Բայց արդեն շաբաթվա կեսին այլ իրադարձություններ սկսեցին գրավել մարդկանց ուշադրությունը, որոնք հետևում են Հայաստանի մշակութային կյանքին: Ապրիլի 30-ին Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի ունեցավ «XX դարի և համաշխարհային ժամանակակից դաշնամուրային երաժշտության համերգաշարը»: Համերգի կազմակերպիչներն են Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատունը և ՀՀ մշակույթի նախարարությունը: Ստեղծագործությունները հնչել են Հայկ Մելիքյանի կատարմամբ
Իսկ երիտասարդ տաղանդները կարողացան իրենց ունակությունները դրսևորել Ավետ Գաբրիելյանի և Սարգիս Ասլամազյանի անվան պատանի ջութակահարների և թավջութակահարների 8-րդ հանրապետական մրցույթում, 23 կատարողներ Երևանից և Հայաստանի մարզերից երկու տարիքային կարգերում (մինչև 12 տարեկան և 14-16 տարեկան) ջանում էին դուր գալ ժյուրիին, որը գլխավորում էր Կոմտիասի անվան քառյակի առաջին ջութակ Էդուարդ Թադևոսյանը: Հաղթողները ստացել են արժեքավոր իրեր և դրամական պարգևներ:
Գեղանկարչության սիրահարներին ուրախացրեց ապրիլի 27-ին նկարիչ Հարություն Կալենցի 100-ամյակի կապակցությամբ բացված թանգարանը, որի բացումը նկարչի հոբելյանին նվիրված միջոցառումներից էր: Օգոստոսի 7-ին տեղի է ունենալու ցուցահանդես Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում: Իսկ թանգարանը նկարչի որդի Սարո Կալենցի խոսքերով տարվա ընթացքում կներկայացնի Հարություն Կալենցի արվեստի տարբեր շրջանների աշխատանքները: «Երկհարկանի բնակարանում շատ հարմար է ներկայացնել նկարչի աշխատանքները: Թանգարանի ցուցադրությունը կազմված է Հարություն Կալենցի 400 աշխատանքներից: Առաջին հարկում այցելուները կարող են դիտել Հարություն Կալենցի, իսկ երկրորդ հարկում նրա կնոջ` Արմինե Կալենցի աշխատանքները»,- ասել է «Կալենց» մշակութային հիմնադրամի նախագահ, Հարություն Կալենցի թանգարանի տնօրեն Լարիսա Կատասանովան:
Գլոբալիզացիայի ժամանակակից խնդիրներն իր աշխատանքներում ներկայացրել է Ռուսաստանի Գրողների միության անդամ Լևոն Հովսեփյանը: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն կստանան տեսնելու հրատարակիչ, խմբագիր Լևոն Հովսեփյանի ժամանակակից թեմաներով արված լուսանկարները, ժամանակակից գլոբալ խնդիրների դրսևորումները նրա աչքերով:
Եվս մեկ թեմա շրջանառության մեջ է մտել անցյալ շաբաթ: Դա կապված է Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակի հետ: Մարտիրոս Սարյանի երևանյան տուն-թանգարանում մայիսի 3-ին բացվել է «Մարտիրոս Սարյանը Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին» խորագրով ցուցահանդեսը: Կազմակերպիչները ցուցահանդեսը նվիրել են Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին:
Թանգարանների և գիշերային կյանքի բոլոր սիրահարների համար մեծ անակնկալ է սպասվում մայիսի 18-ին: Այդ օրը բազմաթիվ երկրների թանգարաններ բացում են դռները այցելուների առջև` հնարավորություն տալով անվճար մեկ գիշերվա ընթացքում մի քանի թանգարան այցելել: Նախաձեռնության նպատակը հասարակության ուշադրությունը դեպի թանգարանները հրավիրելն է և բարձր արվեստով երիտասարդներին հետաքրքրելը: Թանգարանների եվրոպական գիշեր – 2010 անցկացվում է Եվրոպայի խորհրդի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո: 1999թ. Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարությունը հանդես է գալիս թանգարանները գարնանային որևէ կիրակի իրենց դռներն հասարակության առջև անվճար բացելու նախաձեռնությամբ: 2001 թվականից Ֆրանսիայի թանգարաններին միացան Եվրոպական մշակութային կոնվենցիան ստորագրած 39 երկրներ:

High and mighties are not touched by art, according to publicist Perch Zeytuntsyan. “I have written several works on the Armenian Genocide. But movers and shakers pursue their own interests. Whatever you do, they will not stir a finger unless it coincides with their plans,” he says. “The world condemns the language of force but, sometimes, this is the only language it understands.”
“We failed to make the Armenian Genocide a universal pain, what is partially explained by Soviet Union’s attitude to the issue,” renowned Armenian actor Sos Sargsyan said, adding that “the great power of art is capable of forming mentalities, advancing international recognition of Genocide.”
Yerevan hosted Italian artist and sculptor Anselmo Francesconi’s exhibition organized in commemoration of 95th anniversary of Armenian Genocide. The exhibition was sponsored by RA Ministry of Culture with the assistance of Italian Embassy to Armenia.
Hayk Melikyan gave a concert of modern piano music in Komitas Chamber Music House on April 30. The event was organized by the RA Ministry of Culture and French Embassy to Armenia. Meanwhile young talents from Yerevan and regions of Armenia performed at the 8th republican contest of violin and violoncello players. The winners received gifts and money awards.
On April 27, painting-lovers could enjoy 400 works of Harutyun Kalents displayed in his house museum, the opening of which kicked off the events dedicated to the artist’s 100th birth anniversary. An exhibition will open on August 7 in the National Gallery of Armenia.
Member of the Union of Writers of Russia Levon Hovsepyan presented his vision of modern globalization problems at a photo exhibition.
The past week gave a start to preparations for the Victory Day celebrated on May 9. Martiros Saryan’s paintings featuring the Great Patriotic War will be displayed in the artist’s house museum in Yerevan.
Free entrance to Armenian museums will be announced on the night of May 18, the International Museum Day, offering visitors a chance to make a tour of several museums in just one night. The action aims at raising youth awareness on true art. The event has been held since 1999, under the aegis of EU and UNESCO.