Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՀԱՕԿ) սգում է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի պատվավոր նախագահ Խուան Անտոնիո Սամարանչի մահը, որը կյանքից հեռացավ 2010թ. ապրիլի 21-ին 90 տարեկան հասակում: Այդ մասին հաղորդում է ՀԱՕԿ պաշտոնական կայքը:
Խուան Անտոնիո Սամարանչը 1966 թ. դարձել է ՄՕԿ–ի անդամ, իսկ 1980 թ. մոսկովյան օլիմպիադայի մեկնարկից 3 օր առաջ ընտրվել է ՄՕԿ-ի նախագահ: 1994թ. ապրիլի 19-20-ը ՄՕԿ-ի պատվիրակությունը մարկիզ Խուան Անտոնիո Սամարանչի գլխավորությամբ այցելել է Հայաստան: Նա եղել է նաև Ծաղկաձորի օլիմպիական մարզահամալիրում, ծանոթացել մարզակառույցներին: Սամարանչը նաև գումար է տրամադրել ՀԱՕԿ-ի կարիքների ու Ծաղկաձորի մարզահամալիրի վերանորոգման աշխատանքների համար:
ՄՕԿ-ի պատվիրակության այցը Հայաստան նպաստել է հանրապետությունում օլիմպիական շարժման հեղինակության բարձրացմանը, մարզական աշխատանքների աշխուժացմանը, միջազգային մարզական կապերի բարելավմանը, օլիմպիական շարժման բազմաթիվ հարցերի պարզաբանմանը:

Национальный Олимпийский комитет Армении направил соболезнование в связи со смертью почетного президента международного Олимпийского комитета Хуана Антонио Самаранча, который скончался 21 апреля в возрасте 90 лет.
В 1966 году Самаранч стал членом Международного Олимпийского комитета, а в 1980 году, за 3 дня до проведения московской Олимпиады, стал президентом МОК. В 1994 году 19-20 апреля Самаранч в делегации МОК прибыл в Армению. Он посетил спортбазу Цахкадзора и выразил свое мнение об удачных выступлениях армянских и советских спортсменов. Самаранч также выделил деньги для АНОК и ремонта цахкадзорской базы.
Визит олимпийской делегации способствовал развитию олимпийского движения и спортивной жизни в Армении, передает официальный сайт АНОК.