Իսկ ընթացիկ տարվա միայն մարտ ամսում շուրջ 3 հազար երեւանաբնակ աշակերտներ այցելեցին թատրոն: Սակայն, աշակերտների շրջանում թատրոնի հանդեպ հետաքրքրությանն առաջացմանն աջակցելը առանց թատերական գործիչների տարաբնույթ խնդիրների լուծման, առնվազն, անհեռատես կլիներ:
Անցած շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի հանրությունը հնարավորություն ունեցավ գնահատելու «2009 ՀՀ նախագահի երիտասարդական պարգեւներ» մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակիցների աշխատանքները, որոնք ներկայացված էին Հայաստանի նկարիչների միությունում: Արդեն երրորդ տարին է «Պողոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպվում է այս մրցույթը: 2010 թ. նախապես մասնակցում էին 53 անձ, որոնք ներկայացրել էին 250 աշխատանք: Դրանցից մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր 19-ին: Ավարտական փուլում նրանք ներկայացրեցին 63 աշխատանք: Ցուցահանդեսի ընթացքում հանձնաժողովը կընտրի լավագույն աշխատանքները, որոնց հեղինակները մայիսի 13-ին կմասնակցեն պարգեւատրման արարողությանը:
Իսկ Երեւանի Գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնում բացվեց “Հայաստան-Ռուսաստան` երկու մշակույթների երկխոսություն” ցուցահանդեսը, որը կազմված էր նկարիչ Գրիգորի Գեղամյանի 30 աշխատանքներից եւ Էդուրադ Շահիկյանի 10 բրոնզաձույլ քանդակներից: Հայաստանի ազգային արխիվում բացված պաստառների ցուցահանդեսով մեկնարկեցին Մեծ հայրենական պատերազմում հաղթնակի 65-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Մեծ հայրենական պատերազմի ժամանակաշարջանի պաստառների ցուցահնդեսում ցուցադրվեց 42 պաստառ, որոնք պահպանվում են Հայաստանի ազգային արխիվի ու Պատմական թանգարանի պահոցներում: Ցուցադրության մեջ ընդգրկված են արժեքավոր պաստառներ, որոնց հեղինակներն են Աշոտ Մամաջանյանը, Շավարշ Հովհաննիսյանը, Սերգեյ Արուտչյանը, Սեդրակ Ռաշմաջյանը: Ցուցադրությունը կգործի մինչեւ մայիսի վերջը:
Իսկ 4 երկրների` Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի կինեմատոգրաֆիստների “Անտոն Չեխով” ֆիլմը հանդիսատեսի դատին կհանձնվի երկու տարի անց եւ, ըստ ռեժիսոր Արմեն Ռոնովի, այս կինոժապավենը պետք է ներկայացնի Հայաստանն արտերկրում: “Մենք արդեն 1,5 տարի է, ինչ աշխատում ենք նախագծի վրա, եւ մենք դժվարին ուղու դեռեւս սկզբում ենք: Մենք հաճախ ենք նկարահանում ֆիլմեր զուտ մեր երկրի համար, սակայն այս թեման հետաքրքիր է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի,Եվրոպայի, ողջ աշխարհի համար”,-ասել է Չեխովի դերակատար, ՀՀ ժողովրդական դերասան Վլադիմիր Մսրյանը: Ֆիլմի օրիգինալ սցենարը պատմում է ռուս դասականի կյանքի մասին, եւ, ըստ Ռոնովի, մշակութային արժեքից բացի, ֆիլմը կարող է նաեւ շահութաբեր դառնալ Հայաստանի համար, քանի որ այդ ուղղությամբ աշխատելու են չորս երկրների պրոդյուսերներ: Եվ եթե 2 տարուց այս համագործակցությունն իր արդյունքը կտա, ապա շվեյցարական Pre-art ընկերության ցանկությունը երաժշտական “Մերձեցում” նախագիծ իրականացնել հարավկովկասյան երկրներում ի սկզբանե անհաջողության էր դատապարտված` Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում չհամաձայնվեցինի հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն ընդգրկող համերգ կազմակերպել: Սակայն այդ նախագծի շրջանակում ապրիլի 2-ին համերգային ծրագիրը կատարվեց «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը Aquatuor, եւ pre-art խմբերի կատարմամբ` բացառությամբ ադրբեջանցի հեղինակների ստեծագործությունների: «Հայաստանում ադրբեջանցի կոմպոզիտորի ստեղծագործության կատարումը վիրավորանք կլիներ հայ ժողովրդի ազգային արժանապատվության համար, քանի որ ողջ Ադրբեջանում չգտնվեց գեթ մեկ ընկերություն, որը կհամաձայնվեր նման մի համերգ կազմակերպել Բաքվում: Եվ Aquatuor, եւ pre-art խմբերի երաժիշտները համաձայնվել են ներկայացնել ծրագիրն առանց այդ ստեղծագործության: Չէ որ մերձեցումն ենթադրում է ոչ թե մեկ, այլ բոլոր կողմերի պատրաստակամությունը»,- նշում է «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում: Նախագծի ստեղծագործական մասը հաջողվեց` 4 արդի հայ կոմպոզիտորների ստեղծոգործությունները ոչ միայն կկատարվեն եվրոպական համերգներում, այլ նաեւ կձայնագրվեն Շվեյցարիաույմ:
Իսկ ապրիլի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Սթիվեն Սփիլբերգի “The Pacific” ֆիլմը կարող է բացական արձանգ ունենալ Թուրքիայում եւ արդեն հասցրել է սկանդալի առիթ հանդիսանալ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ: Ֆիլմը, որը բարձր գնահատակն է ստացել Բարաք Օբամայի կողմից, նվիրված է երեք ամերիկացի ծովային հետեւակայինների, որոնք մասնակցել են ճապոնացիների դեմ մարտերին Խաղաղ օվկիանոսում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում: Ֆիլմի առաջին մասում պատմվում է այն մասին, թե ինչպես 1922 թվականին, մտնելով Իզմիր, թուրքերը ավիրեցին քաղաքը, թալանեցին եւ ոչնչացրեցին տեղացի հույներին, որոնցից մի քանիսին հաջողվեց փրկվել: Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո, ֆիլմը կարող է ստանալ թուրք բնակչության բացասական արձագանքը, գրել է թուրքական “Միլիեթը”, սակայն թուրք հանրության իրական արձագանքը հայտնի կդառնա ապրիլի 18-ին, երբ տեղի կունենա ֆիլմի պրեմիերան Թուրքիայում:
Վիրտուոզ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը հայտարարել է Եվա Ռիվասին սատարելու իր պատրաստակամության մասին: Սակայն պարզվել է, որ Ջիվան Գասպարյանի գրաֆիկը համադրելի չէ «Եվրատեսիլ-2010» մրցույթի մասնակիցների գրաֆիկի հետ, քանի որ պատվիրակներից որեւէ մեկը մրցույթի ընթացքում իրավունք չունի բացակայելու: Եվ այժմ Ջիվան Գասպարյանը մայիսի 22-ին հանգիստ կարող է ելույթ ունենալ Իտալիայում` սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, իսկ Եվա Ռիվասը կներկայացնի Հայաստանը “Եվրատեսիլում”:
Եվ քանի դեռ շոու-բիզնեսի երիտասարդ ներկայացուցիչները ջանում են Հայաստանը ներկայացնել եվրոպական լսարանին մատչելի ձեւով, հայերը, առանց որեւէ հիշեցման նշում են այն մարդկանց հոբելյանները, որոնք իրենց գործունեությամբ եւ գոյությամբ ձեւավորում են հանրության մտածելակերպը եւ ապրում են իրենց ժամանակից երկար: Հայ ժողովրդհ համար նման մարդկանցից է Խորեն Աբրահամյանը, որին դեռ երկար են մեծարելու եւ որից դեռ երկար են սովորելու ոչ միայն դերասանական եւ ռեժիսորի վարպետություն, այլ նաեւ երեւանցի լինել: Հայտնի դերասանի ծննդյան 80-ամյակը ապրիլի 1-ին նշեցին նրա ընտանիքը, գործընկերները, ընկերները եւ նրա տաղանդի երկրպագուները:

А только за март текущего года более 3 тысяч учеников ереванских школ посетили театр. Однако укрепляя интерес школьников к театру без решения различных проблем театральных деятелей, по меньшей мере, было бы проявлением близорукости. Ну а в Российском центре науки и культуры в Ереване открылась выставка “Армения-Россия: диалог двух культур”, За прошлую неделю обществу Армении была предоставлена возможность самому оценить работы финалистов конкурса “Молодежные премии президента РА 2009”, которые были выставлены в Союзе художников Армении. В проводимом уже третий год совместно с фондом “Погосян” конкурсу в 2010 году приняло участие 53 участника с 250 работами, из которых жюри выбрало 19. На финальном туре они представили 63 работы. Авторы лучших, по мнению жюри, работ 13-го мая примут участие в церемонии награждения. составленная из 30 работ художника Григория Гегамяна и более 10 скульптур Эдуарда Шахикяна, выполненных в бронзе. Выставкой плакатов в Национальном архиве Армении был дан старт мероприятиям, посвященным 65-ой годовщине победы в Великой отечественной войне. На выставке плакатов времен Великой отечественной войны были экспонированы 42 плаката, хранящихся в фондах Национального архива и Исторического музея Армении. Экспозиция, включающая представляющие большую ценность оригиналы плакатов, выполненные художниками Ашотом Мамаджаняном, Шаваршем Ованнисяном, Сергеем Арутчяном, Седраком Рашмаджяном, будет выставляться еще и в Музее воинской славы до конца мая.
А результат сотрудничества кинематографистов 4 стран Армении, Франции, России, Украины – фильм “Антон Чехов” зрителю будет представлен через два года и, по словам режиссера Армена Ронова, эта кинолента должна представить Армению за рубежом. “Мы уже полтора года работаем над проектом, который не имеет себе подобных, и нас ждет труднейший путь. Мы часто снимаем фильмы только для нашей страны, но эта тема является очень интересной как для Армении, так и для России, Европы и всего мира”,- подчеркнул исполнитель роли Антона Чехова, народный артист Армении Владимир Мсрян. Оригинальный сценарий фильма рассказывает всю историю жизни русского классика и, по словам Армена Ронова, кроме культурной ценности, фильм также может стать кассовым и принести прибыль Армении, так как над ним будут работать продюсеры из четырех стран.
И если через 2 года сотрудничество кинематографистов 4 стран даст плоды, то желание швейцарской компании Pre-art провести в южнокавказских странах музыкальный проект “Convergence” (сближение) изначально было обречено на провал: в Азербайджане и Турции не согласились организовать включающий произведения 4 армянских композиторов концерт победителей конкурса, проводимого компанией Pre-art по всему миру. Однако концертная программа данного проекта в рамках Международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI” 2 апреля в исполнении швейцарской группы Aquatuor и Pre-art прозвучала в ереванском Доме камерной музыки им. Комитаса, но из программы было исключено произведение азербайджанского композитора. “Исполнение произведения азербайджанского композитора в Армении было бы оскорблением национального достоинства армянского народа, так как во всем Азербайджане не нашлось ни одной компании, которая согласилась бы организовать тот же концерт в Баку. И музыканты групп Aquatuor и Pre-art согласились представить программу без произведения азербайджанского композитора. Ведь сближение подразумевает готовность не одной, а всех сторон”, – подчеркнула главный менеджер Международного музыкального фестиваля “Перспективы XXI” Сона Оганесян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net. Творческая часть проекта удалась: произведения 4 современных армянских композиторов не только будут исполняться в европейских концертах, но и будут записаны в Швейцарии. Ну а 1-го апреля стало известно, что “The Pacific” Стивена Спилберга может вызвать негативную реакцию в Турции и уже успел стать причиной скандала между Турцией и США. Фильм, высоко оцененный президентом США Бараком Обамой, посвящен трем американским морским пехотинцам, участвовавшим в сражениях с японцами в Тихом океане во время Второй мировой войны. В первой части фильма рассказывается о том, как в 1922 году, войдя в Измир, турки разгромили город, ограбили и истребили местных греков, некоторым из которых удалось выжить. После принятия резолюции о Геноциде армян, этот фильм может вызвать негативную реакцию населения Турции, писала турецкая Milliyet, однако реальная реакция турецкого общества станет известна 18 апреля после премьеры “The Pacific” в Турции.
Виртуозный дудукист Дживан Гаспарян объявил о своей готовности поддержать Еву Ривас на конкурсе песни “Евровидение-2010” ради удачного представления Армении европейской аудитории, однако выяснилось, что график Дживана Гаспаряна не сопоставим с графиком участников конкурса песни “Евровидения-2010”, так как ни один из делегатов в течение всего времени конкурса не имеет права отлучаться. И теперь Дживан Гаспарян 22 мая спокойно выступит в Италии с симфоническим оркестром, а Ева Ривас представит Армению на “Евровидении” в Осло.
И пока молодые деятели шоу-бизнеса стараются представить Армению доступным для европейской аудитории образом, армяне без каких либо напоминаний отмечают юбилеи людей, которые своей деятельностью и существованием формируют мышление общества и живут, дольше своего времени. Одним из таких людей для армянского народа был и остается Хорен Абрамян, которого еще долго будут чтить, и у которого еще долго будут учиться не только актерскому и режиссерскому мастерству, но и врожденному умению быть ереванцем. 80-й день рождения знаменитого актера 1 апреля отмечали его семья, коллеги, друзья и почитатели его таланта.