Հովհաննես Գալստյանի “Խճճված զուգահեռներ” ֆիլմը ներկայացվելու է ապրիլի 9-18-ը տեղի ունեցող Հյուստոնի միջազգային 43-րդ փառատոնում: Փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենալու հայկական 90-րոպեանոց ֆիլմի պրեմիերան ԱՄՆ-ում, հաղորդում է փառատոնի պաշտոնական կայքը:
Իսկ Սինգապուրի միջազգային փառատոնի`ժամանակակից եվրոպական կինոյի ծրագրի շրջանակներում, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 15-24-ը, ներկայացվելու է Սուրեն Բաբայանի “Մի նայիր հայելուն” ֆիլմը: Ինչպես հայտնում է pozvezdam.ru-ն, ֆիլմն ընդգրկված է նաև Կարլովի Վարիի (Չեխիա) փառատոնի մրցութային ծրագրում, որը տեղի է ունենալու հունիսի 2-10-ը:
“Խճճված զուգահեռներ”. Հայաստանի, Նորվեգիայի և Ֆրանսիայի համատեղ ֆիլմ, նկարահանվել է 2008-ին ռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանի կողմից, որը պատմում է նորվեգացի Հաննի Քնութսենի մասին, որը ժամանակավոր կացարան է տրամադրում փախած ռազմագերի Առաքելին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ: Իր ապրումներն ու կասկածները կինը սկսում է նկարագրել օրագրում, որը տարիներ անց ընկնում է Երևանի բնակիչ Լաուրայի ձեռքը և փոխում է նրա կյանքը: Հենց որ Լաուրան առաջին անգամ իմանում է ծնողների պատմությունը, նրա կյանք է ներխուժում արգելված սերը:
“Մի նայիր հայելուն” ֆիլմի պրեմիերան Ժան-Պյեռ Նշանյանի գլխավոր դերակատարմամբ կայացել է 2009-ի հոկտեմբերի 2-ին: Ֆիլմը, որի նկարահանումները տևել են 2 տարի, նկարահանվել է Պերճ Զեյթունցյանի համանուն վեպի հիման վրա:

Фильм “Сплетенные параллели” Ованнеса Галстяна будет представлен на проходящем с 9 по 18 апреля 43-м Хьюстонском международном фестивале. В рамках фестиваля состоится премьера 90-минутного армянского фильма в США, сообщает официальный сайт фестиваля.
А в рамках одной из программ Сингапурского международного фестиваля – современного европейского кино, который пройдет 15-24 апреля, будет представлен фильм Сурена Бабаяна "Не смотри в зеркало". Как сообщает сайт pozvezdam.ru, фильм также включен в конкурсную программу фестиваля в Карловых Варах (Чехия), который пройдет 2-10 июня.
“Сплетенные параллели” – совместный фильм Армении, Норвегии и Франции, снятый в 2008 году режиссером Ованнесом Галстяном, рассказывает о судьбе норвежки Ханны Кнутсен, предоставившей временное убежище сбежавшему военнопленному Аракелу во время Второй мировой войны. Свои переживания и сомнения женщина начинает описывать в дневнике, который через много лет попадает в руки жительницы Еревана Лауры и меняет ее судьбу. Как только Лаура впервые узнает историю своих родителей, в ее жизнь также врывается запретная любовь.
Премьера фильма “Не смотри в зеркало” с Жаном-Пьером Нашаняном в главной роли, состоялась 2 октября 2009 года. Фильм, съемки которого длились почти 2 года, снят по одноименной повести драматурга Перча Зейтунцяна.