Մայիսի 15-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա համերգ, որտեղ առաջին անգամ կհնչեն կոմպոզիտոր Գարի Քյոսայանի ստեղծագործությունները: Համերգին ներկայացվելու են կոմպոզիտորի ջազ-ստեղծագործությունները, դասական կոմպոզիցիաները, ինչպես նաև Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպի թատերական բեմականացման համար գրված սիմֆոնիան: Կոմպոզիտորի հետ ելույթ կունենա Պետական երիտասարդական նվագախումբը գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ: Որպես հատուկ հյուր համերգին հրավիրված է ամերիկացի երգչուհի Ինդեան, որը բազմիցս հիացրել է հայ հանդիսատեսին ջազի կատարման իր արվեստով:
Ինչպես նշել է ամերիկյան «Լոս Անջելես Թայմս» թերթը, Գարի Քյոսայանի երաժշտությունը թարմ շունչ է ջազի մեջ: Նա օգտագործում է նոր հարմոնիկ լուծումներ և նորահայտ մեթոդներ: Նրա երաժշտությունն ունկնդրին հաղորդակից է դարձնում գեղեցիկին և հավերժին` մնալով միշտ թարմ և նոր: Գարի Քյոսայանի առաջին «Քեզ համար» ալբոմը, որը թողարկվել է 1998-ին, դարձել է տարվա լավագույն ջազային ալբոմը, իսկ կոմպոզիտորը` ԱՄՆ լավագույն ջազ երաժիշտը: Սա նրա առաջին համերգն է դասական համերգների շարքից` կազմակերպված «Յունիբանկի» կողմից: Ակցիայի գլխավոր նպատակը հայ կոմպոզիտորների և կատարողների ելույթները կազմակերպելուն աջակցելն է, ինչպես նաև երիտասարդության մեջ դասական երաժշտությունն ընդունված դարձնելուն նպաստելը:

15 мая в Национальном Академическом Театре Оперы и Балета имени Ал. Спендиаряна состоится концерт, на котором впервые в Армении прозвучат произведения композитора Гарри Кесаяна. На концерте будут представлены джаз-произведения композитора, а также классические композиции, в том числе известная армянскому слушателю симфония написанная для театральной постановки романа Франца Верфеля “40 дней Муса дага”. Вместе с композитором выступит Государственный молодежный оркестр Армении под руководством главного дирижера Сергея Смбатяна. В качестве специальной гостьи на концерт приглашена американская певица Индеа, которая не раз поражала армянскую публику своим искусством исполнения джаза.
Как отметила американская газета “Лос Анджелес Таймс”, музыка Гарри Кесаяна – свежее дыхание в джазовой музыке. Он использует новые гармонические решения и новоявленные методы. Его музыка уносит слушателя в красивое и вечное, оставаясь всегда свежей и новой. Первый альбом Гари Кесаяна “Для тебя”, выпущенный в 1998 году, стал лучшим джазовым альбомом года, а композитор – лучшим джаз музыкантом США.
Это первый концерт из цикла классических концертов, организованных “Юнибанком”. Главной целью акции является поддержка армянских композиторов и исполнителей при организации выступлений, а также оказание содействия популяризации классической музыки среди молодежи.