«Ես կտրականապես դեմ եմ «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճի տեղում սբ.Պողոս-Պետրոս եկեղեցու վերականգնմանը: Դա պարզապես բարբարոսություն է: Եթե ցանկանում են զարգացնել տուրիզմը, թող վերականգնեն հին հայկական եկեղեցիները, որոնք համաշխարհային մշակութային ժառանգության մասն են կազմում: «Մոսկվա» կինոթատրոնի ճարտարապետական ոճն ու շրջակա տարածքի մթնոլորտը բոլորովին նպատակահարմար չեն եկեղեցի կանգնեցնելու համար: Մշակութային-զվարճանքային կենտրոնի կողքին եկեղեցի կառուցելն, առնվազն, անիմաստ է: Եւ, անկեղծ ասած, նման անիմաստ գաղափարի իրականացման կարիք ես բոլորովին չեմ տեսնում: Թեեւ մեզնից ոչինչ կախված չէ: Այդ հարցում ամեն ինչ լուծվում է միայն ուժով»,- նշել է հայտնի հայ բարդ Ռուբեն Հախվերդյանը:
Հայաստանի կառավարությունն ընդունել է մասին «Մոսկվա կինոթատրոն» ՍՊԸ տնօրինության առաջարկը` ք.Երեւան, Աբովյան 18 հասցեում գտնվող հողատարածքը, որն այժմ զբաղեցված է «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային դահլիճի շենքով եւ սեփականության իրավունքով պատկանում է հանրությանը, հօգուտ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի անհատույց օտարելու եւ սեփականության իրավունքը տրամադրելու մասին` այդ հատվածում նախկինում կանգուն եղած եւ խորհրդային իշխանության տարիներին ավերված Սուրբ Պողոս-Պետրոս եկեղեցուն համապատասխան նոր եկեղեցի կառուցելու համար:
Ռուբեն Հախվերդյանը ծնվել է 1950 թվականին Երեւանում, որտեղ աշխատել է Հայաստանի Պետական հեռուստատեսությունում եւ սովորել մայրաքաղաքի թատերական ինստիտուտում: 1957թ. նրան աստիճան է շնորհվել դրամատիկ արվեստի, թատրոնի եւ հեռուստատեսության բնագավառում: Ինքնուս երաժիշտ եւ բարդ Ռուբեն Հախվերդյանը մի քանի մյուզիքլ է գրել եւ բեմադրել, որոնցից «Սատանայի ջրաղացը» բավական հայտնի բեմադրություն է: Ռուբեն Հախվերդյանի անկրկնելի երաժշտական ոճի ձեւավորման վրա ազդել է 60-ական թվականներին տարածված երաժշտությունը: Այսօր Հախվերդյանը մեծարվում է որպես ժամանակակից տրուբադուր, Հայաստանի եւ Սփյուռքի թիվ մեկ բարդ:

1 Апрель 2010 - 15:35 AMT
“Я категорически против восстановления церкви св. Погос-Петрос (св. апостолов Петра и Павла) на месте летнего зала кинотеатра “Москва”. Это просто варварство. Если хотят развивать туризм, пусть восстановят древние армянские церкви являющиеся частью мирового культурного достояния. Стиль архитектуры кинотеатра “Москва” и атмосфера окружной территории совершенно не подходит для возведения церкви. Рядом с культурно – развлекательным центром строить церковь, по крайней мере, бессмысленно. И, честно говоря, в реализации такой бессмысленной идеи я не вижу никакой нужды. Хотя от нас ничего не зависит. В этом вопросе все решается только силой”,- отметил известный армянский бард Рубен Ахвердян.
Правительство Армении приняло предложение дирекции ООО “Кинотеатр Москва” о безвозмездном отчуждении находящегося по адресу Ереван, ул. Абовяна 18 земельного участка, занимаемого зданием летнего зала кинотеатра “Москва” и принадлежащего обществу по праву собственности, в пользу Первопрестольного Св. Эчмиадзина с предоставлением права собственности и для строительства на этом участке новой церкви, соответствующей церкви Сурб Погос-Петрос, прежде стоявшей на этом месте и разрушенной в годы советской власти.
Рубен Ахвердян родился в Ереване в 1950 году, где он работал на Государственном телевидении Армении и учился в столичном театральном институте. Ему была присвоена ученая степень в области драматического искусства, театра и телевидения в 1975 году. Самоучка – музыкант и бард Рубен Ахвердян написал и поставил несколько мюзиклов, из которых "Водяная мельница сатаны" является весьма популярной постановкой. На формирование неповторимого стиля Рубена Ахвердяна оказало влияние популярная музыка 60-х годов. Сегодня, Ахвердян почитается как современный трубадур, бард №1 Армении и Диаспоры.