"Կաննի կինոփառատոնում և կինոտոնավաճառում Հայաստանը կներկայացնենք բարձր մակարդակով և առանց կազմակերպչական թերությունների: Կինոթատրոններն արդեն վարձվել են հայկական ֆիլմերի ցուցադրության համար, որոնց ընդհանուր թիվը 35-ն է",- հաղորդել է Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի (ՀԱԿ) տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը ապրիլի 13-ին Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը:
Նրա խոսքով, մայիսի 12-13-ը Կաննում Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնը կներկայացնի 8 անիմացիոն, 4 փաստագրական, 12 դեբյուտային և ուսանողական, 3 կարճամետրաժ, 8 լիամետրաժ խաղարկային ֆիլմ:
"Հայաստանի առաջին մասնակցությունը Կաննի կինոփառատոնին, որի արդյունքում անցյալ տարի ներկայացվեցին Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնի կողմից 2006-2009թթ. ընթացքում նկարահանված ֆիլմեր, դրական էր: Դրա արդյունքում հնարավոր դարձավ հայկական ֆիլմեր ներկայացնել զանազան կինոփառատոններում",- նշեց Գևորգ Գևորգյանը:

“На Каннском фестивале и киноярмарке Армению представим на высоком уровне и без организационных недостатков. Уже арендованы кинотеатры для показа армянских фильмов, общее число которых – 35”, – сообщил директор Национального киноцентра Армении (НКА) Геворг Геворгян на встрече с журналистами 13 апреля в Ереване.
По его словам, с 12-23 мая в Каннах Национальный киноцентр Армении представит 8 анимационных, 4 документальных, 12 дебютных и студенческих, 3 короткометражных, 8 полнометражных игровых фильма. “Первое участие Армении на Каннской киноярмарке, которое состоялось в прошлом году представлением фильмов снятых Национальным киноцентром Армении в 2006-2009 гг., было положительным. В результате чего стало возможным представлять армянские фильмы на различных кинофестивалях”, – отметил Геворг Геврогян.