6 Ապրիլ 2010 - 13:03 AMT
“Մեր երկարամյա համագործակցությունը “21-րդի հեռանկարներ” միջազգային երաժշտական փառատոնի հետ շատ արդյունավետ էր: Այդ փառատոնում մեր մասնակցությունը նույնպես այդ համագործակցության արդյունք է: Զատկական փառատոնի կազմակերպիչները հարցապնդում են արել և “21-րդի հեռանկարների” կազմակերպիչները երաշխավորել են մեր մասնակցությունը”’ – հայտնել է “Հովեր” երգչախմբի նվագավար և գեղարվեստական ղեկավար Սոնա Հովհաննիսյանը` PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում:
Նրա խոսքերի համաձայն, փառատոնի շրջանակներում “Հովերը” հանդես է գալու մայիսի 3-ին Սուզդալի Բոլոր սրբերի տաճարում, իսկ մայիսի 4-ին, 5-ին և 7-ին երեք ելույթով հանդես է գալու Մոսկվայում:
“Մեր համերգային ծրագիրը ներառում է հայկական հոգևոր և դասական երաժշտություն: Ծրագրում ներառված են նաև արևմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Սուզդալում մենք հանդես ենք գալու 60 րոպե տևողությամբ համերգային ծրագրով, մոսկովյան երկու համերգների տևողությունը 25 րոպե է լինելու: Վերջին ելույթը ընդգրկված է գալա համերգի ծրագրում և տևելու է 10 րոպե”’ – ասել է Սոնա Հովհաննիսյանը:
Անցյալ տարի Մոսկվայի զատկական փառատոնին Հայաստանը մեծ հաջողությամբ ներկայացրել է Երևանի պետական երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և նվագավար Հարություն Թոփիկյան):
“Հովեր” կամերային երգչախումբը ստեղծվել է 1992 թ.: Երգչախմբի գլխավոր տնօրենն ու հիմնադիրը Երևանի Կոմիտասի անվ. կոնսերվատորիայի դոցենտ Սոնա Հովհաննիսյանն է:
Մոսկվայի 9-րդ զատկական փառատոնը բացվել է ապրիլի 4-ին և շարունակվելու է մինչև մայիսի 9: Այս տարի փառատոնը նվիրված է Մեծ հաղթանակի 65-ամյակին: Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվի հարյուրից ավելի համերգ, որին կմասնակցի 12 երկրից հազարից ավելի կատարող:

Камерный хор “Овер” 4 концертами примет участие в IX Московском Пасхальном фестивале.
“Наше многолетнее сотрудничество с Международным музыкальным фестивалем “Перспективы XXI” было результативным. И наше участие в этом фестивале, так же является результатом данного сотрудничества. Организаторы Пасхального фестиваля сделали запрос, и организаторы “Перспектив XXI” рекомендовали наше участие”,- сообщила художественный руководитель и дирижер хора “Овер” Сона Ованесян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По ее словам, “Овер” в рамках Пасхального фестиваля выступит в Храме всех святых в Суздале 3 мая, а остальные 3 выступления 4, 5 и 7 мая представит в Москве.
“Наша концертная программа составлена из армянской духовной и классической музыки. В программу включены также произведения западноевропейских композиторов. В Суздале мы выступим 60 минутной концертной программой, а продолжительность двух московских концертов составит 25 минут. Последнее выступление включено в программу Галла концерта и составит 10 минут”,- рассказала Сона Ованисян.
В прошлом году на Московском Пасхальном фестивале Армению успешно представил Ереванский государственный хор (художественный руководитель и дирижер Арутюн Топикян).
Камерный хор “Овер” создан в 1992 году. Генеральным директором и основателем ансамбля является доцент Государственной консерватории им. Комитаса Сона Ованесян.
IX Московский Пасхальный фестиваль открылся 4 апреля, и продлится до 9 мая. В этом году фестиваль посвящен 65-летию Великой Победы. В рамках фестиваля состоится более сотни концертов, в которых выступят более тысячи исполнителей из 12 стран.