4 Մայիս 2010 - 11:12 AMT
«Արաբական Միացյալ Էմիրություններում հայկական երաժշտությունն ընդունեցին հիացմունքով», – մայիսի 4-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է քանոնահարուհի Հասմիկ Լեյլոյանը: Նա Abu Dhabi Festival-ում տեղի ունեցած միջազգային երաժշտական փառատոնում Հայաստանից առաջին մասնակիցն էր: Փառատոնը անցկացվել է մարտի 20-ից մինչև ապրիլի 7-ը:
Հասմիկը փառատոնում պետք է հանդես գար Կահիրեի նվագախմբի հետ` որպես պատվավոր հյուր, սակայն արաբ օպերային երգչուհի Հիավետ Հիբա ալ Կավազը փառատոնային իր օրը զիջել է Հասմիկին և «Կամերտոն» համույթին, ովքեր էլ ներկայացրել են հայկական երաժշտությունը:
«Կամերտոն» համույթի առաջին ջութակ Լիանա Խանդակյանի կարծիքով, այդ փառատոնի առանձնահատկությունն այն էր, որ քանոնով Հասմիկ Լեյլոյանը դասական երաժշտություն է նվագել: «Նա նվագեց Մոցարտի, Բրամսի, Պագանինիի, Խաչատրյանի, Բաբաջանյանի և այլ դասականների երաժշտությունը քանոնով», – ընդգծել է Խանդակյանը:
Հասմիկ Լեյլոյանն ավելացրել է նաև, որ հայկական ժողովրդական գործիքները պետք է ժամանակի հետ զարգանան, հակառակ դեպքում դրանք հնարավոր չի լինի հավերժ պահպանել: «Ինձ համար հաճելի էր, որ իմ համերգին ներկա էր շեյխը տիկնոջ հետ: Նրանք ինձ պարգևատրեցին ԱՄԷ բարձրագույն պարգևով` շեյխի պատկերը վրան մեդալով», – ասել է Հասմիկ Լեյլոյանը:

“Армянскую музыку в Объединенных Арабских Эмиратах приняли с восторгом”,- сообщила Асмик Лейлоян – музыкант, играющий на каноне (армянский народный струнный щипковый инструмент) на пресс-конференции 4 мая. Асмик Лейлоян стала первой участницей международного музыкального фестиваля Abu Dhabi Festival из Армении. Фестиваль проходил с 20 марта по 7 апреля.
Она подчеркнула, что должна была выступать на фестивале вместе с Каирским оркестром в качестве почетного гостя, однако арабская оперная певица Хиавет-Хиба аль Каваз уступила свой фестивальный день Асмик Лейлоян и ансамблю “Камертон”, которые представили армянскую музыку.
По мнению первой скрипки ансамбля “Камертон” Лианы Хандакян, особенностью этого фестиваля является также то, что на армянском народном инструменте Асмик Лейлоян исполняла классическую музыку. “Она сыграла произведения Моцарта, Брамса, Паганини, Хачатуряна, Бабаджаняна и других классических композиторов на каноне”,- подчеркнула она.
Асмик Лейлоян добавила также, что армянские народные инструменты должны развиваться со временем, так как иначе их нельзя будет сохранить навеки. “И мне было приятно, что в день моего концерта в зале присутствовали шейх с супругой. Они наградили меня высшей наградой ОАЭ – медалью с изображением шейха”,- рассказала Асмик Лейлоян.