Մայիսի 5-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կկայանա ապրիլի 21-ից հունիսի 2-ն ընթացող «Արվեստների Պատկերասրահ» միջազգային փառատոնի երրորդ համերգը: Ելույթ կունենան ջութակահար Հյուգո Տիչիատին (Շվեդիա) և դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը, որոնք կներկայացնեն ժամանակակից կոմպոզիտորների` Բո Լինդեի, Արվո Պյարտի, Տիգրան Մանսուրյանի, Բելլա Բարտոկի և այլոց ստեղծագործությունները:
«Ազգային Պատկերասրահ» Միջազգային Երաժշտական Փառատոնը, որը կազմակերպվել է «Արվեստների պատկերասրահ» Մշակութային Հիմնադրամի կողմից` ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության Գլխավոր հովանավորությամբ և ՀՀ Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանում անցկացվում է 6-րդ անգամ: Փառատոնի հիմնական նպատակը հանրահայտ, ինչպես նաև Հայաստանում ճանաչում չունեցող հայ և օտարազգի տաղանդաշատ երաժիշտ-կատարողների, նվագախմբերի կատարմամբ հայ և համաշխարհային դասական երաժշտարվեստի նմուշների ներկայացումն է արվեստասեր հասարակայնությանը: Դասական երաժշտության պրոպագանդման, հայ կոմպոզիտորական և կատարողական արվեստի վերջին ձեռքբերումները ներկայացնելու հետ մեկտեղ, այն նաև խնդիր ունի հասարակայնության լայն շերտերին ծանոթացնելու Հայաստանի Ազգային պատկերասրահի գործունեությանը:
Ջութակահար Հյուգո Տիչիատին ջութակի առաջին դասերը սկսել է Լոնդոնում, նախ Ֆեյթ Ուիթլիի և հետո Սայմն Ֆիշերի ղեկավարությամբ: Այնուհետև շարունակել է դասընթացները ռուս ջութակահարներ Նինա և Օլեգ Բալաբինաների հետ Շվեդիայում:Տասներկու տարեկան հասակում Էդինբուրգյան Փառատոնում և «Թագուհի Էլիզաբեթ» համերգասրահում ունեցած դեբյուտից հետո Հյուգոն իր տաղանդը ցուցադրել է Անգլիայի, Շվեդիայի, Ռումինիայի, Ճապոնիայի, Կորեայի, ԱՄՆ-ի և Էստոնիայի ճանաչված նվագախմբերի հետ: Համերգներում ունեցած մասնակցությունից բացի Հյուգոն դասավանդում է ջութակ, իմպրովիզացիա և երաժշտության պատմություն «Լիլլա Ակադեմիեն» երաժշտական դպրոցում և Նյու-Յորքի երաժշտական համալսարանում:
Դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը ծնվել է 1980-ին Երևանում: Նախնական երաժշտական կրթությունը ստացել է Ի.Գրիշինսկայայի մոտ, այնուհետ Երևանի Պետական Կոնսերվատորիայում` պրոֆ.Ա.Գուրգենովի դասարանում: Հ.Մելիքյանի համերգային դեբյուտը տեղի է ունեցել Հռոմում “Concerto di Concerti” 20-րդ դարի և ժամանակակից երաժշտության միջազգային փառատոնին: Հ.Մելիքյանը վարում է ակտիվ համերգային գործունեություն` ելույթ ունենալով ինչպես Հայաստանում,այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս` Իտալիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդեռլանդներում, Ճապոնիայում և Մեքսիկայում:

5 Май 2010 - 13:29 AMT
5 мая в Национальной галерее Армении состоится третий концерт международного фестиваля “Национальная галерея”, который продлится до 2 июня. В этот день на сцене выступят шведский скрипач Хьюго Тичиати и армянский пианист Айк Меликян, которые представят в основном произведения современных композиторов: Бо Линде, Арво Пьярт, Тигрн Мансурян, Белла Барток и другие.
Фестиваль Национальная Галерея, организованный фондом “Галерея искусств”, под покровительством Министерства культуры Армении и при поддержке компании VivaCell-MTC, проходит в Армении в 6-ой раз. Его целью является представление армянской общественности произведений знаменитых и малоизвестных армянских и иностранных композиторов в исполнении молодых музыкантов. Отметим, что этот концерт, помимо представления классической музыки преследует цель ознакомления людей с деятельностью Национальной галереи Армении.
Хьюго Тичиати первые уроки скрипки начал брать в Лондоне, затем продолжил музыкальное образование у русских преподавателей Нины и Олега Балабиных в Швеции. После дебюта в Эдинбургском фестивале, Хьюго Тичиати выступал с известными музыкантами из Англии, Швеции, Румынии, Японии, Эстонии и других стран. Сейчас Тачииати дает уроки скрипки, импровизации и истории музыки в музыкальной школе “Лилла Академиен” университета Нью-Йорка.
Айк Меликян обучался игре на фортепиано у Ирины Гришинской, а позднее в классе Александра Гургенова и музыкальной композиции в классе Вардана Атчемяна в Ереванской государственной консерватории. Сегодня он является автором трех симфонических и хоровых композиций, ряда вокальных произведений и сольной программы для пианино. Его концертный дебют состоялся в зале “Concerto di Concerti” в Риме. Айк Меликян выступает с концертами в Италии, Франции, Германии, Бельгии, Нидерландах, Японии и Мексике.