3-րդ տեղի համար խաղում ՀԱՀ-ը պարտության է մատնել Մոնղոլիայի հավաքականին և նվաճել բրոնզե մեդալներ: Առաջնության լավագույն դարպասապահ է ճանաչվել Դևիդ Բերգերը (ՀԱՀ), լավագույն պաշտպան և հարձակվող են ճանաչվել հայ հոկեիստներ Դավիթ Թագվորյանը և Հակոբ Ավետիսյանը, իսկ լավագույն խաղացող` Կիմ Կվանգ-Հոն (Հյուսիսային Կորեա):
Հայաստանի տափողակով հոկեյի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դուգլաս Դե Չեզարեն PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իր սաները եզրափակչում ցույց չտվեցին իրենց բոլոր խաղարկային որակները: "Չնայած, որ թիմը երիտասարդ է, այն շատ հաջող ելույթ ունեցավ: Կարծում եմ` մենք մեծ ձեռքբերումներ կունենանք և կկարողանանք բարելավել խաղարկային որակները",- գտնում է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչը:
Հայաստանի հավաքականի պաշտպան Պետրոս Ժամկոչյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ առաջնությունը շատ ջերմ մթնոլորտում է անցել: "Չէինք սպասում, որ Հայաստանում այդպիսի ակտիվ ու լավ երկրպագուներ կան: Դա մեզ ուժ տվեց,- ասաց Ժամկոչյանը:- Եզրափակչում մենք հոգնած էինք, բայց արեցինք ամեն ինչ, որպեսզի հաղթեինք: Հաջորդ տարի կփորձենք ոսկե մեդալներ նվաճել և երկրորդ դիվիզիոն անցնել": Իսկ հարձակվող Մանուկ Բալյանի խոսքով, որպեսզի հոկեյը Հայաստանում զանգվածային բնույթ ստանա, հարկավոր է հոկեյի շատ դպրոցներ և սահադաշտեր կառուցել: "Մենք արդեն 5 տարի զբաղվում ենք հոկեյով, և կարծում ե, որ կկարողանանք հաջողության հասնել, քանի որ մեր թիմի մարզիկները երիտասարդ են ու տաղանդավոր",- նշեց Բալյանը:
Արդեն մեկ օր անց` ապրիլի 19-ին, Հայաստանի սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց Հայաստանի տափողակով հոկեյի հավաքականի հետ: Հանդիպման ընթացքում Հակոբյանը շնորհավորեց հոկեիստներին հաջողության առթիվ և նոր ձեռքբերումներ մաղթեց: "Ձեր շնորհիվ հոկեյը սիրելի դարձավ Հայաստանում: Ցավում եմ, որ արծաթե մեդալներ եք նվաճել, բայց ամենակարևորը, որ դուք կամք ունեք և կարող եք շատ բանի հասնել",- ասաց նախարարը:
Նույն օրը հոկեիստներին ընդունեց նաև ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը: Նա շնորհավորեց հոկեիստներին հոյակապ ելույթի առթիվ: "Մենք չէինք սպասում, որ Հայաստանի հավաքականը կարող է այդպես լավ խաղալ, բայց մեր հոկեիստներն ապացուցեցին, որ հոկեյը` որպես սպորտաձև, կա Հայաստանում և աստիճանաբար զարգանում է",- ասաց Ծառուկյանը:
Շախմատ. ՖԻԴԵ-ի (շախմատի միջազգային Ֆեդերացիա) նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը Օլիմպիադայի բողոքարկման հանձնաժողովի անդամ է նշանակել Հայաստանի շախմատի Ֆեդերացիայի պատվավոր նախագահ և ՖԻԴԵ-ի պատվավոր փոխնախագահ Վանիկ Զաքարյանին: 2010 թվականի շախմատի Օլիմպիադան տեղի կունենա Խանտի-Մանսիյսկում սեպտեմբերի 19-ից հոկտեմբերի 4-ը: Իսկ օգոստոսի 2-17-ը Լեհաստանի Խոտովա քաղաքում տեղի կունենա աշխարհի մինչև 20 տարեկան պատանիների և աղջիկների առաջնություն, որին կմասնակցի 168 երկիր, այդ թվում նաև Հայաստանը: Շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությունում Հայաստանը կներկայացնեն Ռոբերտ Հովհաննիսյանը և Անի Խանամիրյանը: Հայ գրոսմայստերներ Լիլիթ Մկրտչյանն ու Էլինա Դանիելյանը կմասնակցեն ապրիլի 25-ից մայիսի 8-ը ՌԴ Նալչիկ քաղաքում կայանալիք "Գրան պրի" մրցաշարի 3-րդ փուլին:
Թենիս. Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը Monte-Carlo Rolex Masters-2010 մրցաշարի “Մաստերս” սերիայի 1/4 եզրափակիչում հանդիպեց աշխարհի երկրորդ ռակետ, սերբ Նովակ Ջոկովիչի հետ: Ջոկովիչը 6:2, 6:3 հաշվով հաղթանակ տարավ: Արգենտինահայ թենիսիստ Դավիթ Նալբանդյանը բաց կթողնի Barcelona Open Banc Sabadell-2010 (Բարսելոնա) և Internazionali BNL d'Italia-2010 (Հռոմ) առաջնությունները: Նալբանդյանը ձախ ոտքին ծնկից ներքև ընկած ջլի պատռվածքի պատճառով չի մասնակցի Barcelona Open Banc Sabadell-2010 (Բարսելոնա) և Internazionali BNL d'Italia-2010 (Հռոմ) առաջնություններին: Նրա փոխարեն Բարսելոնայի առաջնությանը կմասնակցի Էկվադորից թենիսիստ Նիկոլաս Լապենտին:
Ֆուտբոլ. Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականը 2011թ. Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարի երկրորդ խմբում մայիսի 20-ին Տալլինում կհանդիպի Էստոնիայի հավաքականի հետ: Առաջին խաղը երկրորդ խմբում այդ թիմերի միջև տեղի է ունեցել 2009թ. նոյեմբերի 14-ին Վ.Սարգսյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում; Խաղն ավարտվել է 1:1 հաշվով: Հայաստանի հավաքականի գոլը խփել է Հենրիխ Մխիթարյանը: Երկրորդ խմբում Հայաստանի հավաքականը 7 միավորով զբաղեցնում է 5-րդ տեղը, իսկ էստոնացիները 9 միավորով 3-րդ տեղում են: Խմբի առաջատարը Շվեյցարիայի հավաքականն է` 16 միավորով: ԵՎՐՈ-2012 ընտրական մրցաշարի B խմբի խաղացանկում տեղի են ունեցել որոշակի փոփոխություններ: Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան և Ռուսաստանի ֆուտբոլային միությունը պայմանավորվել են տեղափոխել Հայաստան-Ռուսաստան և Ռուսաստան-Հայաստան հանդիպումների անցկացման վայրերը: Այսպիսով, 2011թ. մարտի 26-ին կկայանա Հայաստան-Ռուսաստան հանդիպումը, իսկ 2011թ. հունիսի 4-ին` Ռուսաստան-Հայաստան հանդիպումը: Բ խմբի մնացած խաղերում փոփոխություն չկա: Հանգստյան օրերին կայացավ Հայաստանի ֆուտբոլի առաջնության 4-րդ փուլը: “Միկա” ՖԱ-ը Գյումրիի քաղաքային մարզադաշտում կարոցացել է պարտության մատնել “Շիրակին” 1:0 հաշվով: 53-րդ րոպեին գոլ է խփել Վիգեն Համբարձումյանը: Իսկ առաջնության նորեկ Դիլիջանի “Իմպուլսը” 1:0 հաշվով հաղթանակ է տարել “Կիլիկիայի” նկատմամբ: Գոլի հեղինակ է դարձել Ռոմեո Ջենեբյանը: Ընթացիկ առաջնությունում շարունակում է վստահ ելույթ ունենալ 2009-ի Հայաստանի չեմպիոն “Փյունիկը”, որն իր 3-րդ հաղթանակը տարել է “Ուլիսի” նկատմամբ: “Գանձասար”- “Բանանց” հանդիպումն ավարտվեց “Բանանցի” հաղթանակով 1:2 հաշվով: 4-րդ փուլից հետո մրցաշարային աղյուսակը 10 միավորով գլխավորում է “Փյունիկը”, որից 1 միավորով ետ է մնում “Միկան”, իսկ “Բանանցը” 7 միավորով 3-րդ տեղում է: Իսկ ապրիլի 20-ին և 21-ին կայացան Հայաստանի Գավաթի կիսաեզրափակիչ հանդիպումները: "Փյունիկ" – "Ուլիս" խաղում Հայաստանի 2009թ. գավաթակիր "Փյունիկը" 1:0 հաշվով հաղթանակ տարավ: Իսկ "Բանանց" – "Միկա" խաղն ավարտվեց հօգուտ "Բանանցի"` 2:0: Այդպիսով, ինչպես և 2009 թվականին, եզրափակչում կհանդիպեն "Փյունիկն" ու "Բանանցը": Նախորդ անգամ Հենրիկ Մխիթարյանի գոլի շնորհիվ "Փյունիկը" հաղթանակ տարվա և նվաճեց Հայաստանի Գավաթը:
Լող. Ապրիլի 21-ից 23-ը Երևանում` Դավիթ Համբարձումյանի սպորտդպրոցում ընթանում է Հայաստանի լողի բաց առաջնությունը: Մրցաշարին մասնակցում են 110 լողորդներ և լողորդուհիներ Երևանից ու Գյումրիից, ինչպես նաև սահմանափակ հնարավորություններով 5 լողորդներ: "Առաջնության ավարտից հետո մեր լողորդները կպատրաստվեն միջազգային մրցաշարերին: Պատանիները կմասնակցեն Եվրոպայի առաջնությանը, իսկ մեծահասակների աշխարհի առաջնությունը կկայանա Դուբայում",- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնեց Հայաստանի Լողի ֆեդերացիայի նախագահ Իգոր Սաֆարյանը:
Ձյուդո. Ապրիլի 22-25-ը Վիեննայում (Ավստրիա) ընթանում է ձյուդոյի Եվրոպայի առաջնությունը, որին մասնակցում են 3 հայ ձյուդոիստներ: Գլխավոր մարզիչ Արթուր Գևորգյանի ղեկավարությամբ Եվրոպայի առաջնության ժամանակ ելույթ կունենան 2009 թվականի աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Դավթյանը (60 կգ ք/կ), 2010թ. Աշխարհի գավաթի մրցանակակիր Արմեն Նազարյանը (66 կգ ք/կ) և Արտյոմ Բաղդասարյանը (73 կգ ք/կ): Նազարյանն իր ելույթն ավարտել է 7-րդ տեղում, իսկ Դավթյանը` 5-րդ:

23 Апрель 2010 - 12:45 AMT
В матче за 3 место сборная ЮАР победила Монголию и завоевала бронзовые медали. Лучшим вратарем чемпионата был признан Девид Бергер (ЮАР), лучшим защитником и нападающим стали армянские хоккеисты Давид Тагворян и Акоп Аветисян, а лучшим игроком- Ким Кванг Хо (Северная Корея). Главный тренер сборной Армении по хоккею с шайбой Дуглас Де Чезаре в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что его подопечные не показали все свои игровые качества в финале: «Несмотря на то, что команда молодая, она выступила очень удачно. Думаю, у нас будут большие достижения, и мы сможем улучшить игровые качества», – считает главный тренер сборной Армении. Защитник сборной Армении Петрос Жамкочян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что чемпионат прошел в очень теплой атмосфере. “Не ожидали, что в Армении такие активные и хорошие болельщики. Это нам придало много сил, – сказал Жамкочян,- В финале у нас чувствовалась усталость, но мы сделали все, чтобы победить. Постараемся в следующем году завоевать золотые медали и войти во второй дивизион”. А, по словам нападающего Манука Баляна, для того, чтобы хоккей стал массовым в Армении, надо построить много хоккейных школ и катков. “Мы занимаемся хоккеем уже 5 лет, и думаю, что сумеем достичь успехов, поскольку игроки нашей команды молодые и талантливые ”,- отметил Балян. Уже спустя день – 19 апреля, министр Диаспоры Армении Грануш Акопян встретилась со сборной Армении по хоккею с шайбой. Во время встречи Акопян поздравила хоккеистов с удачей и пожелала новых достижений. «Благодаря вам, хоккей стал любимым в Армении. Сожалею, что завоевали серебряные медали, но самое главное, что у вас есть воля и вы сможете многого достичь»,- сказала министр. В тот же день хоккеистов принял и президент АНОК Гагик Царукян. Президент поздравил хоккеистов с великолепным выступлением. "Мы не ожидали, что сборная Армении сможет сыграть так хорошо, но наши хоккеисты доказали, что хоккей, как вид спорта, есть в Армении и постепенно развивается",- сказал Царукян.
Шахматы: Президент ФИДЕ (международная шахматная Федерация) Кирсан Илюмжинов назначил членом апелляционной комиссии Олимпиады почетного президента шахматной Федерации Армении и почетного вице-президента ФИДЕ – Ваника Закаряна. Олимпиада пройдет в Ханты-Мансийске (Россия) с 19 сентября по 4 октября. А в Хотове (Польша) с 2 по 17 августа пройдет чемпионат мира по шахматам среди юношей и девушек до 20 лет. В нем примут участие представители 168 стран, в том числе из Армении. Армению представят 2 шахматиста: из девушек – Ани Ханамирян, из юношей – Роберт Оганнисян. Армянские гроссмейстеры Лилит Мкртчян и Элина Даниелян с 25 апреля по 8 мая в Нальчике (Россия) примут участие в 3 этапе женского Гран При. Теннис: Аргентинский теннисист армянского происхождения Давид Налбандян в 1/4 финала турнира серии “Мастерс” Monte-Carlo Rolex Masters-2010 встретился со второй ракеткой мира сербским теннисистом Новаком Джоковичом. Со счетом 6:2, 6:3 победу одержал Джокович. Налбандян из-за травмы подколенного сухожилия левой ноги снялся и с турнира Barcelona Open Banc Sabadell-2010 (в Барселоне) и последующего – Internazionali BNL d’Italia-2010 в Риме. Вместо него в турнире в Барселоне сыграет эквадорец Николас Лапентти.
Футбол: Молодежная сборная Армении по футболу во второй группе отборочного турнира чемпионата Европы 2011 года, 20 мая в Талине (Эстония) сыграет против сборной Эстонии. Первая игра во второй группе между этими командами состоялась 14 ноября 2009 года на республиканском стадионе им. Вазгена Саркисяна. Матч закончился 1:1. Гол сборной Армении забил Генрих Мхитарян. Во второй группе сборная Армении с 7 очками занимает 5 место, а эстонцы с 9 очками на 3 месте. Лидер группы – сборная Швейцарии (16 очков). В расписании игр отборочного этапа EURO-2012 в группе В произошли некоторые изменения. Федерации футбола Армении и футбольный союз России договорились перенести матчи Россия-Армения и Армения-Россия. Первый матч этих сборных должен был состояться в России 26 марта 2011 года, но по договоренности игра пройдет в Ереване. А ответный матч в России 4 июня 2011 года. Остальные игры в группе В не изменились. В прошедшие выходные состоялся 4 тур чемпионат Армении по футболу. ФК «Мика» на городском стадионе Гюмри смог победить «Ширак» со счетом 1:0. А новичок чемпионата – дилижанский «Импульс» с таким же счетом одержал победу над «Киликией». В текущем чемпионате продолжает уверенно выступать чемпион Армении 2009 года – «Пюник». Свою 3 победу «Пюник» одержал над «Улиссом». Матч «Гандзасар»-«Бананц» закончился победой ереванского клуба со счетом 1:2. После 4 тура турнирную таблицу с 10 очками возглавляет «Пюник», от которого лишь на 1 очко отстает «Мика», а «Бананц» с 7 очками на 3 месте. А 20 и 21 апреля состоялись полуфинальные встречи Кубка Армении. В игре «Пюник»- «Улисс» обладатель Кубка Армении 2009 года «Пюник» одержал победу со счетом 1:0. А противостояние «Бананц»- «Мика» закончилось в пользу «Бананца»- 2:0. Таким образом, как и в 2009 году в финале встретятся «Пюник» и «Бананц». Тогда, благодаря голу Генриха Мхитаряна, «Пюник» одержал победу и завоевал Кубок Армении.
Плавание: С 21 по 23 апреля в спортивной школе Давида Амбарцумяна в Ереване проходит открытый чемпионат Армении по плаванию. В чемпионате принимают 110 пловцов и пловчих из Еревана и Гюмри, а также 5 пловцов с ограниченными возможностями. «После окончания чемпионата наши пловцы будут готовиться к международным турнирам. Юноши примут участие в чемпионате Европы, а чемпионат мира среди взрослых состоится в Дубае»,- сказал президент Федерации плавания Армении Игорь Сафарян корреспонденту PanARMENIAN.Net.
Дзюдо: 22- 25 апреля в Вене (Австрия) проходит чемпионат Европы по дзюдо, в котором принимают участие 3 армянских дзюдоистов. Под руководством главного тренера Артура Геворкяна на чемпионате Европы выступят бронзовый призер чемпионата мира 2009 года Оганнес Давтян (в/к 60), обладатель Кубка мира 2010 года Армен Назарян (в/к 66) и Артем Багдасарян (в/к 73). Назарян завершил свое выступление на 7 месте, а Давтян на 5.