Լեգենդար ռոք-կիթառահար, heavy metal ուղղության կնքահայր Թոնի Այոմին հայտարարել է, որ Deep Purple-ի վոկալիստ Յան Գիլանի հետ կձայնագրի մի քանի նոր երգ` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Թոնի Այոմին այդ մասին ասել է Metal Hammer-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես ու Գիլանը հանդիպեցինք եւ ձայնագրեցինք մի քանի թրեքեր, որպեսզի միջոցներ հավաքագրենք Հայաստանի դպրոցի համար: Մենք Հայաստանի համար միջոցներ հավաքեցինք 20 տարի առաջ եւ ցանկանում ենք կրկնել այդ փորձը: Մի քանի ամիս առաջ այցելեցինք Հայաստան, եւ նախագահը մեզ հանձնեց Պատվո շքանշաններ: Մենք այնտեղ էինք Յանի հետ, մեզ հետ էր նաեւ Փեթ Քեշը: Մեզ ցույց տվեցին հին երաժշտական դպրոցը, որտեղ բավական ցուրտ էր, իսկ դպրոցի աշակերտները չունեին երաժշտական գործիքներ: Մենք նրանց նվիրեցինք մի քանի կիթառ եւ հարվածային սարքավորում, ինչպես նաեւ ցանկանում ենք երեխաների համար կառուցել նոր դպրոց:
Մենք պատրաստվում ենք միասին ձայնագրել մի քանի երգ եւ հուսով ենք, որ մեզ կհաջողվի բավականաչափ գումար հավաքել նոր դպրոցի կառուցման համար: Այժմ մեր ծրագրերը գտնվում են քննարկման փուլում: Մենք մտածում ենք մի քանի կենդանի կատարումների մասին, սակայն դեռեւս պետք է Յանի հետ պարզենք մեր ծրագրերը, քանի որ, հուսով եմ, շուտով կվերսկսեմ շրջագայությունը Heaven and Hell-ի հետ»,- ասել է Թոնի Այոմին:
Թոնի Այոմին եւ Յան Գիլանը Հայաստան էին այցելել 2009թ. հոկտեմբերի 1-2-ին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի կողմից կազմակերպված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում: Ս.թ. մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում կայացան Յան Գիլանի բարեգործական համերգները Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, եւ ողջ հասույթը` 18 մլն 327 հազ. դրամ, կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար շենքի կառուցմանը:

Rock legends Tony Iommi and Ian Gillan are planning to record a few new songs to raise more funds for the music school in Gyumri, Armenia.
“n was at mine a few weeks back, and we put a couple of tracks down, just to try and raise some money for Armenia. We raised some money 20 years ago and we wanted to do it again, to be able to buy stuff. We went over a few months ago because they gave us an Order Of Honor from the president and so Ian and I went over and Pat Cash came. They showed us what the money had bought. They showed us this old music school, it was freezing and the kids had no instruments so we bought them some new instruments – drums and guitars – and we want to build a new school for the kids,” Iommi said in an interview with Metal Hammer.
“We're going to do a few songs and, hopefully, we can raise the money to afford to buy them a new school. The plans are quite open at the moment. We've talked about doing a couple of shows out there, but it's about working round what we are both doing – because we [Heaven And Hell] hope touring will start again soon.”
Tony Iommi and Ian Gillan were in Armenia on October 1-2, 2009, in the framework of Mediamax-implemented Armenia Grateful 2 Rock project. Ian Gillan's charity concerts with the Philharmonic Orchestra of Armenia took place in Yerevan on March 26 and 27, 2010, and the entire proceeds totaling AMD 18 mln 327 thousand, will be spent for construction of the building for N6 music school in Gyumri.