Մայիսի 11-ին Նովոստի միջազգային մամուլի կենտրոնում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս` նվիրված Երևանում Պատակերապատման միջազգային երկրորդ փառատոնին: Ասուլիսի հյուրերն էին` Բարբարա Կանեպան (համաշխարհային պատկերապատման դեսպան), Դոմենիկ Բեղտղայը (պատկերապատող, Անգուլեմի պատկերապատման բարձրագույն դպրոցի ժյուրիի անդամ), Լորան Մելիքյանը (պատկերապատման գծով լրագրող, Հայաստանում պատկերապատման զարգացման միության հիմնադիրներից, Երևանում Պատկերապատման փառատոնի կազմակերպիչ), Ագատ Բադալյանը (պատկերապատող, Երևանում պատկերապատման 2-րդ միջազգային փառատոնի կազմակերպիչ): Մայիսի 14-ին Հայաստանի նկարիչների միությունում տեղի կունենա Պատակերապատման միջազգային երկրորդ փառատոնի բացման արարողությունը, մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Լորան Մելիքյանը:
2010 թվականի մայիսի 14-16-ը Երևանում Պատակերապատման միջազգային երկրորդ փառատոնի շրջանակներում կհանդիպեն Հայաստանում արդեն կազմված պատկերապատման հեղինակների առաջին սերնդի ներկայացուցիչներ, մամլո ավանդական նկարիչներ, եվրոպացի և Հայաստանի հարևան երկրների պատկերապատման նորահայտ հեղինակներ: Փառատոնը նաև հնարավորություն կտա բացահայտելու պատկերապատման նոր ձև, որը դուրս է գալիս թղթային արգելքներից` թվային տեխնիկայի էկրաններին երևալու համար:
Փառատոնն առիթ է ամփոփելու պատկերապատման տեղական արտադրությունը: Դրա նպատակն է հնարավորություն ստեղծել, որպեսզի Հայաստանում մարդիկ նկարեն, հրատարակեն և կարդան պատկերապատում:
Պատկերապատման միջազգային 2-րդ փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են` ցուցահանդեսներ, գրքերի և ամսագրերի ներկայացում, դասընթացներ, մեկ էջանոց պատկերապատման մրցույթ, պատկերապատման հիման վրա նկարահանված մուլտֆիլմերի ցուցադրում:
2007-ին Ֆրանսիական Անգուլեմ քաղաքում ստեղծվեց Հայաստանում Պատկերապատման Զարգացման Միությունը (ՀՊԶՄ), որը նպատակ ունի խթանել պատմողական պատկերի ավանդույթի զարգացումը մեր երկրում, որտեղ պատկերապատումը նոր հասկացություն է: ՀՀ-ում մինչ այսօր քչերն են պատկերապատմամբ զբաղվելու փորձեր արել, դրանցից առաջիններն էին Տիգրան Մանգասարյանն ու 3 ձուկ խումբը, որոնք հաջորդաբար ստեղծեցին և հրատարակեցին «Լռություն» ու «Պենտագոն» պատկերապատումների շարքը:
2008 թվականի հոկտեմբերին ՀՊԶՄ-ն կազմակերպեց Պատկերապատման և Պատկերի առաջին միջազգային փառատոնը Երևանում` հնարավորություն տալով Հայաստանում պատկերապատումով զբաղվող և ապագա հեղինակներին հանդիպել ֆրանսիացի փորձառու մասնագետների հետ:

“Второй международный фестиваль комиксов пройдет в Ереване с 14 по 16 мая”,- сообщил французский журналист, член жюри Высшей Школы комиксов в Ангулеме (Франция) Лоран Меликян на пресс-конференции в Ереване 11 мая. Он сообщил также, что в фестивале примут участие около 20 художников комиксов из Армении и мира.
Меликян подчеркнул, что его удивляет такой интерес к комиксам в Армении, так как во время своего первого визита такого ажиотажа не было. Идея же создать фестиваль возникла у журналиста после его встречи с автором комиксов Тиграном Мангасаряном.
Тигран Мангасарян – автор серии комиксов “Пентагон” и группа “3 дзук” (3 рыбы) – авторы комиксов “Тишина”, являются основателями Союза Развития Комиксов в Ангулеме в 2007 году. Этот союз оснвоали Жан Мардикян, Лоран Меликян, Варужан Сирапян и Тигран Мангасарян.
Этот союз организовал первый Фестиваль комиксов в Армении в 2008 году. Тогда в фестивале приняли участие всемирно известные художники комиксов, армяне и иностранцы. В этом же году на фестиваль съедутся авторы самых известных в Европе комиксов: всемирный посол комиксов Барбарa Канепa, мастер серий юношеских комиксов Гийом Бианко, автор комиксов о Геноциде армян Паоло Коси, и автор истории в картинках про боксера Мишеля Папазяна – Никол Браше.
Лоран Меликян отметил также, что вскоре в Армении выйдет серия комиксов “Ереван”, авторами которой являются лучшие ученики мастер-классов по комиксам, организованных в 2008 году.
Таким образом, как отметили организаторы фестиваля, Армению ожидает большое будущее в жанре комиксов.