Համո Սահյանի պոեզիայում գտնում ենք մեր զգացմունքները, մտքերը, ինչը ինքնին ապացույց է հայ բանաստեղծի անսահման ու յուրօրինակ տաղանդի: Այսօր էլ նրա արվեստի պահանջը զգում է մեր հասարակությունը:
Տպագրության է պատրաստվում բանաստեղծի ստեղծագործությունների ժողովածուն:
“Հրատարակչական ծրագրերի շրջանակներում ստեղծվել է Համո Սահյանի տարբեր տարիների ստեղծագործությունների ժողովածուն: Մենք ուրախությամբ հայտնում ենք, որ հայ բանաստեղծների հինգ ժողովածուների շարքում, որոնց հոբելյանները նշվել են անցյալ տարի, 10 օր հետո լույս կտեսնի նաև Համո Սահյանի բանաստեղծությունների ժողովածուն”, – հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ՀՀ մշակույթի նախարարության հրատարակչական գործակալության բաժնի պետ Սեյրանուհի Գեղամյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, յուրաքանչյուր ժողովածու հրատարակվելու է 500 օրինակ, իսկ հրատարակման բյուջեն կազմում է 1 մլն 500 հազ. դրամ: Գրքերի հինգհատորյակը կազմում են Սիլվա Կապուտիկյանի, Գևորգ Էմինի, Հրաչյա Հովհաննիսյանի, Պարույր Սևակի բանաստեղծությունների ժողովածուները:

В Поэзии Амо Сагияна можно найти выражение собственных чувств, ощущений и мыслей, что само по себе доказывает безграничность и самобытность таланта армянского поэта.
И сегодня, его творчество остается востребованным в обществе.
Готовиться к изданию сборник стихов поэта.
“В рамках издательской программы был создан сборник стихов Амо Сагияна из произведений разных лет творчества поэта. Мы рады сообщить, что через 10 дней наряду с пятью сборниками армянских поэтов, юбилеи которых отмечались в прошлом году, выйдет в свет и сборник стихов Амо Сагияна”, – сообщила начальник издательского отдела агентства издательского дела Министерства культуры Армении Сейрануи Гегамян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
По ее словам, каждый сборник будет издан по 500 экземпляров, а бюджет данных изданий составляет 1 миллион 500 тысяч драмов. В пятитомный цикл книг входят сборники стихов Сильвы Капутикян, Геворга Эмина, Грачя Ованесяна, Паруйра Севака.