5 Մայիս 2010 - 14:04 AMT
Երևանում նկարահանվում է Խաչատուր Աբովյանի մասին էստոնական վավերագրական ֆիլմ: Այն իրականացնում է Vesilind պրոդյուսերական կենտրոնի ղեկավար Ռիո Վեստրիկն իր խմբով:
Նկարահանման աշխատանքները կատարվում են երեք երկրներում` Հայաստանում, Թուրքիայում և Էստոնիայում: Ռիո Վեստրիկը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է, որ նկարահանող խումբը շրջում է այն բոլոր տեղերով, որտեղ եղել է գրողը` սկսած ուսման տարիներից մինչև անհայտանալը:
Թուրքիայում աշխատանքներն արդեն ավարտվել են, ավարտին են մոտենում նաև Հայաստանում կատարվող նկարահանումները: Ֆիլմի համար նյութեր հավաքելու նպատակով նկարահանող խումբը եղել է Խոր Վիրապում, Էջմիածնում, մի քանի անգամ այցելել է գրողի տուն-թանգարան և բոլոր այն վայրեր, որոնք կապված են Խաչատուր Աբովյանի հետ:
«Խաչատուր Աբովյանը Էստոնիայում հայտնի է շնորհիվ Ֆրիդրիխ Պարրոտի հետ ունեցած ծանոթության, Տարտուի համալսարանում սովորելու և իր հասարակական գործունեության», – ընդգծել է Ռիո Վեստրիկը: Ֆիլմը պատմում է ոչ միայն գրողի մասին, այլև Պարրոտի հետ նրա հարաբերությունների, Արարատ կատարած նրանց վերելքի մասին:
Vesilind կենտրոնն արդեն մի քանի վավերագրական ֆիլմ նկարահանել է էստոներեն, անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով: Այդ ֆիլմերից շատերը միջազգային մրցանակների են արժանացել ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և Եվրոպայում: Խաչատուր Աբովյանի մասին ֆիլմի նկարահանումները կավարտվեն 2010 թ. ավարտին:

В Ереване проходят съемки эстонского документального фильма о Хачатуре Абовяне. Его осуществляет руководитель продюсерского центра Vesilind Рио Вестрик со своей командой. Работы над фильмом ведутся в трех странах: Армении, Турции и Эстонии. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Рио Вэстрик, съемочная группа проходит весь путь, который прошел писатель, начиная с годов обучения, до его исчезновения.
Работы над фильмом в Турции уже закончились, подходят к концу и съемки в Армении. Собирая материалы для фильма, группа побывала в Хор-Вирапе, Эчмиадзине, неоднократно посещала дом-музей писателя и все места, связанные с Хачатуром Абовяном.
“Хачатур Абовян очень известен в Эстонии благодаря своему знакомству с Фридрихом Парротом, обучению в Университете Тарту и своей общественной деятельности”,- подчеркнул Рио Вестрик. Фильм рассказывает не только о самом писателе, но и о его отношениях с Парротом, об их совместном восхождении на Арарат.
Продюсерский центр Vesilind уже выпустил несколько документальных фильмов на эстонском, английском и русском языках. Многие их фильмы стали победителями международных фестивалей в США, Росии и Европе. Съемки фильма о Хачатуре Абовяне закончатся к концу 2010 года.