“Ազգային պատկերասրահ” VI երաժշտական փառատոնը կանցնի Երևանում ապրիլի 21-ից հունիսի 2-ը: “Փառատոնի շրջանակներում այս տարի Ազգային պատկերասրահի որմնանկարների սրահում հանդես կգան երաժիշտներ Շվեդիայից, Սլովենիայից, Ռուսաստանից ու Հայաստանից”,-ասել է փառատոնի հիմնադիր Մարիամ Շահինյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Կբացվի փառատոնը Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի (գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյան) և ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստուհի , ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, դաշնակահար Սվետլանա Նավասարդյանը:
Սլովենական Դուշան Սոջի (կլարնետ) և Տատյանա Կաուչիչի (դաշնամուր) “Duo Claripiano” դուետը ապրիլի 29-ին կկատարի Սեն Սանսի և Շուբերտի ստեղծագործությունները:
Մայիսի 5-ին շվեդ ջութակահար Հյուգո Տիցիատին հանդես կգա դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի հետ: Երաժիշտները կներկայացնեն արդի դասական երաժշտությունը, այդ թվում նաև Տիգրան Մանսուրյանի ստեղծագործությունները: Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար ու գլխավոր դիրիժոր Նատալի Գալստայն) հանդես կգա նոր ստեղծագործությունների կատարմամբ:
Ռուս դաշնակահար Եվգենի Միխայլովի ելույթով մայիսի 26-ին կավարտվի փառատոնը: Իսկ հանդիսավոր փակումը տեղի կունենա հունիսի 2-ին, որի շրջանակներում կնշվեն միանգամից 4 կոմպոզիտորների` Գագիկ Հովունցի և Էդգար Հովհաննիսյանի 80-ամյակները և Ղազարոս Սարյանի ու Ալեքսանդր Հարությունյանի 90-ամյակները:
“Փառատոնի փակման համերգը կղեկավարի Արամ Թալալյանը և մենք կաշխատենք այնպես կազմել ծրագիրը, որ այն ապահովի անցումը Թալալյան եղբայրների անվան փառատոնին”,-ասել է Մարիամ Շահինյանը:

VI Международный музыкальный фестиваль “Национальная галерея” пройдет в Ереване с 21 апреля по 2 июня.
“В рамках фестиваля в этом году в зале фресок Национальной галереи Армении выступят музыканты из Швеции, Словении, России и Армении”, – сообщила основатель фестиваля “Национальная галерея” Мариам Шагинян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
Откроется фестиваль концертом Государственного молодежного оркестра Армении (главный дирижер Сергей Смбатян) и народной артистки Армянской СССР, заслуженной артистки Республики Армения, пианистки Светланы Навасардян.
Дуэт из Словении "Duo Claripiano" в составе Душана Соджа (кларнет) и Татьяны Каучич (фортепиано) 29 апреля исполнят произведения Сен-Санса и Шуберта.
5 мая выступит шведский скрипач Хьюго Тициати вместе с пианистом Айком Меликяном. Музыканты представят современную классическую музыку, в том числе и произведения Тиграна Мансуряна. Государственный камерный хор Армении (худрук и главный дирижер Роберт Млкеян) в рамках фестиваля выступит 14 мая.
20 мая армянской аудитории будет представлен Dominatus vox orchestran (худрук и главный дирижер Натали Галстян) с концертной программой включающей премьеры.
Выступлением российского пианиста Евгения Михайлова 26 мая завершатся фестивальные концерты за май. А торжественное закрытие фестиваля запланировано провести 2 июня празднованием юбилеев сразу четырех композиторов – Гагика Овунца и Эдгара Ованнисяна (80-летие) и Газароса Сарьяна и Александра Арутюняна (90-летие).
“Руководить концертом закрытия фестиваля будет Арам Талалян и мы постарались составить программу, которая обеспечит плавный переход к фестивалю им. братьев Талалян”,- отметила Мариам Шагинян.