոնի եւ ՀՀ ԱԺ աջակցությամբ: «Լեոնիդ Ենգիբարովի 75-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը մարտի 27-ին բացվեց Մնջախաղի թատրոնի ներկայացումը, որը տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ այգում` «Ազգային Ժողովի բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում»,- մարտի 25-ին կայացած մամլո ասուլիսում հաղորդեց ՀՀ խորհրդարանի մշակութային կապերի գծով համակարգող Արմինե Անտիկյանը:
Օգոստոսի 10-15-ը Ծաղկաձոր առողջարանային քաղաքում մեկնարկելու է մնջախաղի փառատոն, որն այսօրվանից կրելու է Լեոնիդ Ենգիբարյանի անունը: Հոկտեմբերին տեղի կունենա Լ. Ենգիբարյանի «Վերջին ռաունդ» գրքի շնորհանդեսը:
Երեւանում կայացել է բրիտանական ֆիլմերի 8-րդ փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը, որը կազմակերպել է Հայաստանում Բրիտանական խորհուրդը (ԲԽ):
«Ինձ պատիվ է վիճակվել բացել բրիտանական ֆիլմերի 8-րդ փառատոնը, որը Մեծ Բրիտանիայի պատմությունը եւ մշակույթը ցույց տալու յուրահատուկ առիթ է: Այս միջոցառման նպատակն է հայ հանդիսատեսին ներկայացնել հայտնի բրիտանական ֆիլմերը»,- ասել է ԲԽ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Արեւիկ Սարիբեկյանն իր ողջույնի խոսքում, հաղորդել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը «Մոսկվա» կինոթատրոնից, որտեղ տեղի է ունեցել «Դքսուհի» ֆիլմի ցուցադրումը:
«Արյունոտ կիրակի» ֆիլմի համապրոդյուսեր, համանուն գրքի հեղինակ, որի հիման վրա էլ նկարահանվել է աղմուկ հանած ֆիլմը, Դան Մալլանն իր հերթին ասաց. «Շատ ուրախ եմ այս հնագույն երկրում գտնվելու համար եւ ինձ շատ հաճելի է, որ այսքան մարդ է հավաքվել: Կարծում եմ ֆիլմը ոգով մոտ է հայերին` հաշվի առնելով նրանց ապրած Ցեղասպանությունը»:
«Արյունոտ կիրակի» ֆիլմը պատմում է իռլանդացիների ճակատագրի մասին, որոնք չեն ցանկանում մոռանալ 1972-ի հունվարի 30-ի ողբերգական դեպքերը: Այդ ժամանակ բրիտանական զինվորները սպանել են 13 անզեն քաղաքացիների, որոնք Հյուսիսային Իռլանդիայի Դերրի քաղաքում մասնակցում էին քաղաքացիական իրավունքի պաշտպանության երթի:
Փառատոնի օրերին «Արձագանք. ֆիլմեր Հյուսիային Իռլանդիայից» ծրագրի շրջանակներում Վանաձորում մարտի 24-25-ը կազմակերպվել են ֆիլմերի ցուցադրումներ եւ քննարկումներ:
Հոլանդացի հայտնի կինոռեժիսոր Յոս Սթելինգը մարտի 23-28-ը «Ոսկե ծիրան» յոթերորդ կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացրել է վարպետության դասեր: Այդ դասընթացների ժամանակ ռեժիսորի մշակած ծրագրով նկարահանվել են երեք խաղարկային ֆիլմեր` «Սերը եւ քաղաքը» թեմայով:
«Ես ընտրել եմ այն սցենարները, որոնք հնարավոր է մի քանի օրում նկարահանել: Երիտասարդ, անփորձ հայ ռեժիսորների հետ աշխատելով ես տեսա կինո ստեղծելու նրանց մեծ ցանկությունը: Ցանկության առկայությունն առաջնային է, շատ կարեւոր է, սակայն դրա չափից ավելի դրսեւորումը երբեմն նկարահանման հրապարակում անկազմակերպ աշխատանքի առիթ է դառնում», – ասել է ռեժիսոր, սցենարիստ Յոս Սթելինգը մարտի 25-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ: «Թռչող հոլանդացին» ֆիլմի ռեժիսորի նոր ֆիլմը` «Աղջիկը եւ մահը», որի նկարահանումները սկսվելու են աշանը կամ ձմռանը, ցուցադրվելու է Հայաստանում,- մարտի 25-ին Երեւանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ռեժիսորը: «Չեմ սիրում շտապել աշխատանքի մեջ, ֆիլմը կավարտվի երկու տարուց: Ես խոստանում եմ այն բերել Հայաստան: Ֆիլմի գործողությունները տեղի են ունենում 19-րդ դարում, ֆիլմի սյուժեն անհասանելի սիրո մասին է»,- ասել է Յոս Սթելլինգը:
Մարտի 28-ին Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում տեղի ունեցավ «Նելսոն Ստեփանյան» ֆիլմի շնորհանդեսը: Ֆիլմի ռեժիսորը Արշակ Մարգարյանն է: Ֆիլմը նվիրված է Խորհրդային Միության հերոս, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի հիշատակին եւ պատմում է նրա կյանքի ու անմահ հերոսության մասին:
«Ֆիլմի հայերեն տարբերակի պրեմիերան ցուցադրվել է 2009 թ., ՀՀ պաշտպանության նախարարության դահլիճում, իսկ հեռուստատեսային պրեմիերան ցուցադրվել է 2009 թ. հունվարին: Մարտի 28-ին կներկայացվի ֆիլմի ռուսերեն տարբերակը», – PanARMENIAN.Net- թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում ասել է ռեժիսոր Արշակ Մարգարյանը: Ֆիլմում օգտագործվել է Հայրենական պատերազմի փաստագրական խրոնիկա:
Մարտի 27-ին Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնն «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկի կանանց գաղութում կազմակերպել էր հայ ռեժիսոր Սուրեն Բաբայանի «Մի նայիր հայելուն» ֆիլմի ցուցադրությունը
«Մենք ընտրել ենք հենց այս ֆիլմը, քանի որ ցանկանում էինք բանտարկյալներին հաղորդակից դարձնել հայկական կինոյի արժեքավոր նորույթներին: Մենք հույս ունենք, որ այս ծրագիրը նպաստելու է հասարակության մեջ մարդկանց ինտեգրմանը, որոնք գտնվում են երկրի քրեակատարողական հիմնարկներում»,- մարտի 27-ին հայտնել է Ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գեւորգ Գեւորգյանը:
«Կարծում եմ` այսպիսի ցուցադրության համար ճիշտ ֆիլմ էր ընտրվել: Ֆիլմը պատմում է մարդու մասին, որը դժգոհ է իր կյանքից: Եվ այդ դժգոհությունն աստիճանաբար վերածվում է սեփական անձի հանդեպ ատելության: Ֆիլմի փիլիսոփայությունն այն է, որ մարդը պետք է նայի հայելուն եւ մտածի. իրավունք ունի՞ արդյոք հայելու մեջ տեսնել ինքն իրեն»,- ասել է անվանի հայ դերասան Ռաֆայել Քոթանջյանը, որը Սուրեն Բաբայանի եւ Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենի հետ մասնակցում էր ֆիլմի քննարկումներին:
Հայաստանը «չզիջեց իր մշակութային դիրքերը» նաեւ միջազգային ասպարեզում: 2010 թ. մարտի 25-ից ապրիլի 1-ը Փարիզում կկայանա գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառ, որին ՀՀ մշակույթի նախարարությունը կմասնակցի առանձին տաղավարով:Հայկական պատվիրակությունն, որի կազմում ընդգրկված են նաեւ հրատարակիչներ, գրատարածման ցանցի ներկայացուցիչներ` նախարարության աշխատակազմի հրատարակչական գործի գործակալության պետ Է. Միլիտոնյանի գլխավորությամբ կներկայացնեն վերջին երկու տարվա պետական պատվերով եւ պետական աջակցությամբ հրատարակված ավելի քան 80 անուն գիրք, այդ թվում 2-ը` էլեկտրոնային: Դրանք հիմնականում ալբոմներ են եւ գեղարվեստական գրքեր, պետական պատվերով տպագրված վերջին երկու տարում: «Իր գրքերը տոնավաճառում կներկայացնեն նաեւ մասնավոր հայկական հրատարակչությունները: Ֆրանսիայի Մարսել քաղաքում կայացել է «Հայաստանի 12 մայրաքաղաքները» լուսանկարչական ցուցահանդեսը եւ նույնանուն գրքի շնորհանդեսը։
Երեւանում ընթացել է «Ա.Պ. Չեխով. ռուսական եւ ազգային գրականություն» միջազգային կոնֆերանսը, որը նվիրված էր Անտոն Չեխովի 150-ամյակին: Կոնֆերանսին մասնակցում են ԲՈՒՀ-երի ներկայացուցիչներ, գիտնականներ եւ գրականագետներ Ռուսաստանից, Վրաստանից եւ Հայաստանից:
ՀՀ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 25-ին մասնակցել է Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդարանում Սուրբ Սարգսի տոնին նվիրված մրցույթի հաղթողների պարգեւատրման արարողությանը: Մրցանակաբաշխությունը հանդիսապետում էր Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդական փոխանորդ Տ.Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանը, ներկա էին Աշխարհի հայ նկարիչների միության վարչության անդամներ: Տիգրան Սարգսյանը պատվոգրեր է հանձնել ցուցահանդես-մրցույթում հաղթող ճանաչված երիտասարդ ստեղծագործողներին` գծանկարի, գեղանկարչության, քանդակի եւ դեկորատիվ արվեստի ճյուղերում ներկայացված աշխատանքների համար:
Այնուհետեւ, Աշխարհի հայ նկարիչների միության վարչությունը Տիգրան Սարգսյանին պարգեւատրել է «Մոմիկ» շքանշանով եւ շնորհել անդամության պատվավոր կոչում:
Այսպիսով, անդրադառնալով անցյալ շաբաթվա իրադարձություններին, եւս մեկ անգամ համոզվում ես, որ դարերի ավանդույթները հարգող փոքրիկ երկիրը հրապուրիչ վայր է եւ նույնիսկ «հոգեւոր հայրենիք» համաշխարհային արվեստի ներկայացուցիչների համար:

Для любителей рока, пожалуй, и двух этих концертов было бы достаточно, чтобы назвать неделю незабываемой, о чем свидетельствуют даже слова президента Армении Сержа Саргсяна: “Ваш визит в Армению стал событием для любителей музыки в Армении”, обращенные к певцу, однако прошедшая неделя оказалась весьма насыщенной во всех сферах культуры.
Любители театра имели возможность посмотреть последние спектакли двух фестивалей: собравшего представителей областных театров Армении фестиваля “ Театр Х”, и международного фестиваля моноспектаклей “Арммоно”, закрытие которого состоялось 24 марта российско-армянским проектом Ольги Кузиной (Московский Государственный драмтеатр) и председателя Союза театральных деятелей Армении, основателя “Арммоно” Акопа Казанчяна “Я – чайка”.
Однако расстраиваться из-за окончания этих фестивалей пока рано, так как “Театр Х” уже успешно гастролирует по областям Армении, а “Арммоно” начнет показы в областях уже в мае 2010 года, во второй части фестиваля.
Но театральные деятели не только готовили сюрпризы для своих зрителей, но и сами не оказались обделенными вниманием, ведь 27 марта отмечался Международный день театральных деятелей. В связи с этим событием спикер парламента Армении Овик Абрамян направил поздравительное послание, в котором подчеркнул, что армянский театр был основан еще при царе Артавазде и продолжал существовать независимо от колебаний общественной жизни. Председатель НС РА не забыл добавить также, что для расцвета областных театров нужна поддержка как государства, так и зрителей: “Когда-то у нас были замечательные областные театры, которые сегодня нуждаются в поддержке. Жителей областей нужно активнее приобщать к театральной и вообще к культурной жизни”.
А заслуженные награды в 11 номинациях театральные деятели Армении получили во время традиционной национальной театральной премии "Артавазд", в тот же день, 27 марта. Этот день ознаменовался также открытием мемориальной доски, установленной на стене дома, где жила великая армянская актриса, народная артистка СССР Арус Асрян. Театральная премия “Артавазд” в этом году была посвящена 105-летию великих деятелей армянского театра Вардана Ачемяна и Арус Асрян.
Говоря о театре, нельзя не вспомнить еще одного легендарного армянина, который “ умел размышлять на языке пантомимы и молчаливо говорить с людьми”. Министерство культуры Армении организовало ряд мероприятий, посвященных 75-летию знаменитого циркового артиста, мима и клоуна Леонида Енгибарова. Спектакли, юбилейные вечера, цирковые представления и выставки, посвященные артисту уникального дарования, будут проходить в Армении в течение всего года. А ежегодный фестиваль пантомимы, который пройдет в армянском курортном городе Цахкадзор с 10 по 15 августа, отныне будет носить имя Леонида Енгибаряна. Открылись же юбилейные мероприятия спектаклем театра пантомимы в парке НС РА, в рамках программы “Открытые двери Национального Собрания” 27 марта.
Прошедшую неделю однозначно можно назвать также неделей необычного кино, так как организаторы различных мероприятий приложили все усилия для этого. 22 марта в Ереване состоялась церемония торжественного открытия Восьмого фестиваля британских фильмов, организованного Британским Советом (BC) в Армении. В рамках фестиваля армянский зритель мог посмотреть лучшие фильмы британской кинематографии последних лет на английском языке. Особо же следует отметить отдельную программу фестиваля “Эхо: фильмы из Северной Ирландии”, в рамках которой было показано 2 фильма: “Кровавое воскресение” и “5 минут рая”, рассказывающих о многолетнем конфликте между Великобританией и Северной Ирландией, а также о его последствиях. Специально приглашенным гостем фестиваля стал автор книги “Я – свидетель Кровавого воскресенья”, на основе которой был снят фильм, и его сопродюсер Дан Маллан, который подчеркнул, что “фильм “Кровавое воскресенье” будет достаточно близким по духу для армян, учитывая пережитый ими Геноцид”.
Фильм рассказывает о судьбе ирландцев, которые не хотят забывать трагические события 30 января 1972 года, когда британские солдаты расстреляли 13 невооруженных граждан, участвовавших в шествии в защиту гражданских прав в городе Дерри, Северной Ирландии.
“Армянский народ не может забыть Геноцид, но в Турции много людей, которые не хотят об этом вспоминать. Я надеюсь, что фильм станет источником вдохновения для армян”,- подчеркнул Дан Маллан, побывавший также на могиле Гранта Динка в Турции, добавив, что его удивляет, что какой-либо народ может отрицать факт Геноцида армян.
В дни фестиваля фильмы программы “Эхо: фильмы из Северной Ирландии” были показаны также в городе Ванадзор.
Фильм кинорежиссера Арутюна Хачатряна “Граница” добавил еще одну награду в свою копилку. На сей раз фильм о свободолюбивом воле покорил сердца членов жюри Международной ассоциации кинокритиков FIPRESCI в швейцарском Фрибурге.
В рамках же международного кинофестиваля “Золотой Абрикос”, на котором в прошлом году и состоялась армянская премьера “Границы”, Армению посетил голландский кинорежиссер, автор знаменитого “Летучего голландца” Йос Стеллинг. В Армении он руководил съемочным процессом фильмов 3-х молодых режиссеров и выступил с конструктивной критикой, отметив, что “наличие желания молодых неопытных режиссеров снимать кино имеет первостепенную важность, но его безмерное проявление порой становится поводом для неорганизованной работы на съемочной площадке”.
Исправить свои недочеты молодые режиссеры могли, посетив мастер-классы Йоса Стелинга, проведенные с 23 по 28 марта. И, судя по всему, режиссер визитом в Армению остался доволен, о чем свидетельствует его обещание привезти сюда свой новый фильм “Девушка и смерть”, съемки которого начнутся осенью или зимой этого года.
А к 65-летию победы в Великой Отечественной Войне в Ереване прошла презентация фильма Аршака Маргаряна “Нельсон Степанян” на русском языке. Фильм посвящен памяти героя Советского Союза, летчика Нельсона Степаняна и рассказывает о его жизни и бессмертном подвиге. В фильме использованы кадры документальной хроники Отечественной войны.
К “ценным новинкам армянского кино” в виде фильма Сурена Бабаяна “Не смотри в зеркало” приобщались в женской колонии уголовно-исправительного учреждения “Абовян”, где вместе с режиссером фильма и председателем Национального киноцентра Армении побывал также известный армянский актер Рафаэл Котанджян, отметивший: “Думаю, для такого показа был выбран правильный фильм. Картина “Не смотри в зеркало” рассказывает о человеке, который недоволен своей жизнью. И это недовольство постепенно превращается в ненависть к самому себе”. После показа заключенные выразили свою благодарность за показ фильма, добавив, что такие мероприятия являются мостом, связывающим их с обществом.
Армения также “не сдавала своих культурных позиций” на международной арене. На Международном книжном салоне в Париже армянская делегация представила 80 своих книг, а в Марселе при содействии Центра исторических памятников Франции прошла фотовыставка “12 столиц Армении” и презентация одноименной книги директора музея Сергея Параджанова Завена Саркисяна.
Имя армянки появилось в шорт-листе литературного конкурса “Русская премия”: Мария Петросян с романом “Дом, в котором…” стала претендентом на соискание премии в номинации “крупная проза”, финал которой состоится 12 апреля в Москве. Также на прошедшей неделе стало известно о присвоении председателю Союза художников Армении Карену Агамяну звания почетного члена Российской Академии Художеств.
А в Ереване прошла Международная научно-практическая конференция: “А.П.Чехов: русская и национальные литературы”. Конференция посвящена 150-летию со дня рождения А.П.Чехова, в ней принимают участие представители ВУЗов, ученые-литературоведы из России, Грузии и Армении.
В конце недели в Армении отметили церковный праздник – Вербное воскресенье. А за день до этого были подведены итоги конкурса, посвященного другому армянскому празднику – Дню Святого Саркиса. Победители в номинациях «лучшая графика», «живопись», «прикладное искусство» и «скульптура» получили свои награды из рук премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. Сам премьер также не остался без наград: одна из участниц конкурса подарила ему свою работу, а председатель Всемирного союза армянских художников наградил его Орденом Момика.
“Я благодарю Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, стараниями которого мы отмечаем День Святого Саркиса как национальный праздник, и президента Армении, под покровительством которого проходят эти празднования”,- подчеркнул в своей речи предводитель Араратской (Патриаршей) епархии ААЦ архиепископ Навасард Кчоян.
Таким образом, оглядываясь на события прошедшей недели, еще раз убеждаешься, что маленькая страна, соблюдающая свои вековые традиции, является привлекательным местом и даже “духовной родиной” для представителей мирового искусства.