Մայիսի 4-ին Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպանությունը մասնակցել է Կահիրեի Ազգային խոհանոցների դիվանագիտական փառատոն-ցուցահանդեսին, որը նախաձեռնել էր Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Աբուլ Ղեյտի տիկինը` Լեյլա Աբուլ Ղեյտը:
Փառատոնը, որին մասնակցել են ավելի քան 50 երկրների դեսպանություններ, մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել Կահիրեի հասարակության լայն շրջանում:
Հայաստանի տաղավարի պատշաճ կազմակերպմաննիր ակտիվ մասնակցությունըբերեցԵգիպտահայ տիկնանց հանձնախումբը: Արաբական, եվրոպական, ԼատինականԱմերիկայի, Հեռավոր Արևելքի և աֆրիկյան երկրների խոհանոցների կողքին հայկական ավանդական ուտեստները, քաղցրավենիքն ու գինին արժանացան եգիպտացի և օտարերկրյա այցելուների ամենաբարձր գնահատականին: Այս մասին հաղորդում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Посольство Армении 4 мая в Каире (Египет) приняло участие в дипломатическом фестивале-выставке «Национальные кухни», который был организован супругой министра иностранных дел Египта. Фестиваль, в котором участвовали посольства свыше 50 стран, вызвал большой интерес среди общественности Египта. Наряду с арабской, европейской, латиноамериканской, африканской кухней были представлены традиционные армянскими блюда, сладости и вино.
Армянская кухня удостоилась самой высокой оценки египетских и иностранных посетителей выставки, сообщает пресс-служба МИД Армении.