Ռուսաստանը ներկայացնող Արսեն Թամրազյանը 238 կգ-ով զբաղեցրել է 9-րդ տեղը:
Ապրիլի 8-ին ելույթ ունեցան 77 քաշային կարգի ծանրորդները, Հայաստանը ներկայացնում էր Եվրոպայի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր և Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր Տիգրան Մարտիրոսյանը: Նույն քաշային կարգում պետք է հանդես գար նաև Առաքել Միրզոյանը: Միրզոյանը PanARMENIAN.Net-ին հաղորդել է, որ պատրաստվում է աշխարհի առաջնությանը: “Քանի որ ես փոխել եմ քաշային կարգս, նախապատրատվում եմ Անթալիայի աշխարհի առաջնությանը, ուստի գերադասեցի բաց թողնել Եվրոպայի առաջնությունը”,-ասել է նա: Հայաստանի հավաքականում տեղի են ունեցել նաև այլ փոփոխություններ: 85կգ ք/կ Էդգար Գևորգյանի փոխարեն հանդես կգա 77 կգ ք/կ Եվրոպայի փոխչեմպիոն Արա Խաչատրյանը:
ՀՀ հավաքականի կազմում ելույթ կունենան նաև Գևորգ Պողոսյանը 85 կգ ք/կ, Արթուր Բաբայանը 105կգ ք/կ և Ռուբեն Ալեքսանյանը +105կգ ք/կ: Կանանցից հանդես կգան Մելինե Դալուզյանը 69կգ ք/կ և Հռիփսիմե Խուրշուդյանը 75կգ ք/կ: Բռնցքամարտ. Ապրիլի 20-ից մինչ մայիսի 2-ը Բաքվում (Ադրբեջան) տեղի կունենա բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնությունը: Հայաստանը 6 բռնցքամարտիկներ կներկայացնեն` Կորյուն Սողոմոնյան (48կգ ք/կ), Նարեկ Աբգարյան (51կգ ք/կ), Արթուր Քիրաջյանը (54կգ ք/կ), Կարեն Տոնականյանը (57կգ ք/կ), Հրայր Մաթևոսյանը (60կգ ք/կ) և Հովհաննես Բաչկովը (64կգ ք/կ): Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ավագ մարզիչ Դերենիկ Ոսկանյանը PanATMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդեց այն մասին, որ բռնցքամարտիկները 2009թ. դեկտեմբերից պատրաստվում են աշխարհի առաջնությանը: Բացի ուսումնամարզական հավաքներից նրանք ելույթ են ունեցել միջազգային մրցաշարերում. "Հունվարին մենք մասնակցեցինք "Դոնեցկի Գավաթ" միջազգային առաջնությանը և 2 արծաթե ու 2 բրոնզե մեդալներ նվաճեցինք: Իսկ արդեն մարտին մասնակցեցինք Վիլնյուսում կայացած մրցաշարին, որտեղ նույնպես մի քանի մեդալ նվաճեցինք",- նշեց Ոսկանյանը: Աշխարհի առաջնությունը վարկանիշային է, և առաջին 4 տեղերը զբաղեցրած բռնցքամարտիկները իրավունք կստանան ելույթ ունենալու Սինգապուրում կայանալիք պատանեկան Օլիմպիական խաղերում:
Ապրիլի 6-ին ՀԱՕԿ-ի հովանու ներքո Կ.Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում մեկնարկեց բռնցքամարտի միջազգային մրցաշարը: Լավագույն արդյունքները ցուցաբերած բռնցքամարտիկները կարժանանան հենց ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի կողմից սահմանված մրցանակին: Միջազգային այս մրցաշարն անցկացվում է Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ և ընդգրկված է Բռնցքամարտի եվրոպական կոնֆեդերացիայի` EUBC-ի 2010թ. միջոցառումների օրացուցային պլանում: Մրցաշարին մասնակցում են 109 բռնցքամարտիկներ 9 երկրներից` Հայաստան, Բելառուս, Բուլղարիա, Վրաստան, Իրան, Ղազախստան, Մոլդովա, Ռուսաստան, Ուկրաինա: Ապրիլի 7-ին տեղի ունեցան ¼ եզրափակիչները: Հայ բռնցքամարտիկներից կիսաեզրափակիչ դուրս եկան 8-ը` Կարեն Այլազյանը, Մանվել Սարգսյանը, Արա Պուլուզյանը, Անդրանիկ Հակոբյանը, Տիգրան Արմենակյանը, Ցոլակ Անանիկյանը, Բագրատ ու Հովհաննես Օհանյանները: Շախմատ. 5 հայ շախմատիստներ ապրիլի 4-14 մասնակցում էին Դուբայի միջազգային բաց առաջնությանը: 3-րդ տուրում 4 հայ գրոսմայստերներ հաղթեցին, միակ պարտությունը կրեց Գևորգ Հարությունյանը: Տիգրան Քոթանջյանը 3 միավորով 2-րդ տեղում է, իսկ Հրանտ Մելքումյանը նույնպես 3 միավորով 4-րդ տեղում է: Իսկ Հայաստանի հավաքականը ուսումնամարզական հավաք կանցկացնի Երևանում` նախապատրատվելով սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 4-ը Խանտի Մանսիյսկում կայանալիք օլիմպիադային: Հավաքին մասնակցում են Լևոն Արոնյանը, Վլադիմիր Հակոբյանը, Արման Փաշիկյանը և Ավետիք Գրիգորյանը: Գ.Սարգսյանը ավելի ուշ կմիանա նրանց, քանի որ մասնակցում է Դուբայի մրցաշարին: Հայաստանի շախմատի հավաքականը հավաքները կավարտի ապրիլի վերջում: Ֆուտբոլ. Ապրիլի 2-3-ին կայացավ Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնությունը: Կենտրոնական խաղում “Փյունիկն” իր դաշտում ընդունեց “Միկային”: Խաղն ավարտվեց “Փյունիկի” հաղթանակով` 4:2 հաշվով: Երկրորդ խաղում “Գանձասարը” Կապանում ընդունեց “Ուլիսին” և պարտվեց նրան 0:1 հաշվով: Միակ գոլը “Ուլիսի” կազմում խփեց Վալերի Ալեքսանյանը: “Բանանցը” 5:2 հաշվով հաղթեց “Իմպուլսին”, իսկ “Կիլիկիան” 3:1 հաշվով` “Շիրակին”: Իսկ ապրիլի 6-7-ին տեղի ունեցան Հայաստանի գավաթի ¼ եզրափակչի խաղերը: “Փյունիկը” հաղթեց “Իմպուլսին> և կիսաեզրափակչում հանդիպեց “Ուլիսին”: Երկրորդ զույգը կազմեցին “Բանանցն” ու “Միկան”, որոնք համապատասխանաբար հաղթեցին “Շիրակին “ ու “Կիլիկիային”: Կիսաեզրափակիչ խաղերը կկայանան ապրիլի 13-14 և 20-21-ին: Լող. Ապրիլի 21-23-ը Դավիթ Համբարձումյանի մարզադպրոցում կկայանա լողի Հայաստանի բաց առաջնությունը: Մրցաշարին կմասնակցեն 120 լողորդներ և լողորդուհիներ Հայաստանի զանազան մարզերից ու Երևանից: "Քանի որ առաջնությունը բաց է, տարբեր տարիքային խմբերի մարզիկներ են մասնակցելու: Մեդալներ կխաղարկվեն լողի բոլոր ոճերում",- PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հաղորդեց Հայաստանի Լողի ֆեդերացիայի նախագահ Իգոր Սաֆարյանը: Առաջնության ավարտից հետո հայ լողորդները կպատրաստվեն միջազգային մրցաշարերին: Պատանի լողորդները կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը, իսկ չափահասների աշխարհի առաջնությունը կկայանա Դուբայում: "Մեր պատանի լողորդները կարող են մասնակցել նաև Սինգապուրում կայանալիք Օլիմպիական խաղերին: Նրանք արդեն լրացրել են նորմերը, բայց առայժմ պարզ չէ, թե ով կներկայացնի Հայաստանն Օլիմպիական խաղերում",- նշեց Սաֆարյանը: Սեղանի թենիս. Ապրիլի 1-3-ին “Դինամո” մարզահամալիրում տեղի ունեցավ Հայաստանի սեղանի թենիսի առաջնությունը մինի կադետների և կադետների շրջանում: Առաջնությանը մասնակցել են թենիսիստներ Երևանից, Գյումրիից, Վանաձորից և Ստեփանակերտից: Սեղանի թենիսի ֆեդերացիայի նախագահ Լևոն Գրրգորյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է, որ սեղանի թենիսը լավ ավանդույթներ ունի Հայաստանում և իրենք կնպաստեն այդ մարզաձևի զարգացմանը: Գրիգորյանը գտնում է, որ ֆեդերացիան ամեն ինչ պետք է անի Հայաստանում սեղանի թենիսի զանգվածային զարգացման ու հաջողության համար: Մրցաշարի հաղթողները կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը Ստրասբուրգում և Թուրքիայում:

11 Апрель 2010 - 11:52 AMT
> 8 апреля в весовой категории в 77 кг. на старт вышел серебряный призер мира и бронзовый призер Олимпийских игр – Тигран Мартиросян. В этой же весовой категории должен был выступить и Аракел Мирзоян. Мирзоян сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что готовится к чемпионату мира. “В связи с тем, что я изменил весовую категорию, хочу хорошо выступить на чемпионате мира в Анталье. Поэтому я пропустил европейское первенство”,- сказал Мирзоян.
В составе сборной Армении произошли еще некоторые изменения. В 85 в/к вместо Эдгара Геворкяна выступит вице-чемпион Европы в 77 в/к – Ара Хачатрян.
От армянской сборной так же выступят Геворк Погосян (в/к 85), Артур Бабаян (в/к 105) и Рубен Алексанян (в/к + 105). Среди женщин – Мелине Далузян (в/к 69) и Рипсиме Хуршудян (в/к 75).
Бокс: С 20 апреля до 2 мая в Баку (Азербайджан) пройдет молодежный чемпионат мира по боксу. Армению представят 6 боксеров: Корюн Согомонян (в/к 48), Нарек Абгарян (в/к 51), Артур Кираджян (в/к 54), Карен Тонаканян (в/к 57), Грайр Матевосян (в/к 60) и Оганнес Бачков (в/к 64).
Старший тренер молодежной сборной Армении Дереник Восканян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил о том, что боксеры с декабря 2009 года готовятся к чемпионату мира. По словам тренера, с 6 апреля сборная Армении в Грузии совместно со сборной этой страны проведет последний сбор, и 22 апреля отправится в Баку. «Думаю, боксеры хорошо подготовились. Я возлагаю большие надежды на них», – сказал тренер. Чемпионат мира – рейтинговый, и боксеры, занявшие первые 4 места, получат право выступать на сингапурских юношеских Олимпийских играх.
5 апреля в Министерстве спорта и по вопросам молодежи президент Олимпийского комитета РА Гагик Царукян встретился с армянской делегацией. Президент АНОК отметил, что каждый боксер будет бороться не только за себя, но и за свою страну и народ: «Главное для нас, что бы наши спортсмены в Баку выступили хорошо, поскольку чемпионат рейтинговый».
А 6 апреля в Ереване в спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна стартовал международный турнир по боксу. В турнире принимают участие 109 боксеров в 9 сборных: Армении (3 команды), Белоруссии, Болгарии, Грузии (2 команды), Ирана, Казахстана, Молдовы, России и Украины (2 команды). 7 апреля состоялись бои 1/4 финала. Из армянских боксеров в полуфинал вошли 8: Карен Айлазян, Мамвел Саркисян (оба в/к 54), Ара Пулузян (в/к 60) и Андраник Акопян (в/к 75)Тигран Арменакян (в/к 75), Цолак Ананикян (в/к 91), Баграт и Оганнес Оганяны (оба в/к +91).
Шахматы: 5 армянских шахматистов 4-14 апреля принимают участие в международном открытом турнире в Дубае (ОАЭ). В 3 туре 4 армянских гроссмейстера одержали победы, единственное поражение потерпел Геворк Арутюнян от другого представителя Армении – Гранта Мелкумяна. После этого тура Тигран Котанджян с 3 очками занимает 2 место, а Грант Мелкумян, тоже с 3 очками, на 4 месте.
А сборная Армении проводит учебно-тренировочный сбор в Ереване. Сборная под руководством Аршака Петросяна готовится к Олимпиаде, которая пройдет в Ханты-Мансийске (Россия) с 19 сентября по 4 октября.
На сборах принимают участие гроссмейстеры – Левон Аронян, Владимир Акопян, Арман Пашикян и Аветик Григорян. Другой представитель сборной – Габриель Саркисян 4 -14 апреля принимает участие в международном турнире в Дубае. Он присоединится к сборной позже.
Сборная Армении по шахматам (двукратный чемпион Олимпийских игр: 2004 в Турине и 2008 в Дрездене) свои сборы завершит в конце апреля.
Футбол: 2 и 3 апреля состоялся 2 тур чемпионата Армении по футболу. В центральном матче тура. «Пюник» принял « Мику». Счет игры открыл Геворк Казарян, но спустя 22 минуты Улисес Монтенегро с 11 метрового удара сравнял счет. Арбитр назначил пенальти и в ворота «Мики», который удачно реализовал капитан «Пюника» Саркис Овсепян. До окончания игры, болельщики увидели еще 3 гола: из «Пюника» отличились Карлен Мкртчян и Алберт Тадевосян, а из «Мики»- Миндаугас Григалевичьюс. «Пюник» победил со счетом 4:2.
Во второй игре в Капане местный «Гандзасар» принял «Улисс» и уступил со счетом 0:1. Единственный гол в составе «Улисса» забил Валерий Алексанян. «Бананц» со счетом 5:2 победил «Импульс» , а «Киликия» со счетом 3:1 – «Ширак».
А 6 и 7 апреля состоялись игры 1/4 финала Кубка Армении 2010 года. «Пюник» победил «Импульс» и в полуфинале встретится с «Улиссом», который победил «Гандзасар». Вторую пару составили «Бананц» и «Мика», которые соответственно победили «Ширак» и «Киликию». Полуфинальные матчи состоятся 13-14 и 20-21 апреля.
Армянские легионеры продолжают выступать в своих клубах. В первом выездном матче сезона-2010 «Урал» во втором дивизионе чемпионата России сыграл вничью с астраханским «Волгарем-Газпромом». В основном составе клуба играл Денис Тумасян, а Артур Малоян вышел на замену. Матч закончился нулевой ничей.
В том же туре «Химки», ворота которого защищает голкипер сборной Армении Роман Березовский, встретился с «СКА-Энергией» (Хабаровск). Матч закончился со счетом 1:1.
Донецкий «Металлург», где выступает полузащитник национальной сборной Армении Генрих Мхитарян, в 23 туре Премьер – Лиги встретился с "Зарей" (Луганск). Матч закончился со счетом 1:1.
Так же определился стадион финального матча Кубка Украины, в котором 16 мая «Металлург» сыграет против «Таврии». Игра состоится в Харькове на стадионе «Металлист».
Плавание: 21-23 апреля в спортивной школе Давида Амбарцумяна состоится открытый чемпионат Армении по плаванию. В чемпионате примут участие 120 пловцов и пловчих из разных регионов Армении и Еревана. «Поскольку чемпионат открытый, будут участвовать спортсмены в разных возрастных категориях. Будут разыграны медали во всех видах»,- сказал президент Федерации плавания Армении Игорь Сафарян корреспонденту PanARMENIAN.Net
После окончания чемпионата армянские пловцы будут готовиться к международным турнирам. Юные пловцы примут участие в чемпионате Европы, а чемпионат мира среди взрослых состоится в Дубае. «Наши юные пловцы могут принять участие также в сингапурских Олимпийских играх. Они уже заполнили нормы, но пока не ясно, кто представит Армению на Олимпийских играх»,- отметил Сафарян.
Настольный теннис: 1-3 апреля в спортивном комплексе «Динамо» прошел чемпионат Армении среди мини-кадетов и кадетов по настольному теннису. В чемпионате приняли участие теннисисты из Еревана, Гюмри, Ванадзора и Степанакерта. Президент Федерации настольного тенниса РА Левон Григорян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что настольный теннис имеет традиции в Армении, и они должны способствовать развитию этого вида спорта. «Для нас очень важно держать в центре внимания юных спортсменов, не забывая и о взрослых. Считаю, что будущее настольного тенниса в Армении в руках этих детей»,- сказал Григорян. Григорян считает, что Федерация должна сделать все для массового развития и успехов настольного тенниса в Армении. Победители среди кадетов в августе примут участие на чемпионате Европы в Страсбурге, а кадеты – в июле в Турции.