Դուբայում շարունակվում է շախմատի բաց մրցաշարը, որին մասնակցում են 150 շախմատիստներ 32 երկրներից:
Ապրիլի 6-ին տեղի ունեցավ 2-րդ տուրը: 5 հայ շախմատիստներից 4-ը հաղթել են, իսկ պարտվել է միայն Տիգրան Պետրոսյանը, որը առաջին տուրից հետո առաջնորդում էր մրցաշարը: Գեւորգ Հարությունյանը հաղթել է ադրբեջանցի շախմատիստ Շաբանով Նուրլան Մամադ Օղլուին 1:0 հաշվով:
2-րդ տուրից հետո հայ շախմատիստներից ամենաբարձր տեղը գրավում է Հրանտ Մելքումյանը, նա 2 միավորով 11-րդ տեղում է:
2-րդ տուրում հայ շախմատիստների մասնակցությամբ պարտիաներն ավարտվել են հետեւյալ կերպ`
Գեւորգ Հարությունյան-Շաբանով Նուրլան Մամադ Օղլու (Ադրբեջան)` 1:0 Հրանտ Մելքումյան-Վլադիմիր Գրաբինսկի (Ուկրաինա) 1:0 Տիգրան Քոթանջյան-Ֆարհադ Մոհամմադ (Հորդանան) 1:0 Գաբրիել Սարգսյան-Ամնա Նոուման (ՄԱԷ) 1:0 Տիգրան Պետրոսյան-Շարաֆ Մոհսեն (Իրան) 0:1:

The tournament leader Tigran Petrossian was defeated by an opponent from Iran. Gevork Harutyunian scored a 1:0 victory over Azerbaijani chess player Shabanov Nurlan Mammad oglu. Hrant Melkumian is currently the 11th with 2 points.
The tournament is played in 9 rounds according to the Swiss System, with time control of 1 hour 30 minutes for the whole game with an incremental time of 30 seconds per move.
The Championship Organizing Committee will grants the prize fund of US $45000 and the winner will be awarded the custody of Sheikh Rashed Bin Hamdan Al Mactoum Cup. If two or more players share the same place, the money will be equally shared. In case of shared first place, the Cup will be awarded by the average rating of 8 strongest opponents of the each involved player.