Լեգենդար ռոք-կիթառահար, heavy metal ուղղության կնքահայր Թոնի Այոմին հայտարարել է, որ Deep Purple-ի վոկալիստ Յան Գիլանի հետ կձայնագրի մի քանի նոր երգ` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, Թոնի Այոմին այդ մասին ասել է Metal Hammer-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
«Մի քանի շաբաթ առաջ ես ու Գիլանը հանդիպեցինք եւ ձայնագրեցինք մի քանի թրեքեր, որպեսզի միջոցներ հավաքագրենք Հայաստանի դպրոցի համար: Մենք Հայաստանի համար միջոցներ հավաքեցինք 20 տարի առաջ եւ ցանկանում ենք կրկնել այդ փորձը: Մի քանի ամիս առաջ այցելեցինք Հայաստան, եւ նախագահը մեզ հանձնեց Պատվո շքանշաններ: Մենք այնտեղ էինք Յանի հետ, մեզ հետ էր նաեւ Փեթ Քեշը: Մեզ ցույց տվեցին հին երաժշտական դպրոցը, որտեղ բավական ցուրտ էր, իսկ դպրոցի աշակերտները չունեին երաժշտական գործիքներ: Մենք նրանց նվիրեցինք մի քանի կիթառ եւ հարվածային սարքավորում, ինչպես նաեւ ցանկանում ենք երեխաների համար կառուցել նոր դպրոց:
Մենք պատրաստվում ենք միասին ձայնագրել մի քանի երգ եւ հուսով ենք, որ մեզ կհաջողվի բավականաչափ գումար հավաքել նոր դպրոցի կառուցման համար: Այժմ մեր ծրագրերը գտնվում են քննարկման փուլում: Մենք մտածում ենք մի քանի կենդանի կատարումների մասին, սակայն դեռեւս պետք է Յանի հետ պարզենք մեր ծրագրերը, քանի որ, հուսով եմ, շուտով կվերսկսեմ շրջագայությունը Heaven and Hell-ի հետ»,- ասել է Թոնի Այոմին:
Թոնի Այոմին եւ Յան Գիլանը Հայաստան էին այցելել 2009թ. հոկտեմբերի 1-2-ին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի կողմից կազմակերպված Armenia Grateful 2 Rock նախագծի շրջանակներում: Ս.թ. մարտի 26-ին եւ 27-ին Երեւանում կայացան Յան Գիլանի բարեգործական համերգները Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, եւ ողջ հասույթը` 18 մլն 327 հազ. դրամ, կուղղվի Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի համար շենքի կառուցմանը:

Легендарный гитарист Тони Айомми объявил, что запишет несколько песен с вокалистом Deep Purple Яном Гилланом с целью сбора средств для армянской музыкальной школы в Гюмри.
Как сообщает Медиамакс, Тони Айомми сообщил об этом в эксклюзивном интервью Metal Hammer. «Пару недель назад мы встретились с Яном и записали пару треков, для сбора средств. 20 лет назад мы организовали сбор средств для Армении, и xотим повторить этот опыт. Несколько месяцев назад мы посетили Армению и президент вручил нам Ордена Почета. Мы были там с Яном. Пэт Кэш также был с нами. Нам показали старую музыкальную школу, где было довольно xолодно, а ученики школы не имели музыкальныx инструментов. Мы подарили им несколько гитар и ударную установку. Мы xотим построить новую школу для детей.
В наших планах – записать несколько песен. Надеемся, что нам удастся собрать достаточно денег для строительства новой школы. Нам еще надо прояснить наши с Яном планы, поскольку я надеюсь, что скоро возобновлю тур с Heaven and Hell», – сказал Тони Айомми.
Тони Айоми и Ян Гиллан посетили Армению 1-2 октября 2009 года в рамках проекта Armenia Grateful 2 Rock, реализованного Медиамакс. 26 и 27 марта этого года в Ереване прошли благотворительные концерты Яна Гиллана с Филармоническим оркестром Армении, и вся вырученная сумма – 18 млн 327 тыс. драмов – будет направлена на строительство здания для музыкальной школы N 6 в Гюмри.