Մայիսի 2-ին “Ararat-TTU” և “Art International” միջև ընկերական խաղ տեղի կունենա, որը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին: “Ararat-TTU” անդամները դաշտ դուրս կգան սև թևկապերով: “Ararat-TTU” և “Art International” միջև կայանալիք ֆուտբոլային խաղը եզրափակում է Էստոնիայի հայ համայնքի միջոցառումների շարքը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին:
Էստոնական “Art International” թիմի կազմում կխաղան հայտնի մարզիկներ, մարզիչներ, լրագրողներ, դերասաններ և երաժիշտներ: “Մեր համայնքի համար կարևոր է այն փաստը, որ նման մարդիկ անտարբեր չեն Ցեղասպանության հարցի հանդեպ: Նրանք իրենց համերաշխությունն են ցույց տալիս մեզ հետ”,-ասում է “Ararat-TTU” թիմի ղեկավար Ավետիս Հարությունյանը, հաղորդում է miasin.ru-ն:
“Հայոց ցեղասպանության փաստը մինչ օրս շատ պետություններ օգտագործում են որպես արտաքին քաղաքականության գործիք: Դատապարտված չլինելով, այն կրկնվեց աշխարհի տարբեր վայրերում տարբեր ժողովրդների հետ,-ասել է “Art International” թիմի ղեկավար Ալբերտ Ստեփանյանը:-Այս խաղն որպես հարգանքի տուրք է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, ինչպես նաև մեր բողոքն է ու կոչը` այլևս երբեք”:

2 мая на арене «Sportland» состоится товарищеский футбольный матч между командами «Ararat-TTU» и «Art International». Матч посвящен 95-ой годовщине Геноцида армян. Игроки команды «Ararat-TTU» будут играть с черными повязками на руках в память жертвах. Данный футбольный матч завершает цикл мероприятий, проведенных армянской диаспорой в Эстонии, приуроченных к 95 годовщине Геноцида армян в Османской Империи в 1915 – 1923 годах.
В составе эстонской команды «Art International» сыграют известные спортсмены, тренера, журналисты, артисты и музыканты: Алексей Будылин (Олимпийский призёр и чемпион Европы по дзюдо), Александр Окунев (актер Русского драматического театра Эстонии), Аллан Муук (тележурналист и ведущий канала TV3) и другие известные лица. «Для всей нашей диаспоры важен факт, что такие люди не безразличны к вопросу Геноцида. Они с участием показывают свою солидарность в данном вопросе" – говорит руководитель команды «Ararat-TTÜ» Аветис Арутюнян, сообщает miasin.ru.
"Геноцид армян, как исторический факт, до сих пор используется многими государствами, как инструмент внешней политики, не осужден должным образом и повлек к целой череде повторений с разными народами мира, – сказал руководитель команды «Art International» Альберт Степанян,- Эта игра – уважения памяти жертв Геноцида армян, а также наш протест и наш призыв – больше никогда».