Ապրիլի 20-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: “Այսօր մենք բացում ենք շատ սպասված մի ցուցահանդես: 600 նկարից մրցութային հանձնաժողովը մեծ դժվարությամբ ընտրել է 250 նկար, որոնք պատմում են Հայոց ցեղասպանության, մեր ժողովրդի տառապանքների և դրանց հետևած հաղթանակների մասին: Սա վերջին տարիների ամենանշանակալի միջոցառումն է”, – ողջույնի խոսքում ասել է Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը:
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի նախկին տնօրեն, արվեստագետ Շահեն Խաչատրյանն իր հերթին ասել է. “Վերջերս դարձյալ Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված մեկ այլ ցուցահանդես էր բացվել Ազգային պատկերասրահում, սակայն այնտեղ ես կազմակերպչական հարցում մի փոքր շտապողականություն նկատեցի: Երեք փոքր դահլիճներում ներկայացված էին նկարիչների երիտասարդ և ավագ սերնդի նկարիչների գործերը: Սակայն, իմ կարծիքով, ավելի լավ կլիներ, որ Ազգային պատկերասրահում ցուցադրվեին միայն մեր այն մեծ նկարիչների աշխատանքները, ովքեր վերապրել էին ցեղասպանությունը, իսկ այստեղ ներկայացվեր միայն ավագ և երիտասարդ սերնդի գործերը”:
Ցուցահանդեսի բացմանը հայտարարվեց, որ պետությունը միջոցներ կհատկացնի մի քանի նկարի գնման համար, որոնք կհամալրեն Հայաստանի պատկերասրահի պահոցները: Գնվող նկարների ժամկետների և քանակի մասին դեռևս հայտարարված չէ: Հայտնի է դարձել նաև, որ ստեղծվելու է այդ նկարների կատալոգ, որը հրատարակելու է ՀՀ մշակույթի նախարարությունը:

On April 20, an exhibition dedicated to the 95th anniversary of the Armenian Genocide opened in the Painters’ Union of Armenia. Chairman of the Painters’ Union of Armenia Karen Agamyan said that it is a long-awaited exhibition. “Our jury has chosen 250 paintings telling about the Armenian Genocide, sufferings of our nation and its further victories. This exhibition is among most important events of recent years,” noted Mr. Agamyan.
Art critic, former director of the RA National Gallery Shahen Khachatryan noted that another exhibition dedicated to the Armenian Genocide took place recently in the National Gallery. However, he observed some rashness in its organization. “Paintings of young and older generations were exhibited in three halls. However, in my opinion, it would have been much better to exhibit in the National Gallery only works by our famous painters, who had survived the Genocide, while there were exhibited only paintings by young and older generations of painters,” he said.
At the opening ceremony of the exhibition it was announced that the state will allocate funds to purchase several paintings, which will join the collection of the National Picture Gallery of Armenia. The paintings quantity and terms for their purchase were not announced. Besides, a catalogue of these paintings will be created, while the Armenian Ministry of Culture will cover the costs for its publication.