“Ես շատ գոհ ու բավարարված եմ 30 տարվա իմ աշխատանքային գործունեությամբ”, – հայտարարել է “Գոյ” թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, Հայաստանի արվեստի վաստակավոր գործիչ Արմեն Մազմանյանը` իր գործունեության 30-ամյակին և ծննդյան 50-ամյակին նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքերի համաձայն, հայկական թատրոնը խորհրդային տարիներին ավելի լավն էր, քան այսօր: “Հայկական թատրոնը մահացավ, սակայն այս մասին չեն խոսում: Հայկական թատրոնի գործունեությունը վերածվել է պաշտոնի համար մղվող պայքարի: Ներկայացումները գնահատվում են որպես անձնական հարաբերությունների արդյունք, այլ ոչ որպես գեղարվեստական արժեք: Հայ ազգային թատրոնի ղեկավարման մեթոդը արմատապես պետք է փոխվի: Թատրոնում միայն մեկ ղեկավար պետք է լինի, որն էլ պետք է սահմանի գեղարվեստական չափանիշները և լուծի վարչական հարցերը: Ես չեմ ուզում հայտնվել նման իրավիճակներում եւ հարաբերություններում: Ես վաղուց եմ այս մասին հայտարարել: Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի ղեկավարի պաշտոնն ինձ պետք չէ, դրանից ես վաղուց եմ հրաժարվել: Ես իմ սիրելի թատրոնն ունեմ` “Գոյը”, – խոսքն ավարտել է Արմեն Մազմանյանը:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ թատրոնը փյունիկի պես հառնում եւ մահանում է: Այն մշտական զարգացման կամ հակառակ գործընթացում է, և այդ գործընթացը պետք է օգտագործել միայն ի բարօրություն թատրոնի:

“Я очень доволен прошлыми 30 годами моей деятельности”,- заявил художественный руководитель театра “Гой”, заслуженный деятель искусства Армении Армен Мазманян на пресс-конференции, посвященной его 50-летию и 30-летию творческой деятельности.
По его словам, армянский театр в советские годы был намного лучше, чем сегодня.
“Армянский театр умер, но об этом ему не говорят, чтобы не испортить ему настроение. Деятельность армянского театра превратилась в борьбу за должность. Спектакли оцениваются как результат межличностных отношений, а не как художественная ценность. Метод правления армянского национального театра должен в корне измениться. В театре должен быть только один руководитель, который будет определять художественные критерии и решать административные вопросы. Я не хочу находиться в подобных ситуациях и отношениях. И я уже давно об этом заявил. Мне не нужен пост художественного руководителя театра Национального академического театра имени Габриела Сундукяна. Я давно отказался от этой кандидатуры. Мне все это не нужно, у меня есть мой собственный, любимый театр – “Гой”,- заключил Армен Мазманян.
Он также подчеркнул, что театр рождается и умирает подобно фениксу. Он в постоянном процессе развития или наоборот и процесс этот нужно использовать только во благо театру.