Ապրիլի 21-ին Հայաստանի Հաշմանդամային սպորտի ազգային ֆեդերացիայի տնօրեն Սամվել Ռոստոմյանը, մամլո քարտուղար Վարդուհի Արամյանը և սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց շարքում Ռուսաստանի լողի առաջնության արծաթե մեդալակիր Մարգարիտա Հովակիմյանը հանդիպել են լրագրողների հետ:
Հովակիմյանը Ռուսաստանի առաջնությունում հանդես է եկել 4 մարզաձևում` նվաճելով 2 արծաթե մեդալ “բրաս” և “ազատ լող” ոճերում` լրացնելով Ռուսաստանի լողի առաջին նորման:
“Ռուսաստանի առաջնությանը մասնակցում էին շատ փորձառու մարզիկներ, պարաօլիմպիական չեմպիոններ և Եվրոպայի ու աշխարհի ռեկորդակիրներ Ռուսաստանից, Ղազախստանից և Թայլանդից,- ասել է Վարդուհի Արամյանը,- Մեր մարզուհուն չի բավականացրել 100-երորդական վայրկյան աշխարհի առաջնությունում ելույթ ունենալու իրավունք նվաճելու համար”:
15-ամյա լողորդուհին սպորտով զբաղվում է 5 տարեկանից և տարբեր ձեռքբերումներ ունի. “Առաջին անգամ ես մասնակցել եմ այսպիսի խոշոր մրցաշարի և կարծում եմ, լավ եմ հանդես եկել: Իմ երազանքն է նվաճել աշխարհի առաջնության ուղեգիր”,- ասել է Հովակիմյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում:

21 апреля президент Национальной Федерации Армении Инвалидного спорта РА Самвел Ростомян, пресс-секретарь Федерации Вартуи Арамян и серебряная медалистка чемпионата России по плаванию среди людей с ограниченными возможностями Маргарита Овакимян встретились с журналистами.
Овакимян на чемпионате России выступила в 4 заплывах, завоевав 2 серебряные медали в видах “брас на 100 м (1,51 минуты) и “вольное плавание” на 400 м. ( 8:21 минуты), заполнив первую норму России по плаванию.
«В чемпионате и первенстве России принимали участие очень опытные спортсмены, паралимпийские чемпионы и рекордсмены чемпионатов мира и Европы из России, Казахстана и Таиланда,- сказала Вардуи Арамян,- Нашей спортсменке не хватило сотых секунды, чтобы завоевать право на выступление на чемпионате мира».
Овакимян 22 апреля примет участие в чемпионате Армении по плаванию и если сможет пройти 100-метровую дистанцию за 1,50 минут, сможет выступить на чемпионате мира.
15-летняя пловчиха занимается спортом уже 5 лет и имеет разные достижения: «Впервые я приняла участие в таком крупном турнире и, думаю, выступила неплохо. Моя мечта –завоевать титул чемпиона мира»,- сказала Овакимян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.