5 Ապրիլ 2010 - 13:10 AMT
Ապրիլի 16-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված ցուցահանդես կբացվի:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեց ցուցահանդեսի կազմակերպիչներից մեկը` Հայ նկարիչների համաշխարհային միության նախագահ Լազար Միրզոյանը, ցուցահանդեսում կներկայացվեն մոտ 100 թեմատիկ նկարներ` Գեւորգ Բաշինջաղյանից մինչեւ ժամանակակից նկարիչների աշխատանքներ:
Բացմանը ներկա կլինեն Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ նախարարները, Հայոց ցեղասպանության Թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը եւ այլ հյուրեր:
"Ցուցադրվող կտավների մեծ մասը մենք վերցրել ենք Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի ֆոնդերից, սակայն որոշ նկարիչներ իրենք են տրամադրել իրենց կտավները ցուցահանդեսի համար",- ընդգծեց Լազար Միրզոյանը:
Նա նշեց նաեւ, որ ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են ՀԱԵ Արարատյան թեմը, Հայ նկարիչների համաշխարհային միությունը, Հայաստանի Ազգային պատկերասրահը, իսկ հովանավորը ԱրմենՏել-ն է (Beeline ապրանքանիշ):

16 апреля в Национальной галерее Армении откроется выставка картин, посвященная 95-й годовщине Геноцида армян.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net один из организаторов выставки, председатель Всемирного союза армянских художников – Лазарь Мирзоян, на выставке будет представлено около ста тематических картин: от Геворка Башинджагяна до работ современных художников.
На открытии будут присутствовать премьер-министр Армении Тигран Саркисян, министры РА, директор Института-музея Геноцида армян Айк Демоян и другие гости.
“Большинство выставляемых картин мы взяли из фондов Национальной Галереи Армении, но некоторые художники сами предоставили свои картины для выставки”,- подчеркнул Лазарь Мирзоян.
Он отметил также, что организаторами выставки являются Араратская (Патриаршая) епархия ААЦ, Всемирный союз армянских художников и Национальная галерея Армении. Спонсором является компания ArmenTell (торговая марка Beeline).