Իսկ ընթացիկ տարվա միայն մարտ ամսում շուրջ 3 հազար երեւանաբնակ աշակերտներ այցելեցին թատրոն: Սակայն, աշակերտների շրջանում թատրոնի հանդեպ հետաքրքրությանն առաջացմանն աջակցելը առանց թատերական գործիչների տարաբնույթ խնդիրների լուծման, առնվազն, անհեռատես կլիներ:
Անցած շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի հանրությունը հնարավորություն ունեցավ գնահատելու «2009 ՀՀ նախագահի երիտասարդական պարգեւներ» մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակիցների աշխատանքները, որոնք ներկայացված էին Հայաստանի նկարիչների միությունում: Արդեն երրորդ տարին է «Պողոսյան» հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպվում է այս մրցույթը: 2010 թ. նախապես մասնակցում էին 53 անձ, որոնք ներկայացրել էին 250 աշխատանք: Դրանցից մրցութային հանձնաժողովն ընտրել էր 19-ին: Ավարտական փուլում նրանք ներկայացրեցին 63 աշխատանք: Ցուցահանդեսի ընթացքում հանձնաժողովը կընտրի լավագույն աշխատանքները, որոնց հեղինակները մայիսի 13-ին կմասնակցեն պարգեւատրման արարողությանը:
Իսկ Երեւանի Գիտության եւ մշակույթի ռուսական կենտրոնում բացվեց “Հայաստան-Ռուսաստան` երկու մշակույթների երկխոսություն” ցուցահանդեսը, որը կազմված էր նկարիչ Գրիգորի Գեղամյանի 30 աշխատանքներից եւ Էդուրադ Շահիկյանի 10 բրոնզաձույլ քանդակներից: Հայաստանի ազգային արխիվում բացված պաստառների ցուցահանդեսով մեկնարկեցին Մեծ հայրենական պատերազմում հաղթնակի 65-ամյակին նվիրված միջոցառումները: Մեծ հայրենական պատերազմի ժամանակաշարջանի պաստառների ցուցահնդեսում ցուցադրվեց 42 պաստառ, որոնք պահպանվում են Հայաստանի ազգային արխիվի ու Պատմական թանգարանի պահոցներում: Ցուցադրության մեջ ընդգրկված են արժեքավոր պաստառներ, որոնց հեղինակներն են Աշոտ Մամաջանյանը, Շավարշ Հովհաննիսյանը, Սերգեյ Արուտչյանը, Սեդրակ Ռաշմաջյանը: Ցուցադրությունը կգործի մինչեւ մայիսի վերջը:
Իսկ 4 երկրների` Հայաստանի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի կինեմատոգրաֆիստների “Անտոն Չեխով” ֆիլմը հանդիսատեսի դատին կհանձնվի երկու տարի անց եւ, ըստ ռեժիսոր Արմեն Ռոնովի, այս կինոժապավենը պետք է ներկայացնի Հայաստանն արտերկրում: “Մենք արդեն 1,5 տարի է, ինչ աշխատում ենք նախագծի վրա, եւ մենք դժվարին ուղու դեռեւս սկզբում ենք: Մենք հաճախ ենք նկարահանում ֆիլմեր զուտ մեր երկրի համար, սակայն այս թեման հետաքրքիր է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ռուսաստանի,Եվրոպայի, ողջ աշխարհի համար”,-ասել է Չեխովի դերակատար, ՀՀ ժողովրդական դերասան Վլադիմիր Մսրյանը: Ֆիլմի օրիգինալ սցենարը պատմում է ռուս դասականի կյանքի մասին, եւ, ըստ Ռոնովի, մշակութային արժեքից բացի, ֆիլմը կարող է նաեւ շահութաբեր դառնալ Հայաստանի համար, քանի որ այդ ուղղությամբ աշխատելու են չորս երկրների պրոդյուսերներ: Եվ եթե 2 տարուց այս համագործակցությունն իր արդյունքը կտա, ապա շվեյցարական Pre-art ընկերության ցանկությունը երաժշտական “Մերձեցում” նախագիծ իրականացնել հարավկովկասյան երկրներում ի սկզբանե անհաջողության էր դատապարտված` Ադրբեջանում եւ Թուրքիայում չհամաձայնվեցինի հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններն ընդգրկող համերգ կազմակերպել: Սակայն այդ նախագծի շրջանակում ապրիլի 2-ին համերգային ծրագիրը կատարվեց «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի շրջանակներում կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը Aquatuor, եւ pre-art խմբերի կատարմամբ` բացառությամբ ադրբեջանցի հեղինակների ստեծագործությունների: «Հայաստանում ադրբեջանցի կոմպոզիտորի ստեղծագործության կատարումը վիրավորանք կլիներ հայ ժողովրդի ազգային արժանապատվության համար, քանի որ ողջ Ադրբեջանում չգտնվեց գեթ մեկ ընկերություն, որը կհամաձայնվեր նման մի համերգ կազմակերպել Բաքվում: Եվ Aquatuor, եւ pre-art խմբերի երաժիշտները համաձայնվել են ներկայացնել ծրագիրն առանց այդ ստեղծագործության: Չէ որ մերձեցումն ենթադրում է ոչ թե մեկ, այլ բոլոր կողմերի պատրաստակամությունը»,- նշում է «XXI-ի հեռանկարներ» փառատոնի գլխավոր մենեջեր Սոնա Հովհաննիսյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում: Նախագծի ստեղծագործական մասը հաջողվեց` 4 արդի հայ կոմպոզիտորների ստեղծոգործությունները ոչ միայն կկատարվեն եվրոպական համերգներում, այլ նաեւ կձայնագրվեն Շվեյցարիաույմ:
Իսկ ապրիլի 1-ին հայտնի դարձավ, որ Սթիվեն Սփիլբերգի “The Pacific” ֆիլմը կարող է բացական արձանգ ունենալ Թուրքիայում եւ արդեն հասցրել է սկանդալի առիթ հանդիսանալ Թուրքիայի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ: Ֆիլմը, որը բարձր գնահատակն է ստացել Բարաք Օբամայի կողմից, նվիրված է երեք ամերիկացի ծովային հետեւակայինների, որոնք մասնակցել են ճապոնացիների դեմ մարտերին Խաղաղ օվկիանոսում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում: Ֆիլմի առաջին մասում պատմվում է այն մասին, թե ինչպես 1922 թվականին, մտնելով Իզմիր, թուրքերը ավիրեցին քաղաքը, թալանեցին եւ ոչնչացրեցին տեղացի հույներին, որոնցից մի քանիսին հաջողվեց փրկվել: Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի ընդունումից հետո, ֆիլմը կարող է ստանալ թուրք բնակչության բացասական արձագանքը, գրել է թուրքական “Միլիեթը”, սակայն թուրք հանրության իրական արձագանքը հայտնի կդառնա ապրիլի 18-ին, երբ տեղի կունենա ֆիլմի պրեմիերան Թուրքիայում:
Վիրտուոզ դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը հայտարարել է Եվա Ռիվասին սատարելու իր պատրաստակամության մասին: Սակայն պարզվել է, որ Ջիվան Գասպարյանի գրաֆիկը համադրելի չէ «Եվրատեսիլ-2010» մրցույթի մասնակիցների գրաֆիկի հետ, քանի որ պատվիրակներից որեւէ մեկը մրցույթի ընթացքում իրավունք չունի բացակայելու: Եվ այժմ Ջիվան Գասպարյանը մայիսի 22-ին հանգիստ կարող է ելույթ ունենալ Իտալիայում` սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, իսկ Եվա Ռիվասը կներկայացնի Հայաստանը “Եվրատեսիլում”:
Եվ քանի դեռ շոու-բիզնեսի երիտասարդ ներկայացուցիչները ջանում են Հայաստանը ներկայացնել եվրոպական լսարանին մատչելի ձեւով, հայերը, առանց որեւէ հիշեցման նշում են այն մարդկանց հոբելյանները, որոնք իրենց գործունեությամբ եւ գոյությամբ ձեւավորում են հանրության մտածելակերպը եւ ապրում են իրենց ժամանակից երկար: Հայ ժողովրդհ համար նման մարդկանցից է Խորեն Աբրահամյանը, որին դեռ երկար են մեծարելու եւ որից դեռ երկար են սովորելու ոչ միայն դերասանական եւ ռեժիսորի վարպետություն, այլ նաեւ երեւանցի լինել: Հայտնի դերասանի ծննդյան 80-ամյակը ապրիլի 1-ին նշեցին նրա ընտանիքը, գործընկերները, ընկերները եւ նրա տաղանդի երկրպագուները:

The opening ceremony of an exhibition of works by finalists of 2009 Armenian President's Youth Prizes competition in Fine Arts and Cinema took place in the Artists' Union of Armenia on Tuesday, March 30.
"We organize this competition jointly with Boghossian Foundation for the third year. In 2010, 53 young people participated in it with 250 works, out of which the jury selected 19. 63 works were presented for the final stage. During the exhibition, the jury will select the best works, the authors of which will take part in the awarding ceremony due on May 13, 2010," Aida Khachatryan, assistant to the director of Hayastan All-Armenian Fund, said in her opening remarks.
"It is too important to gain such an honorable prize in youth. Besides, the competition has another positive aspect, i.e. the participants can submit their works on a theme and in a style they choose themselves, there aren't any restraints," added Galents Saro, a member of the competition's jury and lecturer of Yerevan State Art Academy.
There were nine participants in the painting competition, three in graphics, four in sculpture and photography, design and cinema sectors were represented by one participant in each.
* "The feature film "Anton Chekhov" should become a film which will represent Armenia abroad: in Russia, Europe, and may be in America," the film director Armen Ronov told a press conference on April 1.
According to him, representatives of 4 countries Armenia, Russia, France and Ukraine work on the film.
"We have been working on the project half a year. This subject is very interesting for both Armenia and Russia, Europe and the world," Vladimir Msryan, People's Artist of Armenia, who plays the role of Anton Chekhov said. He said the original script of the film tells the life story of the Russian classics.
Armen Ronov also stressed that apart from cultural values, the film can also be a cash and profits for Armenia, as well as above it will work producers from four countries.
The shooting of "Anton Chekhov" will begin in September and October 2010 and will last about a year, post-production will take another year, and then the audience will see the final result.
"We expect support from the governments of Armenia, Russia, France, patrons, cinema and other companies,”Armen Ronov said. * "Performance of Azerbaijani composer in Armenia would be an affront to national dignity of the Armenian people, since no organization in Azerbaijan agreed to organize the same concert in Baku. Aquatuor and pre-art groups agreed to submit the program without the work of Azerbaijani composer, since convergence implies willingness of all parties, general manager of Perspectives XXI festival Sona Hovhannisyan told to Pan.ARMENIAN.NET. The Convergence project is held in frames of Perspectives XXI International Music Festival on April 2. The project organizes concerts of contemporary classical music from 10 countries: Armenia, Serbia, Croatia, Kosovo, Latvia, Macedonia, Belarus, Uzbekistan, Turkey and Azerbaijan performed by Aquatuor and pre-art Swiss groups. In Yerevan the concert will be held at the House of Chamber Music after Komitas. * Armenian duduk virtuoso Jivan Gasparyan is ready to represent Armenia at Eurovision 2010 with Eva Rivas . As Jivan Gasparyan told a news conference in Yerevan, the final decision depends on the singer and her team. “On May 22, I contracted a concert in Italy with the famous composer, however, if the singer and my country will benefit from my participation, I am ready to go to Norway," he said.
Following the national selection of Eurovision Song Contest in Armenia, 22-year-old singer Eva Rivas from Rostov-on-Don with the song "Apricot stone" (music by Armen Martirosyan, words by Karen Kavaleryan) will represent Armenia at Eurovision 2010. According to the draw, Armenia, Turkey, Ukraine, Denmark, Israel, Lithuania, Sweden, Switzerland, Georgia, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Jordan, Netherlands, Romania, Azerbaijan and Slovenia will perform in the second semifinal of the Eurovision Song Contest in Oslo, which will be held on May 27. The first semifinal of the musical contest will be held on May 25 and the finals are scheduled for May 29. * People, capable of forming mentalities of generations with their work, live beyond their time. To Armenian people, famous actor Khoren Abrahamyan is one of those persons. On April 1, Khoren Abrahamyan’s family, colleagues, friends and admirers mark 80th birth anniversary of the actor.