Մայիսի 3-ին Հայաստանի սամբոյի ընտրանին մեկնեց Բելառուս`«Ստայկի» օլիմպիական մարզահամալիրում անցկացնելու տասնօրյա ուսումնամարզական հավաք: Այնուհետև հավաքականը մայիսի 13-ից 17-ը կմասնակցի Մինսկում կայանալիք Սամբոյի Եվրոպայի առաջնությանը:
Մարզական սամբոյի մրցումներում Հայաստանը կներկայացնեն Տիգրան Կիրակոսյանը (52 կգ քաշային կարգ), ով այս տարի Հունաստանում տեղի ունեցած երիտասարդների Եվրոպայի առաջնությունում արժանացել էր չեմպիոնի կոչման, Վահան Վարդանյանը (57 կգ), Արտավազդ Մինասյանը(68 կգ ), Աշոտ Դանիելյանը (74 կգ ) և Մուշեղ Հովսեփյանը (82 կգ):
Կանանց մրցումներին կմասնակցի Ռուզաննա Սարգսյանը (48 կգ), իսկ Վաչիկ Վարդանյանը (68 կգ) և Արտակ Ծատինյանը (90 կգ) կպայքարեն մարտական սամբոյի Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը նվաճելու համար:
Հայկական թիմի ավագ մարզիչը Գուրգեն Սևոյանն է, մարզիչը` Էռնեստ Միրզոյանը: Բելոռուս կմեկնի նաև մրցավար Էդուարդ Ասլանյանը, հաղորդում է Հայաստանի Սամբոյի ֆեդերացիայի մամլո ծառայությունը:

3 Май 2010 - 14:54 AMT
3 мая сборная Армении по самбо отправилась в Белоруссию, где проведет 10 – дневные сборы в олимпийском спортивном комплексе ''Стайки''. После сборов сборная примет участие в чемпионате Европы, который состоится в Минске 13-17 мая.
В спортивном самбо Армению на чемпионате представят чемпион Европы 2010 среди молодежи Тигран Киракосян (в/к 52), Ваан Вартанян (в/к 57), Артавазд Минасян (в/к 68), Ашот Даниелян (в/к 74) и Мушег Овсепян (в/к 82). Среди женщин выступит Рузанна Саркисян (в/к 48), сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Федерации самбо РА.
Вачик Вартанян (в/к 68) и Артак Цатинян (в/к 90) за чемпионский титул сразятся в боевом самбо.
Главный тренер сборной Армении Гурген Севоян, ему будет помогать Эрнест Мирзоян. В качестве арбитра на чемпионате выступит Эдуард Асланян.