Երևանի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնը Մոսկվայի թատերական փառատոնի “Դիմակ պլյուս” արտամրցութային ծրագրում կներկայացնի Հայաստանը:
“Դիմակ պլյուս” ծրագիրը անց է կացվում Մոսկվայում (Ռուսաստան)` մարտի 10-ից մինչեւ ապրիլի 15-ը: Հայաստանը ներկայացնող թատրոնը ռուս հանդիսատեսին մայիսի 9-ին Վ. Մեյերխոլդի անվ. թատրոնում կցուցադրի “Ամպերից պոկված հեքիաթը” ներկայացումը:
“Ամպերից պոկված հեքիաթը” ներկայացումը ընտրել է “Ոսկե դիմակ” փառատոնի թատերական քննադատների խումբը: Ներկայացման բեմադրիչը Զարուհի Անտոնյանն է, նկարիչը Ալինա Ալեքսանյանը: Ներկայացումը 2009 թ. “Լավագույն երիտասարդական ներկայացում” անվանակարգում արժանացել է Հայաստանի “Արտավազդ” ազգային թատերական պարգևին, նաեւ “Թատրոն-X 2009” թատերական փառատոնի շրջանակներում 26 ներկայացումների շարքում ճանաչվել է լավագույնը:

Ереванский государственный кукольный театр им. Ованеса Туманяна представит Армению во внеконкурсной программе “Маска плюс” московского театрального фестиваля “Золотая маска”.
Программа “Маска плюс” проходит в Москве (Россия) с 10 марта по 15 апреля. Представляющий Армению театр предстанет перед российским зрителем 9 мая в театре им. В. Мейерхольда спектаклем “Сказка, сорвавшаяся с облака”.
Спектакль “Сказка, сорвавшаяся с облака” был выбран группой театральных критиков фестиваля “Золотая маска”.
“Сказка, сорвавшаяся с облака” – постановщик Заруи Антонян, художник Алина Алексанян. Постановка была удостоена Национальной театральной премии Армении “Артавазд” в 2009 году в номинации “Лучший молодежный спектакль”, а также была признана лучшей среди 26 спектаклей представленных в рамках театрального фестиваля “Тетр-X 2009”.