Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակի 65-ամյակի տոնակատարության օրերին հայկական Թթու ջուր գյուղում, որը գտնվում է Ադրբեջանի հետ սահմանակից նախկին Կրասնոսելսկի շրջանում, կկանգնեցվի Հայրենական մեծ պատերազմում զոհված 76 համագյուղացիների հիշատակի հուշարձան, հաղորդում է Հայաստանում “Ռուսհամագործակցության” ներկայացուցչության մամլո ծառայությունը:
Ապրիլի 3-ին Նիժնի Նովգորոդից բերել են 3-մետրանոց զինվորի քանդակը` հայրենիքի պաշտպանների հիշատակի անմար կրակը վառած, գլուխը խոնարհած և ձեռքին ինքնաձիգ կին-մոր հարթաքանդակով: Այս հուշարձանը Նիժնի Նովգորոդի հայկական համայնքի ղեկավար Տիգրան Շահնազարյանի նվերն է իր համագյուղացիներին:
“Այն օրը, երբ հուշարձանը կկանգնեցվի, ես կասեմ, որ մեր գյուղն իր պարտքը կատարել է զոհվածների հիշատակի հանդեպ: Մեր համագյուղացիների հետ միասին ողջ Հայաստանը կհավաստի համընդհանուր հաղթանակին մեր հավատարմության մասին”, – ասել է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերան, 46-րդ առանձին մոտոհրաձգային դիվիզիայի ավագ, 85-ամյա Ռադիկ Մարտիրոսյանը:

В дни празднования 65-летия Победы над фашизмом в армянском селе Тту Джур, которое находится в бывшем Красносельском районе, на границе с Азербайджаном, установят памятник 76 односельчанам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, сообщает пресс-служба представительства “Россотрудничество” в Армении.
3 апреля из Нижнего Новгорода в село доставили техметровую скульптуру солдата, с барельефом женщины – матери, зажегшей вечный огонь в честь памяти о защитниках Отечества. Этот памятник – подарок руководителя армянской общины Нижегородской области Тиграна Шахназаряна сельчанам.
“В день, когда воздвигнут памятник, скажу, что наше село выполнило свой долг перед памятью погибших. Вместе с жителями нашего села, вся Армения еще раз подтвердит всему миру о нашей верности общей Победе”,- заявил Радик Саакян, старшина 46 отдельной мотострелковой дивизии, единственный здравствующий в селе 85-летний ветеран Великой Отечественной.