7 Մայիս 2010 - 16:34 AMT
Մայիսի 7-ին «Նարեկացի» արվեստների միությունում բացվել է Գայանե Շուշեցու ցուցահանդեսը` նվիրված Շուշիի ազատագրման 18-ամյակին: Ցուցահանդեսում ներկայացված են արցախցի նկարչուհու մոտ 20 աշխատանքներ: «Մեզ համար շատ հաճելի է մեր կենտրոնում այս նկարները ցուցադրելը, առավել ևս հայ ժողովրդի համար այդպիսի խորհրդանշական օրվա` Շուշիի ազատագրման նախօրեին»,- իր ողջույնի խոսքում ասել է «Նարեկացի» արվեստների միության գեղարվեստական ղեկավար Լևոն Իսկենյանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նա ավելացրել է. «Գայանե Շուշեցին վաղուց պետք է ցուցադրեր իր նկարները մեր կենտրոնում, բայց մենք որոշել ենք նվիրել նրա ցուցահանդեսը հենց Շուշիի Ազատագրման օրվան»: Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մայիսի 14-ը:
Գայանե Շուշեցին ծնվել է 1977թ-ին ԼՂՀ Շուշի քաղաքում: Արդեն 19 տ-ում մասնակցել է ցուցահանդեսների: 1997թ. ընդունվել է Ստեփանակերտի պետական համալսարանի գեղանկարչության ֆակուլտետ: Անհատական ցուցահանդեսներ է ունեցել Ստեփանակերտում, Երևանում, Մոսկվայում, Օդեսայում: Խմբակային ցուցահանդեսներով ներկայացել է Գերմանիայում, ԱՄՆ-ում, Լիբանանում, Օդեսայում, Մոսկվայում, Երևանում, Ստեփանակերտում: Մասնակցել է միջազգային սիմպոզիումների:
Գայանե Շուշեցու 250-ից ավելի աշխատանքներ գտնվում են աշխարհի տարբեր երկրների մասնավոր հավաքածուներում` Ֆրանսիայում, Անգլիայում, ԱՄՆ-ում, Լիբանանում և այլուր: Այժմ ապրում և ստեղծագործում է Ստեփանակերտում:

7 Май 2010 - 16:34 AMT
7 мая в центре искусств “Нарекаци” открылась выставка Гаяне Шушеци, приурочнная к 18-летию освобождения города Шуши. На выставке были представлены около 20 работ художника из Республики Арцах. “Нам очень приятно выставлять в своем центре картины Гаяне Шушеци, тем более в преддверии такого символичного дня для армянского нарда – 18-летия освобождения Шуши”,- подчеркнул в своей приветственной речи художественный руководитель центра искусств “Нарекаци” Левон Искенян.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net он добавил: “Гаяне Шушеци давно должна была выставить свои картины в нашем центре, но мы решили приурочить выставку ее картин именно ко Дню освобождения Шуши”. Выставка Гаяне Шушеци продлится до 14 мая.
Гаяне Шушеци родилась в 1977 году в городе Шуши, Республика Арцах. Уже в 19 лет она участвовала в различных выставках. В 1997 году поступила в степанакертский государственный университет на факультет живописи. Персональные выставки Гаяне Шушеци прошли в Степанакарте, Ереване, Москве и Одессе. Ее картины в групповых выставках экспонировались в Германии, США, Ливане, Одессе, Москве, Ереване и Степанакерте.