13 Ապրիլ 2010 - 14:58 AMT
Ապրիլի 13-ին Երևանում Հայաստանի Ազգային գրադարանի ու Հայաստանի գրադարանների Ասոցիացիայի կողմից անցկացվող "Գրադարանների շաբաթվա" շրջանակներում կայացավ "Գիրքը և ես" դպրոցական շարադրությունների գրքի շնորհանդեսը:
Հայաստանի դպրոցներում "Գիրքը և ես" թեմայով շարադրությունների մրցույթ էր հայտարարվել: Բազմաթիվ աշխատանքներից ընտրվեցին 23-ը, որոնք էլ ներգրավվեցին գրքի մեջ: Մրցույթն անցկացվում է ամեն տարի ու սա արդեն նմանատիպ գրքի չորրորդ հրատարակությունն է:
Միջոցառման նպատակն է երիտասարդությանը ընթերցանության մղել, ինչպես նաև պարզել ու մարզային վարչակազմերին ներկայացնել գրադարանների խնդիրները:
Մրցույթին մասնակցում էին Հայաստանի բոլոր մարզերի դպրոցականները:
Ապրիլի 12-19-ը Հայաստանում ընթանում է "Գրադարանների շաբաթը": Արդեն 9-րդ տարին է, ինչ "Գրադարանների շաբաթը" նշվում է Հայաստանի, ԼՂՀ և Սփյուռքի գրադարաններում: Ամեն տարի այս շաբաթվա շրջանակներում կրթական և մշակութային միջոցառումներ են անցկացվում, այդ թվում` գրքահավաք երկրի մարզային գրադարանների գրքային ֆոնդերի համալրման նպատակով:

13 Апрель 2010 - 14:58 AMT
13-го апреля в Ереване в рамках мероприятия “Неделя библиотек”, которую проводят Национальная библиотека Армении и Ассоциация библиотек Армении, состоялась презентация книги школьных сочинений “Книга и я”. В школах Армении был объявлен конкурс сочинений на тему “Книга и я”. Из многочисленных работ были выбраны 23, и включены в книгу. Конкурс проходит ежегодно и это уже четвертое издание книги.
Цель мероприятия – возбудить интерес молодежи к чтению, а также выявить и представит областным администрациям проблемы библиотек.
На конкурсе принимали участие школьники со всех областей Армении.
С 12 по 19 апреля в Армении проходит “Неделя библиотек”. Уже 9-ый год, как отмечается “Неделя библиотек” в библиотеках Армении, НКР и Диаспоры. В рамках недели каждый год проводятся образовательные и культурные мероприятия, в том числе и сбор книг, в целях пополнения книжных фондов областных библиотек страны.