16 Ապրիլ 2010 - 14:01 AMT
“Վերջին ժամանակները “Սայաթ-Նովա” համույթի համերգների քանակն ավելացել է, սակայն այդ երևույթը կարելի է խորհրդանշական անվանել. տարեկան 5-10 համերգ”,- PanARMENIAN.Net_ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է “Սայաթ-Նովա” աշուղական երգի համույթի ղեկավար, “Սայաթ-Նովա” մշակութային միության և Ջիվանու անվան աշուղական դպրոցի հիմնադիր Թովմաս Պողոսյանը: Նա հայտնել է, որ “Սայաթ-Նովա” կոլեկտիվի մասնակիցները դասավանդում են Ջիվանու անվան աշուղական դպրոցում և հայ երեխաներին աշուղական գործ են ուսուցանում:
“Ջիվանու անվան դպրոցը հիմնադրվել է 1997-ին “Սայաթ-Նովա” մշակութային միությանն առընթեր”, որը ստեղծվել է աշուղական արվեստը պահպանելու, այն զարգացնելու և սերունդներին փոխանցելու համար: Այսօր դպրոցում սովորում են 10-20 տ 170 պատանիներ և աղջիկներ: Մեզ մոտ գործում է 3 բաժին. աշուղական երգ, ստեղծագործող աշուղների միություն (կոմպոզիցիայի բաժին) և ազգային աշուղական գործիքներ”,- պատմել է Թովմաս Պողոսյանն, ավելացնելով, որ դպրոցի աշակերտների համար նախատեսված են հաշվետու համերգներ, “մեր լավագույն աշակերտները մեզ հետ հանդես են գալիս “Սայաթ-Նովա” համույթում”: Սակայն, դա շատ քիչ է աշուղական արվեստը տարածելու համար: Դա կառավարության գործն է, որը պետք է դրա համար համապատասխան քայլեր ձեռնարկի”:

“В последнее время количество концертов ансамбля “Саят-Нова” увеличилось, однако это явление можно назвать символическим: от 5 концертов в год до 10-и”,- сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net руководитель ансамбля ашугской песни “Саят-Нова”, основатель культурного союза “Саят-Нова” и ашугской школы имени Дживани Товмас Погосян. Он сообщил, что участники коллектива “Саят-Нова” преподают в школе имени Дживани и обучают армянских детей ашугскому искусству.
“Школа имени Дживани была основана в 1997 году при культурном союзе “Саят-Нова”, созданного для сохранения ашугского искусства, его развития и передачи потомкам.
Сегодня, в школе обучается около 170 юношей и девушек от 10 до 20 и более лет. У нас действует 3 отделения: ашугская песня, союз творящих ашугов (отделение композиции) и национальные ашугские инструменты”,- рассказал Товмас Погосян, добавив, что для учеников школы предусмотрены отчетные концерты, “наши лучшие ученики выступают с нами в ансамбле “Саят-Нова”. Однако, этого очень мало для того чтобы распространить ашугское искусство. Это дело правительства, которое должно предпринять для этого соответствующие шаги”.