“Այս տարի լրանում է հայ մեծ նկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակը: Այդ կապակցությամբ ապրիլի 27-ին Երևանում, Հարություն Կալենցի 18 հասցեում բացվելու է նկարչի թանգարանը: Բացի այդ, մշակույթի նախարարը կազմակերպելու է մի շարք միջոցառումներ` նվիրված Հարություն Կալենցի 100-ամյակին: Նախագիծն իրականություն է դառնում նկարչի ընտանիքի շնորհիվ:
Թանգարանի բացումից հետո Ազգային պատկերասրահում կազմակերպվելու է ցուցահանդես, որը կբացվի օգոստոսի 7-ին: “Կալենց” մշակութային հիմնադրամի հետ համատեղ մենք մտադիր ենք ուսումնասիրել Կալենցի Բեյրութում կատարած աշխատանքները, և, հնարավորության դեպքում, կազմակերպել նրա աշխատանքների ցուցահանդես” – հաղորդել է մշակույթի փոխնախարար Սոնա Հարությունյանը` ապրիլի 26-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Հարություն Կալենցի որդին` “Կալենց” թանգարանի հիմնադիր, Երևանի գեղարվեստի ակադեմիայի պրոֆեսոր, նկարիչ Սարո Կալենցն, իր հերթին, ասել է.”Կալենցի մահվանից անմիջապես հետո, երբ մեզ այցելեց Երևանի քաղաքապետը, թանգարան ստեղծելու միտքը հղացել էր: Սակայն գաղափարն այդպես էլ մնաց անկատար 42 տարի շարունակ: Կալենցի ընտանիքը որոշում է թանգարանը ստեղծել սեփական միջոցներով և “Կալենց” մշակութային հիմնադրամի օգնությամբ` նկարչի երկսենյականոց արվեստանոցում”:
Սարո Կալենցի խոսքերի համաձայն, թանգարանը մեկ տարվա ընթացքում ներկայացնելու է մեծ նկարչի տարբեր ժամանակաշրջանների աշխատանքները:
Բացի այդ, այն խրախուսելու է թանգարանում անցկացվող տարբեր նախագծեր: “Կալենց” հիմնադրամի նախագահ, Կալենցի թանգարանի տնօրեն Լարիսա Կատասանովան իր հերթին նշել է, որ հիմնադրամը գործում է 2008 թ-ից:
“Երկհարկանի բնակարանում շատ հարմար է նկարչի աշխատանքները ներկայացնել: Թանգարանի նմուշները Հարություն Կալենցի 400 աշխատանքներն են: Առաջին հարկում այցելուները կարող են տեսնել Կալենցի, իսկ երկրորդ հարկում` նրա կնոջ աշխատանքները”, – ասել է նա;

“В этом году исполняется 100-летие великого армянского художника Арутюна Каленца. В связи с этим, 27-го апреля в Ереване, по адресу Арутюна Каленца 18 откроется музей художника. Кроме того, Министерство культуры организует ряд мероприятий, посвященных 100-летию Арутюна Каленца. Проект осуществляется благодаря семье художника.
После открытие музея будет организована выставка в Национальной галерее, открытие которой состоится 7-го августа. Совместно с культурным фондом “Каленц”, мы намериваемся провести исследование работ Арутюна Каленца в Бейруте, и при возможности организовать там выставку его работ ”, – сообщила заместитель министра культуры Сона Арутюнян в ходе пресс-конференции 26 апреля.
В свою очередь, сын Арутюна Каленца, основатель музея “Каленц”, профессор Ереванской академии художеств, художник Саро Каленц отметил: “Идея создать музей Каленца возникла сразу после его смерти, когда нас посетил мэр Еревана. Однако, идея так и оставалось идей на протяжении 42 лет. Семья Каленца решила создать его музей собственными средствами и при помощи культурного фонда “Каленц” в двухкомнатной квартире-мастерской художника”.
По словам Саро Каленца, музей в течение года представит работы разных периодов творчества Арутяна Каленца. Кроме того, он всегда будет поощрять разные проекты, которые пройдут в музее.
Председатель культурного фонда “Каленц”, директор музея Арутюна Каленца Лариса Катасанова в свою очередь отметила, что фонд действует с 2008 года, цель которого способствовать созданию музея.
“В двухэтажной квартире очень удобно представить работы художника. Экспозиция музея составлена из 400 работ Арутюна Каленца. На первом этаже посетители смогут увидеть работы Арутюна, а на втором – его жены Армине Каленц”, – сообщила она.