Ապրիլի 20-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: “Այսօր մենք բացում ենք շատ սպասված մի ցուցահանդես: 600 նկարից մրցութային հանձնաժողովը մեծ դժվարությամբ ընտրել է 250 նկար, որոնք պատմում են Հայոց ցեղասպանության, մեր ժողովրդի տառապանքների և դրանց հետևած հաղթանակների մասին: Սա վերջին տարիների ամենանշանակալի միջոցառումն է”, – ողջույնի խոսքում ասել է Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի նախկին տնօրեն, արվեստագետ Շահեն Խաչատրյանն իր հերթին ասել է. “Վերջերս դարձյալ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված մեկ այլ ցուցահանդես էր բացվել Ազգային պատկերասրահում, սակայն այնտեղ ես կազմակերպչական հարցում մի փոքր շտապողականություն նկատեցի: Երեք փոքր դահլիճներում ներկայացված էին նկարիչների երիտասարդ և ավագ սերնդի նկարիչների գործերը: Սակայն, իմ կարծիքով, ավելի լավ կլիներ, որ Ազգային պատկերասրահում ցուցադրվեին միայն մեր այն մեծ նկարիչների աշխատանքները, ովքեր վերապրել էին ցեղասպանությունը, իսկ այստեղ ներկայացվեր միայն ավագ և երիտասարդ սերնդի գործերը”:
Ցուցահանդեսի բացմանը հայտարարվեց, որ պետությունը միջոցներ կհատկացնի մի քանի նկարի գնման համար, որոնք կհամալրեն Հայաստանի պատկերասրահի պահոցները: Գնվող նկարների ժամկետների և քանակի մասին դեռևս հայտարարված չէ: Հայտնի է դարձել նաև, որ ստեղծվելու է այդ նկարների կատալոգ, որը հրատարակելու է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

20 апреля в Союзе художников Армении открылась выставка, посвященная 95-й годовщине Геноцида армян. “Сегодня мы открываем очень долгожданную выставку. Из 600 картин наше жюри с большим трудом отобрало 250, рассказывающих о Геноциде армян, о страданиях нашего народа и о его последующих победах. Это одно из самых значимых мероприятий последних лет”,- подчеркнул в своей приветственной речи председатель Союза художников Армении Карен Агамян.
Искусствовед, бывший директор Национальной галереи Армении Шаген Хачатрян в свою очередь отметил: “Недавно еще одна выставка, посвященная Геноциду армян, прошла в Национальной галерее, однако там я заметил некоторую поспешность в ее организации. В трех маленьких залах были выставлены картины молодого и старшего поколений художников. Однако, на мой взгляд, было бы намного лучше, если бы на выставке в Национальной галерее были экспонированы только работы наших великих художников, переживших Геноцид, а здесь – только картины старшего и младшего поколений художников”.
На открытии выставки было объявлено, что государство выделит средства на покупку нескольких картин, которые пополнят фонды Национальной картинной Галереи Армении. О сроках покупки и количестве картин, пока не объявлено. Также стало известно, что будет создан каталог этих картин, расходы на издание которого возьмет на себя Министерство культуры РА.